22. 06. 2005
Zdieľať

Občas sa nám ešte v priebehu kalendárnej zimy zdá, že počasie sa zbláznilo a prišla jar. Príroda sa nás niekedy snaží oklamať, no čoraz dlhšie dni nám pripomínajú, že skutočný príchod jari sa neodvratne blíži. Záhrady, parky, aleje a trávniky sa onedlho ukážu v sviežom zelenom šate a vášniví záhradkári sa môžu tešiť, že opäť nastane čas, keď sa budú naplno venovať svojmu hobby.

Dobre udržiavaná záhrada sa pre svojho majiteľa stane príjemným miestom na rekreáciu tela i duše, oázou osobného úžitku, kde vždy rád strávi s rodinou alebo priateľmi svoj voľný čas. Krásna, občas bujnejúca alebo kvitnúca zeleň je pre človeka zdrojom novej čistej energie. Záhrada poskytuje radosť predovšetkým vtedy, keď spoľahliví pomocníci prácu pri jej udržiavaní uľahčujú a urýchľujú, keď je technika bezpečná a pohodlne sa ovláda. Odmenou za pravidelnú starostlivosť bude funkčná kvitnúca a svieža záhrada s atmosférou pohody.

Starostlivosť o trávnik


Záhradné komando

26952

Trávnik je základným prvkom takmer každej záhrady. Ak ste sa rozhodli vo svojej záhrade vypestovať nízky anglický trávnik s jemným mäkkým povrchom a hustým rastom, mali by ste sa zmieriť s tým, že výslednú elegantnú podobu porast nadobudne po niekoľkoročnej starostlivosti. Ťažisko údržby spočíva najmä v pravidelnom zavlažovaní a kosení. Podľa potreby trávnik odburiňujeme, prihnojujeme, valcujeme, staršie trávniky prevzdušňujeme, odstraňujeme z nich mach a z času na čas ich ošetrujeme proti chorobám. Valcovaním sa na jar upravujú nerovnosti povrchu trávnika, ktoré vznikajú v dôsledku zdvíhania pôdy mrazom. Prvé jarné kosenie môžeme uskutočniť, keď tráva dorastie do výšky 10 cm. Anglický trávnik ďalej kosíme podľa potreby, najčastejšie raz za týždeň. Aj prírodný kvitnúci trávnik a lúky vyžadujú kosenie niekoľkokrát za rok. Pravidelné kosenie trávy zabezpečuje rast listov viac do plochy a ich farebnú vyrovnanosť. Výber kosačky pre váš trávnik závisí predovšetkým od typu trávnika a veľkosti zatrávnenej plochy, ktorú budete obhospodarovať. Pokosenú trávu možno zbierať do koša, vyhadzovať späť na plochu, pri tzv. mulčovacom systéme sa najemno posekaná tráva vracia na trávnik a slúži ako hnojivo.

Lištové kosačky

Na kosenie prírodného trávnika s vysokou trávou sú určené špeciálne lištové kosačky. Robustný výkonný stroj lištovej kosačky pokosí nielen trávu, ale i hrubú burinu. Dlhé steblá pokosenej trávy možno použiť na kŕmenie pre domáce zvieratá.

Vretenové kosačky

Vretenové kosačky zabezpečia kvalitný a čistý strih trávnika pomocou pevného plochého noža a nožov v tvare vretena, ktoré sú pripevnené na otáčajúcom sa valci. Žacie vreteno sa neustále preostruje protinožom z pružinovej ocele. Vretenové kosačky zaručujú šetrné kosenie, pri ktorom trávnik nikdy nezožltne. Mechanická vretenová kosačka je bezmotorová a na svoju prácu nepotrebuje ani elektrickú energiu. Je dobrým pomocníkom najmä pri údržbe menších trávnatých plôch a v lokalitách bez prístupu k elektrickej energii. Existuje aj motorová alternatíva ručnej vretenovej kosačky. K jej praktickému príslušenstvu patrí zberný kôš.

Kosačky na elektrický a akumulátorový pohon


Záhradné komando

26940

Minimálny vplyv na životné prostredie majú kosačky s elektrickým a akumulátorovým pohonom. Elektrické kosačky sú vhodné na kosenie malých a stredne veľkých trávnikov všade tam, kde je v dosahu bežná elektrická zásuvka. Majú nízku hmotnosť, sú tiché, ekologické a ľahko sa ovládajú. V súčasnosti už aj základné modely elektrických kosačiek majú nastaviteľné rukoväte s ergonomickou konštrukciou, centrálne nastavenie výšky kosenia a zberné koše na trávu s indikátorom stavu naplnenia, ako aj zariadenie na odstránenie zaťaženia elektrického kábla pri napnutí, ktoré zabraňuje vzniku porúch a zvyšuje tak bezpečnosť pri práci. Rozhodujúcim faktorom, ktorý ovplyvňuje cenu kosačky a jej kvalitu, je druh podvozka: konštrukcia a materiál kolies a žacieho mechanizmu. Batériové kosačky síce nevyžadujú pripojenie k zdroju pomocou kábla, ale majú vyššiu hmotnosť a treba ich pravidelne nabíjať. Dobrá batériovo napájaná kosačka dokáže pokosiť trávnik s rozlohou až 1 000 m2.

Benzínové kosačky

Pri výbere kompaktnej motorovej (benzínovej) kosačky budú medzi rozhodujúce kritériá patriť typ spaľovacieho motora a jeho výkon. Kosačky so štvortaktným spaľovacím motorom chladeným vzduchom sa používajú vďaka svojmu vyššiemu výkonu na kosenie väčších plôch. Zvládnu aj kosenie zelených plôch, ktoré nie sú celkom rovné. Benzínové kosačky majú dve samostatné nádrže, jednu na benzín a druhú na olej pre štvortaktné spaľovacie motory. Kosačky s dvojtaktným motorom majú jednu nádrž na zmes benzínu a oleja (presný pomer zložiek stanoví výrobca). Na konci každej sezóny by sa mali zvyšky pohonných hmôt a oleja zo stroja odstrániť.

Automatické kosačky

Automatické kosačky predstavujú technickú špičku medzi kosačkami. Energiu získavajú z elektrickej siete privedenej k nabíjacej stanici alebo zo slnečného žiarenia, čiže neprodukujú žiadne splodiny. Pohybujú sa celkom nehlučne a ich dotykové senzory reagujú na každú prekážku: záhradný nábytok, stromy, skalky a pod. Bývajú vybavené aj ochranou proti krádeži. Automatická kosačka pokosí trávnik s rozlohou až 1 200 m2. Sama dokáže rozoznať stav batérie a vyhľadať nabíjaciu stanicu, kde sa dobije, aby mohla opäť kosiť. Solárna automatická kosačka pracuje počas slnečných dní takmer nepretržite a vďaka zabudovanej batérii nemusí prerušiť činnosť ani v tieni.

Vznášadlové kosačky

Vznášadlové kosačky sa používajú na kosenie svahov, kopcov a miest na okraji priekop. Niektoré modely možno použiť na kosenie trávy na svahoch až so 60-stupňovým sklonom. Žacie struny sa dajú jednoducho vymieňať.

Akumulátorové nožnice


Záhradné komando

26959

Na začistenie okrajov trávnika a kosenie v blízkosti kríkov, stromov, pňov, plotov alebo skaliek slúžia akumulátorové nožnice, ku ktorým možno prikúpiť teleskopickú násadu na strihanie postojačky.

Odložte hrable

Odstraňovanie napadaného lístia pomocou fúkača je časovo úsporné a pomerne nenáročné. Ak si zadovážite tohto pomocníka, hrable môžete pokojne odložiť. V širokej ponuke záhradnej techniky nájdete aj univerzálne vysávače, ktoré možno použiť aj ako vzduchovú metlu alebo drvič. S vysávačom pozbierate okrem lístia aj pokosenú trávu, popadané ihličie, ale dokonca aj čerstvo napadaný sneh a ľahké smeti z kútov a škár. Aj použitie vysávača vám uľahčia prídavné popruhy a zberný vak.
Na prevzdušňovanie menších plôch sa osvedčili ručné prevzdušňovače. Optimálny prevod zaisťuje ľahký posun. Prístroj bez kábla umožňuje dobrý prístup aj medzi stromy a kríky.

Väčší trávnik má vyššie nároky na techniku

Medzi produkty určené na profesionálnu starostlivosť o trávniky patria prerezávače, odmachovače trávnikov a prevzdušňovače trávnikov, rezače kobercov trávnikov a pňové frézy. Ide o robustné stroje s veľkým výkonom, vhodné aj na profesionálne použitie. Vďaka nim práca pri údržbe väčších trávnatých plôch postupuje rýchlo a bez námahy.
Trávna fréza alebo odmachovač z trávnika spoľahlivo odstráni vrstvu machu a zaschnuté zvyšky starej trávy. Špeciálne nože odstraňujú z trávnika starú trávu a mach a súčasne prekyprujú povrch. Zabezpečí sa tým prístup vody, vzduchu a výživných látok ku koreňovému systému trávnika.

Kroviny a husté porasty


Záhradné komando

26943

Vyžínače a krovinorezy sa používajú na sekanie trávy na miestach, kam by sme sa len ťažko dostali s klasickou kosačkou. Poslúžia na kosenie napr. v okolí múrov, plotov, kmeňov, kríkov a na extrémnych svahoch. Krovinorezy odstránia aj divoký porast, vyčnievajúce koreňové výrastky a prerastajúce krovie. Podobne ako kosačky ich rozdeľujeme podľa pohonu na akumulátorové, elektrické a benzínové. Žací mechanizmus týchto strojov môže byť strunový alebo nožový. Ľahké elektrické a akumulátorové vyžínače sekajú trávny porast pomocou struny z polyamidu, ktorá sa vysúva z rotujúcej žacej hlavy. Univerzálne vyžínače a krovinorezy strednej výkonovej triedy, s ktorými posekáte aj húževnatý divý porast, používajú ako pracovné náradie žaciu hlavu, sekací nôž alebo pílový kotúč.
Namáhanie chrbta, paží a pliec pri práci s vyžínačmi eliminujú nosné popruhy, ergonomické rukoväte a nízke vibrácie (stroje s označením Low Vib majú rukoväte izolované od motorovej a reznej časti pružinami).

Kategória: Záhrada a exteriér Záhradná technika
Tagy: komando trávnik údržba záhrada záhradná technika záhradné kosačky
Zdieľať článok

Diskusia