Ubližujú letné búrky vode v bazéne?
Striedanie tropických dní s prudkými búrkami a s tým spojené teplotné výkyvy, majú vplyv aj na starostlivosť o vodu v záhradnom bazéne. Čo robiť, aby voda v ňom zostala stále kvalitná?
Podľa odborníka na túto tematiku, Patrika Zmeškala zo spoločnosti Mountfield, by sme preto mali častejšie, ako je bežné kontrolovať úroveň pH. Pri normálnom priebehu leta sa pH kontroluje a prípadne upravuje na požadované hodnoty raz týždenne. „V počasí, ktoré teraz zažívame, by majiteľ bazénu mal pH kontrolovať dvakrát aj trikrát týždenne. A tiež vždy po nejakom prudkom teplotnom zvrate. Teda pokojne aj druhý deň po predchádzajúcej kontrole,“ radí Zmeškal z Mountfieldu.
Čo sa týka filtrovania vody, nie je nutné jeho frekvenciu kvôli bláznivému počasiu nijako zvyšovať. „Samozrejme je potrebné pieskovú filtráciu zapnúť vždy po aplikácii prípravku pH alebo ďalšej bazénovej chémie, aby sa vo vode dobre premiešala,“ hovorí Zmeškal. A pridáva pár rád, pre prípad, že sa behom prázdnin chystáte vyraziť niekde na dovolenku.
„Pred odjazdom je vhodné prekontrolovať a riadne prepláchnuť filtračnú náplň v pieskovej filtrácii a vyčistiť filtračné košíčky v skimmeri. Piesková filtrácia by mala po dobu neprítomnosti aspoň jeden krát za deň prefiltrovať celý objem vody. Ak máte suseda kamaráta, poproste ho, aby sa každý druhý deň zašiel pozrieť, či filtrácia beží, ako má,“ radí Zmeškal a ďalšie úkony zhrňuje do niekoľko bodov:
• pomocou testerov prekontrolujte hodnotu pH a obsah chlóru vo vode a v prípade odchýlky ich upravte na odporúčané hodnoty
• je vhodné aplikovať prípravok na prevenciu proti tvorbe rias
• potom ešte zaistite, aby voda mala stály prísun správneho množstva chlóru, ktorý ju dezinfikuje. Nakoniec bazén zakryte krycou plachtou