Záhradní predátori…

Záhradní predátori…

28. 02. 2007
Zdieľať

… sú niekde tam vonku… a číhajú…

… vo vzduchu

Vďaka niekoľkým známym filmovým snímkam nakrúteným zväčša podľa ešte známejších knižných predlôh sa netopiere stali doslova stelesnením mrazivej tajomnosti. Mesačný spln preťatý čiernou okrídlenou siluetou je predzvesťou blížiacich sa krvavých hodov. Odhliadnuc od kinematografie, v skutočnosti v Južnej Amerike žije skupina netopierov, ktoré sa živia krvou zvierat. Napádajú dobytok, ktorý pohryzú a potom lížu jeho krv, no na človeka neútočia.


Záhradní predátori…

81670

U nás na Slovensku žijú oveľa skromnejšie netopiere (až 28 druhov), napríklad ucháč svetlý, večernica malá či netopier veľký, ktoré sa živia hmyzom a sú pre človeka užitočné. Okrem voľnej prírody osídľujú aj intravilány miest a vyhľadávajú si úkryty v ľudských stavbách – často v panelových budovách alebo v štrbinách stavieb.

V zahraničí dokonca v lesoch, ale aj v mestách vyvesili búdky špeciálne pre netopiere, aby ich tak prilákali a využili schopnosti týchto nočných lovcov hmyzu. V ostatnom čase poklesli populácie viacerých druhov, preto sú tieto cicavce u nás chránené. V záhradách, okolo domu, na povale či v lese – netopiere vždy majú rešpekt pred človekom a nikdy ho nenapádajú ani neprahnú túžbou zamotať sa do našich vlasov.


Záhradní predátori…

81667
Dominik Vlaheko

Ak sa stane, že vám do bytu vletí netopier alebo nájdete nejakého zraneného, nechytajte ho holou rukou, pretože zo strachu by vás mohol pohrýzť. Zraneného netopiera alebo akékoľvek problémy s týmito cicavcami treba ohlásiť Štátnej ochrane prírody. Radu či praktickú pomoc vám poskytne aj Skupina pre ochranu netopierov (www.netopiere.sk).

Pavúk v rámci svojej pavučiny podniká križiacke výpravy na lietajúci hmyz, ktorý sa do nej zachytí. Viete, že podľa jeho správania možno predpovedať počasie? Vraj keď pavúk križiak zalezie do svojej skrýše, bude pršať. Aspoň tak tvrdí ľudová pranostika.

… v podzemí aj na zemi

Tip: Záhradný nábytok od výmyslu sveta


Záhradní predátori…

81666

Hlava predĺžená do rypáčika, slabý zrak, ostré zuby a miniatúrne „bagre“ namiesto nožičiek. No celý krtko. Záhradkári ho nemajú priveľmi v láske, najmä pre jeho schopnosť drzo preryť čerstvo vysadený zeleninový záhon a poškodiť korene rastlín alebo aj pre krtince, ktoré nenútene a celkom ľahostajne narúšajú estetiku dokonalého anglického trávnika. Rovnako ako ježko aj krtko patrí k hmyzožravcom (a zároveň aj medzi najmenšie cicavce žijúce u nás). Živí sa všetkým, na čo naďabia jeho zúbky pri tunelovaní v podzemí, teda okrem rastlín – tie mu nechutia. Zato si zgustne na dážďovkách, drobných pavúkoch a chrobákoch (približne 40 gramov netto), ktoré sa ocitnú v jeho revíri v undergrounde.

Napriek tomu, že krty sa starajú o to, aby sa vo vašej záhrade nepremnožil hmyz, považujeme ich za škodce. Hoci nie sú zákonom chránené, nehodno ich zabíjať. Keď už inak nedáte, radšej ich vyžeňte. Ako? Skúste do zeme (približne do polmetrovej hĺbky) zatĺcť asi 150-centimentrovú palicu (môže byť aj železná), na ktorú zavesíte plastovú fľašu. Tá by hlukom, ktorý vydáva pri vetre, mala krtka odplašiť (dovolím si zdôrazniť slovné spojenie „mala by“). A keby bol stav 20 : 1 pre krtka, skúste krtince využiť vo svoj prospech – hlinu z nich môžete na jeseň nahrnúť k ružiam alebo hodiť do pareniska. Na záver dodávam, že nie je v krktovom záujme škodiť vám, ide priamo za nosom. Nečudujte sa, s jeho zrakom a bez navádzacieho zariadenia GPS to na svojich potulkách za potravou skutočne nemá ľahké.


Záhradní predátori…

81671

Popularitu získal pre svoje pichľavé ošatenie a schopnosť (ktorá je zároveň aj obranným manévrom) premeniť sa na nebezpečné klbko, čím dokáže odradiť mnohých svojich nepriateľov. Ježko je nočný tvor, ktorému okrem slimákov a hmyzu chutia aj dážďovky. Preto ak za šera budete počuť jemný šuchot a fuňanie z trávy pri dome, neľakajte sa, je to len ježko, ktorý síce prišiel s úmyslom maškrtiť, ale nie na jablkách z vašej záhrady. Hniezda si buduje v kríkoch, chumáčoch trávy či v hromade suchého lístia. V zime tento tvor dostatočne vykŕmený hybernuje vo svojom úkryte. A hoci je toto stvorenie svojím spôsobom roztomilé, netreba si ho mýliť s mačiatkom či iným prítulným domácim miláčikom. Keď sa vám pripletie pod nohy, nechajte ho, nech si ide svojou cestou mierumilovného bojovníka.

… vo vode aj na súši


Záhradní predátori…

81668

Vyhľadáva stojaté aj pomaly tečúce vody, s obľubou vysedáva na leknách, ale občas sa vyberie aj na breh. Nečaká však na zázračný bozk od princeznej, ale na hmyz, slimáky a pavúky. Skokan vie presne, kedy a kam vystreliť svoj jazyk, ktorého predná časť je prirastená a zadná voľná. Skokany sú obojživelníky s premenlivou telesnou teplotou, čomu je prispôsobená aj ich koža. Práve vďaka nej (a aj vďaka ľudovým poverám) vyvoláva v mnohých ľuďoch odpor. Keď sa skokan prebudí zo zimného spánku, dokáže svojím kŕkaním narobiť riadny hluk, ale nezazlievajte mu to – len si uplatňuje svoje právo na hlas. Minimálne dovtedy, kým sa neobjaví užovka alebo bocian…


Záhradní predátori…

81669

Natrix natrix alebo užovka obyčajná je polovodný had, ktorého môžete stretnúť v blízkosti rybníkov, jazierok či potokov. Poznávacím znamením sú žltooranžové polmesiačiky za hlavou s dvoma čiernymi škvrnami. Podľa sfarbenia môže byť hnedý, sivozelený až čierny. Čo je dôležité – na človeka neútočí a nie je jedovatý, vystačí si zo žabami, žubrienkami či s rybami. Obyčajne dorastá do dĺžky 120 až 150 cm, ale môže sa stať, že pri náhodnom stretnutí sa vám bude zdať väčší. V skutočnosti sa vám to nebude zdať, pretože tento druh hadov má schopnosť v prípade nebezpečenstva nafúknuť svoje telo, čo má odradiť nepriateľa. Keď sa tento majster pretvárky cíti ohrozený, občas dokonca predstiera, že je mŕtvy – svojimi presvedčovacími metódami (s bruchom vyvráteným dohora a jazykom ležérne visiacim z otvorenej papule) dokáže zmiasť takmer každého nepriateľa, navyše ak pri tom vylučuje aj zapáchajúci sekrét. Užovky sa netreba báť, väčšinou utečie pred vami skôr, ako ju zbadáte… najčastejšie do húštiny či do vody, kde bude svojou pestrofarebnou hlavou čeriť hladinu.

Kategória: Záhrada a exteriér
Tagy: záhrada zvieratá
Zdieľať článok

Diskusia