Živý originál do interiéru

Živý originál do interiéru

25. 09. 2013 Zdieľať

Zelené steny vyzerajúce ako vertikálne záhrady, prekračujú všetky doterajšie možnosti umiestnenia rastlín v interiéri alebo exteriéri. Ivan Zábojník, ktorý má bohaté skúsenosti s realizáciou okrasných záhrad, prináša na Slovensko unikátny anglický patent.

Kedy a kde vznikla myšlienka vertikálnych zelených stien a ako funguje tento systém?
Náš systém bol vyvinutý pred piatimi rokmi a je originálny. Zastupujeme región strednej Európy, t.j. Slovensko, Maďarsko a Česko. Naša partnerská firma ANS Group vlastní patent na špeciálne kazetové systémy. Sadíme až 96 kusov rastlín na 1 m2 Výhodou je, že dokážeme kazety vysadiť na zemi alebo akomkoľvek pracovnom stole, alebo u nás vo firme, a potom priviezť k zákazníkovi. Rastliny vieme usporiadať do rôznych obrazcov, podľa farieb či druhov, možnosti sú neobmedzené. Je to určite menej náročné ako hydropónne sadenie.

Akú stavebnú a architektonickú prípravu si zelená stena vyžaduje?
Ideálne je, ak architekt zámer umiestniť do priestoru zelenú stenu najprv prekonzultuje s nami. Ide najmä o svetelné nároky rastlín, aby sa nestalo, že projektant navrhne miesto, ktoré je pre rastliny nevhodné .Následne máme len dve požiadavky: elektrický prívod na riadiacu jednotku a osvetlenie a prívod na vodu s odpadom v šírke približne 15 cm na kvapôčkovú závlahu. Zavlažovací systém je nastavený tak, aby zvyškovej vody bolo minimum, ale odpad tam musíme mať. 


Živý originál do interiéru

1254544
Ritters / ANS Group

Má systém aj nejaké obmedzenia?
Pracujeme s kazetami s veľkosťou 25 × 50 cm, nedajú sa deliť. Osem kusov kaziet tvorí jeden meter štvorcový. Vieme však s nimi vytvárať aj vlnovky a oblúky. Kazety sa vešajú na stenu, na náš vlastný hliníkový systém. V prípade, že je stena zo sadrokartónu alebo iných ľahkých materiálov, potrebujeme ešte aj nosnú konštrukciu. Od steny je záhrada oddelená hydroizoláciou a vzduchovou medzerou.

Môže sa vertikálna záhrada umiestniť aj do existujúceho priestoru?
Áno, je to možné. Vtedy potrebujeme len prívod elektriny. Pod vertikálnu záhradu potom umiestňujeme zbernú nádobu s plavákovým systémom na určovanie hladiny vody, ktorú tam treba raz za čas doliať. Do priestoru so zbernou nádobou vieme pomocou komorového systému umiestniť aj čerpadlo, aj riadiacu jednotku. Nádoba s rozmermi 40 cm (hĺbka a ideálne aj šírka) sa dá rôznymi spôsobmi zamaskovať podľa vkusu investora. Podobne je to aj s okrajovými kazetami.


Živý originál do interiéru

1254542
Ritters / ANS Group

Ktoré rastliny sú alebo nie sú vhodné na vertikálne záhrady?
Snažíme sa dostať vertikálne záhrady najmä do interiéru. Výhodou je stála klíma s rovnakou teplotou a prakticky neobmedzený výber rastlín. V exteriéri sa snažíme vyberať neopadavé rastliny, ale v našom podnebí máme, samozrejme, trochu obmedzený výber druhov. Interiér je z tohto pohľadu vhodnejší, pretože efekt je celoročný.

Aká je životnosť zasadených rastlín a ako sa o ne treba starať?
Rastliny vydržia pri správnej údržbe vo vertikálnej záhrade 2 až 3 roky. Mechanickú údržbu, ako strihanie a hnojenie, robíme dvakrát ročne. Ak sú dodržané všetky dohodnuté podmienky, tak je záhrada bezúdržbová. Samozrejme, treba si uvedomiť, že takáto záhrada je živý organizmus. Môže sa stať, že nejaká rastlina uhynie, alebo ju napadnú škodcovia, môžu prísť extrémne mrazy, ak ide o exteriér a podobne.


Živý originál do interiéru

1254543
Ritters / ANS Group

Aké sú najvhodnejšie rozmery na vertikálnu záhradu?
V prvom rade je dôležité upozorniť, že vertikálna záhrada je svojím spôsobom unikátna vec, každá je originál a samozrejme, niečo stojí. Technické zázemie je rovnaké pri 4 aj 40 m2 zelenej plochy.

Kde sa pohybujú ceny za vertikálnu záhradu?
Cena za 1 m2 sa bežne pohybuje okolo 1000 Eur, všetko však závisí od celkových rozmerov, miesta a podmienok inštalácie a podobne.

www.ritters.sk

Text: Mária Nováková
Foto: Ritters / ANS Group

Kategória: Záhrada a exteriér
Tagy: vertikalna záhrada
Zdieľať článok