10 najkrajších rastlín pre rozkvitnuté leto
K letu neodmysliteľne patria kvitnúce rastliny, vďaka ktorým sa záhrada môže zmeniť na naozaj rozprávkové miesto. Mnohé z nich sa vyznačujú nádhernými kvetmi a neraz aj dlhším obdobím kvitnutia. Viaceré z nich si navyše môžete vysadiť práve teraz.
Plamienok, perfektný šplhúň
Plamienky (Clematis) patria k obľúbeným dlho kvitnúcim okrasným popínavým rastlinám. Pomerne rýchlo ozelenia nevzhľadné ploty, porastú treláže i altány a nádherné sú v kombinácii s popínavými ružami. Ich kvety môžu byť rôzne veľké, jednoduché alebo plné, jedno- aj viacfarebné, najčastejšie biele, fialové, ružové, bordové a žlté. Už pri výsadbe plamienka treba myslieť na to, že vrchná nadzemná časť by mala byť na slnku alebo v polotieni a miesto, odkiaľ vyrastá, v tieni. To možno zabezpečiť výsadbou husto olistených trvaliek, napríklad kocúrnika. Plamienky možno vysádzať aj v lete (vždy s koreňovým balom), pričom miesto vrúbľovania (zhrubnutá časť) by malo byť asi 10 cm pod povrchom pôdy. Rastlinu pravidelne zavlažujte aj prihnojujte.
Nostalgické hortenzie
Hortenzie sú v poslednom čase mimoriadne obľúbené a pestujú sa aj na balkónoch a terasách. V ponuke nájdete viaceré nové kultivary s ešte krajšími (viacfarebnými) kvetmi. Hortenzie veľkolisté (Hydrangea macrophylla) sú pri dodržaní niekoľkých zásad dlhoveké a každoročne bohato kvitnú. Najdôležitejšie je dopriať im polotieň, inak hrozí, že im slnko spáli listy, a stále mierne vlhkú kyslejšiu výživnú pôdu. Nie je dobré sadiť ich pod plytko koreniace dreviny, ktoré by im odoberali potrebnú vlahu (smreky, katalpy alebo brezy). Vysadiť si ich môžete aj v tomto období (s koreňovým balom). Použiť možno špeciálny substrát. Staršie kry je nutné pravidelne prihnojovať hnojivom na kyslomilné dreviny a záležať si treba dať aj na reze.
Bohaté súkvetia divozela
Divozel (Verbascum) mnohí poznajú ako liečivú rastlinu, ide však zároveň o obľúbenú trvalku, pričom v ponuke nájdete viacero druhov aj kultivarov. Táto nenáročná bohato kvitnúca rastlina (v prípade niektorých druhov dvojročka) vynikne najmä vo vidieckej záhrade, ako aj v zmiešaných záhonoch s jemnými okrasnými trávami alebo okrasnými cesnakmi. K najkrajším druhom patrí divozel tmavočervený (Verbascum phoeniceum), ktorého kvety sú usporiadané vo vzpriamených súkvetiach a môžu byť ružové, fialové, svetložlté alebo oranžové. Tento druh môže v ideálnych podmienkach (teplé, svetlé a suchšie miesto) dorásť až do výšky 1,2 m. V kvitnúcom stave s koreňovým balom si ho môžete vysadiť aj teraz. Rastlina sa rýchlo rozmnožuje samovýsevom, nie je ale agresívna.
Kleoma alebo pavúčí kvet
Letničky prinášajú do záhrady záplavu kvetov, môžu vytvoriť aj živý plot, prípadne do kompozície vniesť trochu extravagancie. Kleoma (Cleome spinosa) sa u nás príliš často nevyskytuje, je preto o to vzácnejšia. Ide o rýchlo rastúcu vzpriamenú letničku pôvodom z Južnej Ameriky. Dorastá až do výšky 1,5 m, vďaka čomu môže vytvoriť aj netradičný živý plot. Vyznačuje sa neobvyklými vzdušnými ružovými alebo bielymi kvetmi a dlaňovitými listami. Rastlina nádherne vykvitne na slnečnom chránenom mieste v priepustnej výživnej pôde. Potrebné je výdatné zavlažovanie a prihnojovanie. Uplatnenie nachádza najmä v modernej mestskej záhrade. Jej pestovanie zo semien nie je zložité a pri troche šťastia si možno zadovážiť aj jej priesady.
Voňavá levanduľa
Levanduľa (Lavandula) predstavuje obľúbenú klasiku, ktorej právom patrí miesto v letnej záhrade. Ak ju každoročne v predjarí a po odkvitnutí ostriháte, odmení sa vám naozaj bohatým kvitnutím. Bonusom sú striebristé lístky, vďaka ktorým je príťažlivá aj v zime. Táto dlho kvitnúca, pekne voňajúca minidrevina ponúka viac ako 25 druhov, pričom takmer všetky dorastajú do výšky 90 cm. Ich súkvetia sú však rôzne dlhé a môžu byť nielen fialové, ale aj biele a ružové. Najvďačnejšou je levanduľa úzkolistá (Lavandula angustifolia), ktorá má viacero pekných kultivarov, napríklad ’Hidcote‘. Levanduľa prospieva len na slnečných vyhriatych miestach v zásaditých, prípadne mierne kyslých priepustných pôdach. Nie je pestovateľsky náročná a ľahko sa rozmnožuje aj v domácich podmienkach.
Astilba milujúca vlhko
Nie každá záhrada poskytuje ideálne podmienky na pestovanie kvitnúcich rastlín. Aj v polotieni a vlhku si však môžete vytvoriť kvetinový raj. Takéto podmienky obľubuje napríklad astilba (Astilbe). Ide o bohato kvitnúcu trvalku s atraktívnymi bielymi, ružovými alebo karmínovými súkvetiami a peknými delenými listami. Vysadiť si ju môžete aj v tomto období, dokonca aj mierne nakvitnutú, vždy však s koreňovým balom. Miesto, kde bude rásť, je dobré obohatiť o listovku a udržiavať neustále vlhké. Aby sa vytvorili pekné trsy, medzi jednotlivými rastlinami je dobré zachovať rozstupy. Na jednom mieste je možné pestovať aj viacero kultivarov. Prihnojovanie nie je veľmi potrené, postačí na jar okolo rastlín rozhodiť preosiaty kompost.
K bohato v lete kvitnúcim rastlinám patria aj floxy, heléniá, rudbekie, šalvie a monardy.
Slnečnica koketujúca so slnkom
Slnečnice sú ďalšou mimoriadne obľúbenou klasikou. Ak si ich chcete vysadiť na balkón alebo terasu, môžete si vybrať zo zakrpatených kultivarov. Ponuka kultivarov na záhradné záhony je však podstatne širšia a zahŕňa aj mnohé skvosty, napríklad slnečnice s takmer červenými, čiernymi alebo až bielymi kvetmi. Túto pomerne rýchlo rastúcu letničku postačí vysiať do výživnej priepustnej pôdy, čo možno urobiť ešte aj začiatkom leta. Rastlina, ako už jej názov napovedá, miluje slnko a okrem neho aj teplo a výdatnú vlahu (ku koreňom). Za odstraňovanie odkvitnutých kvetov a prihnojovanie sa odvďačí bohatým kvitnutím až do neskorej jesene. Najlepšie sa uplatní na vidieku v pozadí zmiešaných záhonov.
Pakost s atmosférou lesa
Ak máte radi prostredie lesa a pred mohutnými kvetmi dávate prednosť množstvu menších, je pre vás pakost (Geranium) ako stvorený. Ide o dlhovekú, takmer počas celého leta intenzívne kvitnúcu trvalku, ktorá je navyše pestovateľsky naozaj nenáročná. V ponuke nájdete viacero pekných druhov aj kultivarov, pričom najkrajšie sú tie s ružovými, fialovými a takmer modrými kvetmi. Pakosty si môžete s koreňovým balom vysadiť aj v tomto období. Dariť sa im bude na slnku, v humóznej priepustnej pôde a ideálne vo väčšej skupine. Pôsobivé sú v kombinácii s ružami alebo alchemilkou. Pakosty vyniknú na vidieku aj v meste – zaujímavé je ich spojenie s kovom. Na jar alebo v lete si ich môžete rozmnožiť delením trsov.
Acidantera, nedocenená kráska
Kto si raz na záhon vysadí u nás menej populárnu acidanteru (Acidanthera bicolor), rozhodne neoľutuje. Trs tejto krásnej cibuľoviny je už na prvý pohľad iný. Spočiatku upúta dlhými mečovitými listami, pričom jej atraktivita sa stupňuje najmä počas kvitnutia. Na jednej stonke vykvitne až desať nádherne voňajúcich bielych kvetov s charakteristickou kresbou. Acidantera môže kvitnúť počas celého leta, potrebné však je cibuľky sadiť priebežne (nie naraz). Najlepšie sa jej bude dariť na slnečnom mieste s priepustnou pôdou. Potrebná je aj intenzívna zálievka a vítané je prihnojenie hnojivom na okrasné cibuľoviny. Po odkvitnutí je dobré cibule vybrať z pôdy, osušiť a uskladniť na zimu v pivnici. Acidanteru možno pestovať aj vo vegetačných nádobách.
Budleja, obľúbenkyňa motýľov
Budleja Davidova (Buddleia davidii) alebo aj letný orgován patrí ku klenotom záhrady. Tento asi 3 m vysoký mrazuvzdorný ker pochádza z Číny a rozkvitá väčšinou koncom leta. Súkvetia sú v závislosti od kultivaru biele, ružové, karmínové, žlté, fialové alebo modro-fialové, spravidla nádherne voňajú a sú lákadlom pre motýle. Budleja vynikne v mestskej aj vidieckej záhrade. S koreňovým balom môžete budleju vysadiť aj počas leta. Aby sa dobre ujala, vyžaduje intenzívne zavlažovanie. Budleja je atraktívna v pozadí zmiešaných kvetinových záhonov aj ako solitér v udržiavanom trávniku. Doprajte jej slnko a primerane vlhkú, priepustnú a živinami zásobenú pôdu. Predpokladom bohatého kvitnutia je každoročný hlbší rez v predjarnom období.
TEXT A FOTO DANIEL KOŠŤÁL
ZDROJ časopis Môj dom 6/2015, JAGA GROUP, s.r.o.