10 najzaujímavejších kaktusov a sukulentov, ktoré môžete doma pestovať
Sucho, teplo a svetlo sú ideálne predpoklady na pestovanie kaktusov a sukulentov. Nájdete medzi nimi veľa pekných druhov, ktoré zaujmú svojím celkovým vzhľadom a niektoré aj kvetmi. Ich veľkou výhodou je, že vyžadujú len minimálnu starostlivosť.
Hosť z orientálneho Maroka
Eónium (Aeonium arboreum) patrí k najkrajším sukulentom. Táto pomerne rýchlo rastúca rastlina ponúka viacero krásne vyfarbených kultivarov a zaujme aj svojím nápadným vzhľadom s kompaktnými listovými ružicami na konci neolistených hrubších stoniek. Tento sukulent upúta najmä v moderných bytoch so svetlým nábytkom – na parapetoch, skrinkách, poličkách alebo nízkych stolíkoch. Rastline doprajte dostatok svetla, pokojne aj priame slnečné lúče, kvalitnú zeminu na pestovanie kaktusov a iba minimálnu zálievku. Zasychanie spodných listov nie je prejavom poškodenia či choroby – eónium vďaka nemu získava ešte príťažlivejší vzhľad. Rastlina sa veľmi ľahko rozmnožuje a je vhodná aj pre začiatočníkov. Na eóniu sa často objavujú aj drobné zlatožlté kvety.
Odpustí zábudlivcom
Tučnolist (Crassula portulacea) nevyžaduje špeciálnu starostlivosť a vždy vyzerá perfektne. Krásne sú mladé, no najmä staršie (aspoň desaťročné) jedince. Táto dlhoveká rastlina je ideálna aj pre začiatočníkov a vhodná do všetkých svetlých bytov. Okrem svetla jej treba dopriať skôr sucho, teplo a občasnú zálievku. Neublíži jej ani blízkosť tepelného zdroja. Tučnolist sa jednoducho rozmnožuje odrezkami a dá sa pestovať ako atraktívny krík aj bonsaj. Počas leta možno rastlinu pestovať na balkóne alebo terase, kde zaručene získa ešte atraktívnejší vzhľad. Tučnolist aj kvitne – jeho drobné biele kvety sa na rastline objavujú v skutočne veľkom množstve.
Na zálievku kaktusov a sukulentov používajte odstátu mäkkú vodu izbovej teploty.
V zlatožltom šate
Rebrovec (Echinocactus grusonii), ľudovo nazývaný svokrina stolička, predstavuje často pestovaný kaktus, ktorý vynikne najmä v moderných slnečných bytoch. Rastlina je atraktívna celkovým vzhľadom, pričom upúta najmä zlatožltými tŕňmi, a vynikne v terakotových črepníkoch. Ak to priestor umožní, zaujímavá môže byť aj skupinka viacerých jedincov. Pri pestovaní rebrovca aj iných kaktusov je dôležité, aby sa k nim svetlo dostávalo rovnomerne zo všetkých strán. Potom sú krásne vyfarbené a nenakláňajú sa do strán. Rebrovec aj kvitne – žiarivo žlté kvety sa ale objavia až po rokoch pestovania. V ideálnych podmienkach (v skleníkoch a zimných záhradách) dorastá až do výšky 1 m a šírky 0,8 m. Pestujte ho v špeciálnom substráte na kaktusy a dajte si pozor na premokrenie substrátu a vysokú vzdušnú vlhkosť.
Užitočný spolubývajúci
Aloa (Aloe) patrí k obľúbeným izbovým rastlinám. Okrem najčastejšie sa vyskytujúceho druhu Aloea arborescens sa v poslednom čase upriamuje pozornosť na Aloe vera, a to najmä v súvislosti s mimoriadne pozitívnymi medicínskymi vlastnosťami. Čerstvú šťavu, ktorú získate po odlomení listov, možno použiť na ošetrenie drobných rán a popálenín. Rastlina vynikne v modernom aj staršom interiéri, napríklad v kuchyni, predsieni alebo v obývacej izbe. Potrebuje svetlo, dostatok tepla, zalievať ju postačí minimálne. V letnom období ju môžete umiestniť na balkón alebo terasu a je vhodné občas ju prihnojiť. Zimovať môže aj v chladnejšom priestore. Aloa zle znáša premokrenie, na ktoré reaguje hnilobou koreňov.
Domáci ochranca
Opuncie (Opuntia) sú pichľavé rastliny s tŕňmi, ktoré sa ľahko zapichnú do pokožky a zostávajú hlboko v mieste vpichu. Stret s nimi je teda naozaj nepríjemný. Na druhej strane ide o vysoko dekoratívne dlhoročné izbovky, ktorých pestovanie je nenáročné a v posledných rokoch aj obľúbené. Opuncie sú vhodné do moderných svetlých interiérov (s etnickým nádychom). Menšie jedince vyniknú na parapete, väčšie vo voľnom priestore, napríklad v obývacej izbe. Vždy ich umiestnite tak, aby mali dostatok svetla aj tepla, nikoho neohrozovali (určite nie sú vhodné do domácností s malými deťmi) ani neprekážali. V ponuke nájdete viacero pekných druhov – niektoré sa pýšia aj jedlými plodmi, ktoré však skôr dozrejú vo vykurovanej a suchšej zimnej záhrade.
Kaktusy je dobré prihnojovať v lete, sukulenty skôr na jar.
Pre malých pestovateľov
Ak hľadáte kaktus do detskej izby, siahnite po bradavkovci (Mamillaria). V ponuke nájdete množstvo pekných druhov, z ktorých možno vytvoriť peknú zbierku. Bradavkovce sú menšie kaktusy s guľovitým vzrastom, výrastkami pripomínajúcimi bradavičky s tŕňmi na koncoch a s bohatým kvitnutím. Kvitnú aj v mladom veku a deti určite poteší, že sa to podarí docieliť aj im. Drobné lievikovité kvety sú usporiadané do kruhu v hornej časti rastliny. Objavujú sa vždy na jar a môžu mať rôznu farbu – cyklámenovú, ružovú alebo bielu. Bradavkovec potrebuje dostatok svetla, zimovať ho treba na chladnejšom mieste pri minimálnej zálievke. Bohaté kvitnutie podporíte aj hnojivom na kaktusy, ktoré je potrebné aplikovať v lete vo forme zálievky. Zalievať ho treba len striedmo – sucho je v jeho prípade prospešnejšie. {R1}
Pozdrav z Mexika
V bytoch milovníkov Mexika a kultúry tejto krajiny by rozhodne nemal chýbať pachycereus (Pachycereus pringlei). Pôvodne stromovitý kaktus vytvára aj v domácich podmienkach efektný, masívne pôsobiaci sivozelený až zelený stĺpik s početnými sivastými tŕňmi. Tento kaktus možno celoročne pestovať v teplejšej, veľmi svetlej miestnosti. Svetlo by malo prichádzať zo všetkých strán, ideálne aj zhora (strešné okno). Vynikne samostatne aj v skupinke, pričom je vhodný skôr do väčších moderných bytov, prípadne do podkrovia, kde nesmie prekážať. Ak sa totiž raz poškodí, regenerácia spravidla trvá dlhšie. Pachycereus vyžaduje kvalitnú kaktusovú zeminu, hlbší hlinený črepník a občasnú zálievku. Jeho zaujímavosťou sú kvety, ktoré sa na starších rastlinách otvárajú v nočných hodinách a počas leta.
Kvapka živej extravagancie
Mnohé sukulenty sa okrem pestovateľskej nenáročnosti vyznačujú aj atraktívnym vzhľadom, ktorý sa znásobuje s pribúdajúcim vekom rastliny. Ak máte radi extravaganciu, zaujímavým riešením sú mliečniky s netradičným vzhľadom, napríklad Euphorbia tirucali. Tento krovito rastúci sukulent pochádza z Afriky a najlepšie sa mu bude dariť vo svetlých teplejších interiéroch. Vyhradiť mu treba dostatok priestoru tak, aby neprekážal. Tento druh totiž môže v interiéri dorásť až do výšky 2 m a často je aj pomerne široký. Pri ošetrovaní rastliny treba byť opatrný, keďže pri poškodení produkuje dráždivú tekutinu. Tento mliečnik vyžaduje len minimálnu zálievku, prihnojovanie nie je potrebné.
Kolónia s množstvom kvetov
Rebúcie (Rebutia) sú atraktívne kaktusy, ktoré v ideálnych podmienkach vytvárajú celé kolónie. Dobre sa pestujú v plochých hlinených miskách na teplejších slnečných parapetoch, na ktoré počas dňa zasahuje aj tieň (vždy v špeciálnom substráte). Nevyžadujú žiadnu špecifickú starostlivosť, podobne ako pri ostatných druhoch je však potrebné vyhnúť sa zamokreniu substrátu a v zime ich umiestniť do chladnejšieho svetlého priestoru, aby sa podporila tvorba kvetov. Tie sa objavujú v lete a sú o niečo väčšie ako kvety bradavkovca. Keďže nezaberú veľa miesta, oceníte ich najmä v menších bytoch. Sú dlhoveké a vhodné aj pre detských pestovateľov.
Drobnejší príbuzný velikánov
Agávy sú známe zo Stredomoria, kde sa vynímajú v prírode aj v záhradách. Tieto sukulenty sú často obrovské, v ponuke ale nájdete aj menšie druhy. Tie pekne vyniknú na parapetoch a poličkách v slnečných teplých bytoch. Najkrajšia je agáva kráľovská (Agave victoriae-reginae), ktorá vyniká kompaktným vzrastom. Rastie pomaly a je mimoriadne nenáročná – zalieva sa len málo a nevyžaduje prihnojovanie. Rastlina nevytvára žiadne odnože, ktoré by narúšali jej vzhľad, ozdobou sú pozdĺžne biele linky na listoch. V lete ju môžete umiestniť na terasu alebo balkón, prezimovať by mala v byte s izbovou teplotou, prípadne v chlade, na svetle a pri minimálnej zálievke.
TEXT A FOTO DANIEL KOŠŤÁL
ZDROJ časopis Môj dom 12/2015 – 01/2016, JAGA GROUP, s.r.o.