10 tipov do aprílovej záhrady: Najvhodnejším obdobím na nákup nových skalničiek je jar
Záhrada je plná novej energie. Rozkvitajú mnohé cibuľoviny, kry, stromy a väčšina skalničiek. Čo robiť v apríli?
Doplňte si skalku
Najvhodnejším obdobím na nákup nových skalničiek je jar. Skalku spestria rôzne zakrpatené ihličnany, hľuznaté rastliny, kobercové skalničky či iné vzácne rastliny.
Suché rastliny pred vysadením dôkladne polejte. Pomocou malej lopatky vyhĺbte jamu, na jej dno nasypte pár menších kamienkov a rastlinu vysaďte. Každý druh má svoje špecifické požiadavky, a preto ho zasypte substrátom, ktorý je určený na konkrétny druh. Nakoniec povrch vybraného substrátu zalejte a nasypte naň drobnú kamennú sutinu.
Nezabudnite na šalviu
Už je najvyšší čas zrezať šalviu lekársku (Salvia officinalis). Dobre znáša hlboký rez cca na 5 cm. Ak by ste rastlinu ostrihali pred zimou, mohla by vymrznúť. Po ostrihaní a zlepšení počasia bude šalvia vyháňať nové výhonky a pekne sa rozrastie. Ak sa v záhrade zasadí na správne miesto, môže sa rozrásť až na plochu niekoľkých štvorcových metrov. Šalvia je nenáročná a slnko milujúca rastlina. Vďaka svojim esenciálnym olejem je nenahraditeľnou koreninou, no využíva sa aj v lekárstve ako liečivá rastlina. Z čerstvých listov si môžete variť čaj, používať ich proti poteniu či pripraviť z nich tinktúru na dezinfekciu.
Čo ešte robiť v apríli?
Máte poslednú šancu kúpiť alebo objednať si online jednoročné rastliny, ako sú muškáty, begónie alebo petúnie.
Dôkladne vydrhnite skleník (ak ste to ešte neurobili) horúcou mydlovou vodou. Zbavíte sa tak škodcov a chorôb a aj pohľad cez sklo bude oveľa krajší.
Vysádzať sa dajú ihličnany, z kvetov mečíky, georgíny a ľalie.
Presádzať môžete rododendrony, azalky – dávajte však pozor, aby sa nerozpadol koreňový bal.
Suché, namrznuté, choré a poškodené konáre stromov a krov odrežte až do zdravého dreva.
V tomto čase už môžete zrezať všetky suché časti z trvaliek a okrasných tráv a uvoľniť tak miesto na nový rast.
V druhej polovici apríla je ideálny čas na založenie nového trávnika – výsevom alebo položením kobercového trávnika.
Predpestujte si cínie
Cínie sú v našich končinách veľmi obľúbené letničky najmä pre pestrú paletu farieb i rôzne tvary kvetov. Celé leto sú ozdobou kvetinových záhonov a dlho vydržia aj vo váze.
Ich pestovanie nie je veľmi náročné, ale musíte si ich predpestovať. Semienka sú pomerne veľké a dobre sa s nimi pracuje. Vysejte ich do debničky alebo inej vhodnej nádoby. Pri teplote 13 až 18 °C vyklíčia o štyri až sedem dní. Keď sa malé rastliny dajú chytiť za stonku, rozsaďte ich do samostatných črepníkov, kde rýchlo vyrastú a zosilnejú. Keďže sú citlivé na chlad, do záhrady ich vysaďte až po uplynutí hrozby jarných mrazov.
Nezábudky, jarné trvalky, cibuľoviny…
V apríli si tento rok ešte stihnete vysadiť sadenice sirôtok, sedmokrások, nezábudiek, jarných trvaliek a rýchlených cibuľovín. Na dno pestovateľskej nádoby nezabudnite dať drenáž, ktorá zabráni hromadeniu vlhkosti. Výsadby umiestnite na slnečné miesto a dožičte im pravidelnú zálievku.
Text: Mirka Maceková
Foto: isifa/Shutterstock, iStock