Aj v novembri môžete svojej záhrade pomôcť. Viete ako?
Aj na tento mesiac vám prinášame niekoľko zaujímavých tipov pre vašu záhradku.
{R1}
10 novembrových úloh do záhrady
Drobné cibuľoviny
Máte poslednú šancu vysadiť si cibule a hľuzy šafranov, krókusov, tavolínov, scíl alebo botanických tulipánov.
Trávnik
Pred nástupom zimy by mala mať trávnatá plocha výšku 6 cm. Ak je to potrebné, prejdite ju radšej ešte raz kosačkou.
Pivónie
Ak ste si pivónie ešte nestihli vysadiť, máte poslednú príležitosť. Stihnúť to treba do prvých mrazov.
Sirôtky
Predpestované priesady týchto krásnych dvojročiek si môžete začiatkom mesiaca vysadiť na záhony alebo do nádob.
Cyklámeny
Pod stromy a kry do hĺbky 15 cm si vysaďte hľuzy mrazuvzdorných cyklámenov (Cyclamen coum).
Pavinič
Túto popínavú rastlinu si môžete jednoduchým spôsobom rozmnožiť pomocou drevnatých odrezkov.
Ruže
Najneskôr koncom mesiaca zazimujte ruže. Popínavé formy zakryte netkanou textíliou, pri stromčekových postačí obaliť korunky.
Trvalky
Počas celého mesiaca možno do záhrady vysádzať skoro kvitnúce trvalky – čemerice, zimozeleň či bergénie.
Muškáty a oleandre
Najneskôr do polovice mesiaca musia byť muškáty a oleandre zazimované v interiéri.
Solitérne ihličnany
Stĺpovité, rozložité a mladé druhy v rámci prípravy na prvý sneh koncom mesiaca pevne zviažte. Novovysadené jedince občas ešte zalejte.
Kvetinové záhony po sezóne
Suché a odkvitnuté trsy trvaliek je najneskôr koncom mesiaca potrebné ostrihať a prípadne zredukovať aj najviac rozrastené druhy. Na záhone sa vyplatí ponechať suché kvety a trsy monardy, rudbekie, plesňulky, rozchodníkovca či súplodia aromatickej trvalky agastache, ktoré budú peknou zimnou dekoráciou. Na prázdne miesta v záhone si ešte možno vysadiť cibule tulipánov – do popredia môžete vysadiť aj menej časté botanické druhy. Okrasné trávy iba zviažte, strihanie ponechajte až na jar. Vysadené ruže mierne zrežte, stromčekové druhy nezabudnite obaliť. Z trvalkových záhonov by sa nemalo vyhrabávať lístie, dokonca je dobré ho ešte na záhony doplniť, najmä k novovysadeným trvalkám. Ak je záhon namulčovaný drevnou kôrou, pred zimou je vhodné mulč ešte doplniť.
Upratovanie jazierka
Zo záhradných jazierok na jeseň pravidelne vyberajte napadané lístie a organický odpad. Praktické je natiahnutie siete nad hladinu, vďaka ktorej odpadá prácne lovenie lístia. Nevyhnutné je aj dôkladné prečistenie brehov – odstrániť treba suché a odumreté listy pobrežných aj vodných rastlín. Suché steblá a trsy pobrežných rastlín je lepšie ostrihať. Výnimkou sú iba okrasné trávy, ktoré by sa mali zviazať, aby v zime nepadali do jazierka. Tie sa ostrihajú až na jar. V prípade, že sa niektoré druhy veľmi rozrástli, možno ich začiatkom novembra ešte rozdeliť a rozsadiť. Ak je jazierko hlboké viac ako 80 cm, na zimu ho netreba vypúšťať, ak je však plytšie, bude to potrebné. V takomto prípade preneste všetky vodné rastliny, najmä exotickejšie druhy (lotosy a vodné hyacinty), prípadne ryby vo vedre s vodou dnu (ideálne do pivnice). Z jazierok vyberte obehové čerpadlá a zazimovať treba aj fontány, najmä pokiaľ nie sú zhotovené z mrazuvzdorného materiálu.
Ako na záhradných exotov
Najmä na jeseň sa u nás predávajú rôzne malé exempláre menej známych vždyzelených listnáčov, tráv či trvaliek, ktoré spravidla slúžia iba ako krátkodobá dekorácia. Pri troche starostlivosti sa však môžu uchytiť aj v záhrade alebo vegetačnej nádobe. V zásade platí, že čím neskoršia je výsadba, tým menšia je šanca, že sa rastlina ujme. Dôležité je rastliny po výsadbe pravidelne zalievať a pokračovať v tom aj počas zimy v dňoch, keď nemrzne. V poslednom čase sa s obľubou vysádza napríklad fotínia (Photinia fraseri). Ide o pekný vždyzelený ker s veľkými lesklými listami, ktoré sú pri pučaní žiarivo červené, neskôr vínovočervené. Začiatkom jari pekne kvitne. Ak ste si ju vysadili tento rok, namulčujte jej okolie pred zimou hrubšou vrstvou kôry, prípadne ju zakryte netkanou textíliou. Fotínia vynikne v skupinách s ihličnanmi a inými vždyzelenými drevinami.
Na svetle či v tme?
Ak pestujete exotické rastliny v nádobách, možno si práve lámete hlavu nad tým, či majú prezimovať na svetle alebo v tme. Vždyzelené dreviny (vavrín, oleander, olivovník, palmy či citrusy) by mali prezimovať na svetle a v chlade. Naopak druhy, ktoré na zimu strácajú listy (lantana, ľulok, durman, figovník alebo granátovník), bude lepšie prezimovať v tme a v chlade. Aj v prípade, že má rastlina prezimovať v tme, nemala by byť úplná – odporúča sa, aby bolo v miestnosti aspoň malé okienko, ktoré je nevyhnutné aj na vetranie. To sa vykonáva v dňoch, keď je slnečno a nemrzne a zabraňuje sa ním šíreniu hubových ochorení. Netreba zabúdať, že všetky zimujúce rastliny je potrebné občas zaliať odstátou vlažnou vodou. Krátko po prenesení na zimovisko stratí väčšina rastlín listy, ktoré je nutné ihneď odstrániť.
Facelift pre staršie kry
V prvej polovici novembra ešte stále možno vysádzať solitérne stromy a ruže, ako aj zakladať živé ploty z opadavých listnáčov. Vždyzelené dreviny a ihličnany už radšej nevysádzajte – iba v prípade, že by bolo teplejšie a vlhké počasie. V druhej polovici mesiaca môžete po opadaní listov upraviť opadavé kry. Jedince, ktoré sú nepekné a prestarnuté, možno odstrániť úplne alebo ich môžete radikálnejšie zrezať. Nad zemou (vo výške asi 30 cm) sa odstráni asi tretina najstarších výhonov a ponechajú sa len tie najmladšie. Kry už na jar nasledujúcej sezóny vyženú nové výhonky a viditeľne ožijú. Koncom júna potom ale treba časť výhonkov ešte odstrániť a ponechať len tie najsilnejšie. Na takúto procedúru myslite pri vajgéliach, pajazmínoch, zlatovkách, tavoľníkoch, dulovci, okrasných ríbezliach a kalinách. Počítať však treba s tým, že minimálne rok tieto dreviny nezakvitnú.
Čas výsadby zornice
Zornice (Hippeastrum) sú nádherné kvitnúce cibuľoviny, ktoré sú vhodné na slnkom zaliate parapety. V tomto období si ešte možno zakúpiť ich veľké cibule a vysadiť ich. Vyberať treba cibule s čo najväčším priemerom – sú zárukou toho, že rastliny rozkvitnú viacerými kvetmi. Pred výsadbou ich na niekoľko hodín namočte do vlažnej vody a následne vysaďte do nádoby s univerzálnym substrátom na izbové rastliny. Priemer nádoby by mal byť približne dvojnásobkom priemeru cibule. Vrchná časť cibule by pritom mala mierne prevyšovať horný okraj črepníka. Vysadenú cibuľu zalievajte opatrne, po vyrastení listov a pukov intenzívnejšie, ale už len do misky. Jedince vysadené v novembri by mali vykvitnúť na Vianoce.
Pôvabné okrasné kapusty
Počas celej jesene si v kvetinárstvach a hobbymarketoch môžete zadovážiť okrasné kapusty. V ponuke nájdete kultivary s bielymi, bielo-zelenými, ružovými, prípadne až takmer fialovými listami. Krásu týchto rastlín znásobuje chlad, preto je dobré, ak sú umiestnené v exteriéri. Dôležité je pravidelné zavlažovanie, prihnojovanie nie je potrebné. Pri závlahe treba dať pozor na to, aby sa voda nedostávala na listy. Rastliny je vhodné občas prezrieť a odstrániť im spodné žltnúce listy. Okrasné kapusty je ideálne vysadiť do záhonov tak, aby boli dobre viditeľné – vydržia v nich podstatne atraktívne dlhšie ako vo vegetačných nádobách. Ak ich vysadíte do nádob, môžete ich vysadiť samostatne alebo v kombinácii s nižšími okrasnými trávami, vresmi a chryzantémami.
Ak máte v záhrade mrazuvzdornú palmu, bude potrebné kvalitne ju zazimovať. Do oblasti koreňov už začiatkom mesiaca nahrňte suché lístie.
Kompozície s horcami
Nádherné modré kvety horcov (Gentiana) sú na jeseň neprehliadnuteľné. Možno ich vysadiť do vresoviska a pôsobivé sú aj v (závesných) nádobách, prípadne v košíkoch v kombinácii s vresmi, sivastými starčekmi, sirôtkami, cyklámenmi alebo nižšími trávami. Najkrajšie vyniknú počas slnečných dní sústredené vo väčšej skupine, preto je aj lepšie umiestniť ich na slnečné a teplejšie miesta (pri stene domu). Horce si vyžadujú mierne vlhký substrát s vyšším obsahom vápnika. Ak sa pestujú v nádobe, po odkvitnutí postačí zvädnuté kvety odstrániť a rastlinu presadiť do záhrady (ideálne v dňoch, keď je slnečno a nemrzne).
Dlhšie kvitnutie chryzantém
Chryzantémy prestavujú najdlhšie pestované dlhoveké trvalky. V sortimente záhradníctiev nájdete širokú paletu rôznych druhov aj kultivarov – vzrastovo menšie a kompaktnejšie či vyššie, s jednoduchými aj plnými kvetmi. Chryzantémy v črepníkoch sa môžu stať peknou dekoráciou vstupnej časti domu alebo terasy. Vysádzať ich ale teraz na záhony s cieľom dlhodobejšieho pestovanie nemá veľký zmysel. Pri pestovaní v nádobách je dôležité dopriať týmto rastlinám najmä dostatok vlahy (zalieva sa do misky). Na nedostatok vody chryzantémy reagujú vädnutím, žltnutím listov a zasychaním kvetných pukov. Počas chladnejších nocí je dobré rastliny zakryť netkanou textíliou. Po odkvitnutí je dobré rastlinám odstrániť zvyšky kvetov a celý trs skrátiť približne na polovicu. Chryzantémy nechajte pri občasnej zálievke prezimovať v svetlej chladnej pivnici. Na jar ich potom môžete vysadiť.
Napadané lístie je výborný izolačný, ale aj dekoračný materiál. Farebné listy pekne vyplnia prázdne miesta vo vegetačných nádobách.
Aké drevo do záhrady
Drevo je do záhrady najvhodnejším a najprirodzenejším stavebným materiálom. Výborne sa dopĺňa a ladí s rastlinami, jazierkami, skalkami, múrikmi, odpočívadlami aj terasami. Je praktické a zároveň veľmi dekoratívne. V ponuke sú rôzne druhy, nie každé sa ale vyznačuje dlhou životnosťou. K najodolnejším patrí agátové a dubové drevo a drevo tropických stromov – najmä tíkové, ktoré je drahšie a využíva sa prevažne na výrobu záhradného nábytku. Dubové drevo je síce trváce, je však veľmi ťažké a tvrdé. Pomerne krátkou životnosťou sa vyznačuje smrek, jedľa a buk. Tieto druhy spolu s borovicou a trvácim smrekovcom však pôsobia v našich záhradách najprirodzenejšie.