Január v záhrade
Január nie je len obdobím večného chladu, snehu a krátkych dní s minimom slnka. V januári možno záhradu vnímať v úplne iných dimenziách. Veď aj zima môže do záhrady priniesť vzácne vône prostredníctvom niektorých kvitnúcich rastlín, odhalí mnohé detaily, farby, ktoré počas iných ročných období zostávajú skryté, či plastickú štruktúru. Aby sme záhradu mohli obdivovať aj v tomto období, musíme sa o to pričiniť. Ak nevlastníte záhradu, môžete si kvitnúcimi rastlinami spríjemniť svoj byt.
Jemný jazmín a voňavé kaliny
V januári kvitne okrem rozprávkovej čemerice (Helleborus niger) nápadnými sírovožltými okvetnými lístkami hamamel (Hamamelis mollis) alebo krémovými kvetmi zimovec (Chimonanthus praecox), ktorý vôňou pripomína hyacinty. Husto rastúca kalina (Viburnum fragrans) a takmer plazivý vresovec (Erica herbacea) zas prekvapia ružovými voňavými kvetmi. Jazmín nahý (Jasminum nudiflorum) charakterizujú netradičný rast, dlhé prevísajúce zelené konáre a jednoduché sírovožlté kvietky. Raritou medzi drevinami, ktoré kvitnú v zime, je menej známa sarkokoka (Sarcococca hookeriana). Táto pôdopokryvná drevina dorastá len do výšky 80 cm. Má úzke listy, drobné žlté kvietky a je obľúbená najmä v Anglicku.
Režte dreviny a striasajte snehJanuár je ideálny na plánovanie zmien v záhrade, či už ide o drobnú záhradnú architektúru, alebo výsadby okrasných a úžitkových rastlín. Ak nemrzne, treba zalievať vždyzelené dreviny a ihličnany (najmä mladé exempláre). Možno začať aj s presvetľovacím rezom okrasných drevín, najmä krov. Z ihličnanov treba striasať ťažký mokrý sneh, ktorý by ich mohol poškodiť a deformovať. Ťažký sneh je nebezpečný aj pre živé ploty. V zime možno skontrolovať oplotenie záhrady a prípadné chyby opraviť. Treba myslieť aj na kontrolu zazimovaných teplomilných rastlín v pivniciach, pretože aj ony vyžadujú občasnú zálievku, a ak vonku nemrzne, aj vetranie.
Vyberte si črepníky
Správny črepník pre izbové rastliny má byť trvanlivý, s tenkou stenou a s dostatočne veľkým drenážnym otvorom. Črepníky z pálenej hliny majú porézne steny, cez ktoré sa veľmi odparuje voda. Sú ťažké, ľahko sa rozbijú a po použití sa zle dezinfikujú. Črepníky z plastov sú ľahké, pevné a hygienické, ale pôsobia umelo. Majú neporézne steny a substrát v nich menej vysychá. Obalová nádoba na samotný črepník by mala byť dostatočne veľká, aby zakryla pestovateľskú nádobu. Medzi oboma nádobami by mala zostať medzera široká aspoň na jeden prst. Výška črepníka by mala byť primeraná výške rastliny. Voľbu konkrétneho obalového črepníka je vhodné prispôsobiť štýlu, v ktorom je zariadený byt. Nič nepokazia jednoduché keramické a jednofarebné črepníky, prípadne terakota. Efektné sú aj sklené a kovové obaly. Zaujímavé črepníky objavíte nielen v hobby marketoch ale aj v menších umeleckých obchodíkoch.
Gunther Sator: Feng-šuej, Harmonické bývanie s rastlinamiFeng-šuej je prastaré učenie o harmónii žitia a bývania. Pomocou jeho nástrojov možno výrazne ovplyvniť kvalitu bývania. Kniha má päť kapitol. V prvej sa predstaví filozofia feng-šuej, v druhej sa dozviete, ako možno premeniť balkón na nepoznanie a prečítate si, ako správne určiť pa-kua zóny, a nakoniec sa dozviete niečo o skrytej energii rastlín. V knihe nájdete 240 farebných fotografií od popredných svetových fotografov kvetín a 50 farebných ilustrácií. Nechýba ani slovník často používaných výrazov, ktorý vám pomôže filozofiu správne pochopiť. V knihe nájdete aj prehľad najznámejších izbových rastlín. Publikáciu vydalo vydavateľstvo Svojtka & Co. v Prahe v roku 2004.
Zima v znamení čemeríc
Ak pestujete v trvalkovom záhone čemerice, môžete si z čerstvo nazbieraných kvetov vytvoriť dekoráciu aj v januári. Čemerice vo váze rýchlo vädnú. Samotné kvety vyniknú lepšie v nízkej miske s vodou a stačí im nechať len 1 cm dlhé stopky. Kvety sa nezbierajú počas silných mrazov, aby po prenesení do vykúrenej miestnosti nezvädli. Stonky čemeríc treba po odrezaní ponoriť do vlažnej vody a tesne pod kvetom niekoľkokrát prepichnúť tenkou ihlou. Ak čemerice vložíme do ampuliek s vodou, môžeme ich aranžovať aj vo vázach. Na obrázku sú čemerice skombinované s konárikmi borovice a vždyzelených drevín, dopĺňajú ich jemné stonky sivej tilandsie.
Návšteva v zámockom parkuAj zimné obdobie dokáže ponúknuť inšpiráciu na dotvorenie vlastnej záhrady. Staré zámocké parky a záhrady vám môžu poradiť, kde je najvhodnejšie vo väčšej záhrade umiestniť záhradné plastiky, odpočívadlá alebo fontánky. Ukážu vám, ako efektne kombinovať prvky drobnej záhradnej architektúry so zeleňou. Počas návšteva parkov a záhrad v zime môžete spoznávať jednotlivé druhy ihličnanov, vždyzelených drevín alebo opadaných krov a, samozrejme, objavovať fascinujúcu kôru drevín. Inšpiratívne pôsobia aj okrasné dreviny a živé ploty tvarované do rozličných foriem.