Október v záhrade
Október je jeden z najkrajších mesiacov jesene. Prekvapí množstvom dokvitajúcich letničiek, trvaliek, ružovými kvetmi jesienok, žiarivými georgínami, fialovými porastmi vresov a farebným lístím či plodmi. V októbri je čas na výsadbu opadavých okrasných drevín a trvaliek a možno vysievať mrazuvzdorné letničky (slncovka, mak, nechtík, stračonôžka), ktoré rozkvitnú na jar. Z pôdy treba vybrať hľuzy georgín. Záhradu by ste mali pripraviť na zimu – treba odstrániť odkvitnuté letničky a nahrnúť lístie na prekyprené a vypleté kvetinové záhony. Odkvitnuté kvety trvaliek strihať nemusíte – v zime sa stanú zaujímavou dekoráciou záhrady. Nezabudnite vyprázdniť a uložiť hadicu na vodu, naposledy prihnojte trávnik a zbavte ho napadaného lístia.
Rastlina mesiaca – astra Privilegované miesto v jesenných kvetinových záhonoch majú okrem chryzantém aj astry. Ich kvety sú podľa druhu rôzne veľké, biele, ružové, červené alebo fialové. Jednotlivé rastliny vytvárajú efektné trsy. Vyššie druhy vyžadujú oporu. Najčastejšie sa pestuje kompaktná astra novobelgická (Aster novi-belgii), ktorá dorastá do výšky 1 m. Rovnako obľúbená je aj astra novoanglická (Aster novae-angliae). Tento druh má drsné chĺpky, dorastá do výšky 1,5 m a kvety sú otvorené, len keď svieti slnko. Najlepším miestom pre tieto pôvabné trvalky kvitnúce na jeseň je slnečný trvalkový záhon, pretože v tieni ich častejšie napádajú choroby. Ideálna je pre ne výživná, primerane vlhká pôda s vyšším obsahom vápnika. Aby astry bohato kvitli, treba ich nechať v záhone bez presádzania niekoľko rokov. Vyniknú nielen v trvalkových záhonoch, ale aj v skalke a vo vegetačných nádobách.
Vysaďte ružeNajvhodnejší čas na výsadbu ruží je práve v októbri. Hneď ako ruže prinesiete domov, vysloboďte korene z obalov a ponorte ich do vedra s vodou. Poškodené a suché korene sa zastrihávajú až tesne pred výsadbou, pričom strihať treba až do zdravého dreva. Je dobré nechať ruže namočené vo vode aspoň 2 hodiny. Potom sa vyhĺbia jamy dostatočné veľké na korene. Dno jamy treba dôkladne prekypriť vidlami, nasypať kompost a uložiť ružový ker. Miesto očkovania má byť 5 cm pod úrovňou pôdy. Potom sa korene zasypú pripravenou zeminou (kompost, piesok a záhradnícky substrát).
Venujte chvíľku jazierkuMajitelia okrasných jazierok iste vedia, ako negatívne na ne vplýva napadané lístie. Dá sa tomu však jednoducho zabrániť špeciálnou sieťou, ktorá sa natiahne nad jazierko a pripevní na jeho okraje. Listy zo siete pozbierate ľahšie než z jazera. V októbri treba postupne odstrihávať odumreté časti okrasných rastlín vysadených v jazierku. Najlepšie na to poslúžia teleskopické nožnice s dlhými rukoväťami. Rastlinné druhy, ktoré nie sú mrazuvzdorné, treba vybrať, premiestniť na zimu do akvária a uložiť v mrazuvzdornej miestnosti.
Niečo pre romantikovUrčite si každý z nás rád vychutná posledné príjemné jesenné dni vo svojej záhrade alebo na terase. Ak chcete, aby zážitok z jesennej záhrady bol intenzívnejší, zaobstarajte si vkusné záhradné svietidlo, svietnik alebo zaujímavý kryt na sviečku. Terakotový svietnik do záhrady v dvoch veľkostiach predáva Baumax, jeho cena sa pohybuje od 319 do 899 Sk.
Údržba záhradného náradiaV októbri je príležitosť skontrolovať a ošetriť záhradnícke nožnice. Na údržbu nožníc môžete využiť súpravu od firmy Fiskars, ktorá obsahuje návod na údržbu a ostrenie, diamantový pilník a olej. Diamantový pilník s dlhou životnosťou je vhodný na kalené oceľové čepele, olej znižuje trenie a chráni pred hrdzou. Cena súpravy je 499 Sk.
Knižný tip: Dr. D. Hessayon – Urob si sám v záhradeZáhradu netvoria len živé rastliny, ale aj rôzne neživé materiály. Bez nich by záhrada bola fádna. Kniha bohatá na informácie, ilustrácie, fotografie a tabuľky je praktickým návodom na to, ako si v záhrade vytvoriť, dotvoriť alebo prerobiť prvky z neživých materiálov. Je rozdelená do piatich kapitol, ktoré sa venujú jednotlivým záhradným prvkom a základným materiálom. Nájdete v nej aj množstvo rád, ako sa starať napríklad o ploty, múry, chodníky, jazierka, záhradný nábytok alebo skleníky. Knihu vydalo vydavateľstvo Slovart v roku 2004. Jej cena je 299 Sk.
Tip na návštevu: Kvetinárstvo Papaver
Originálne a kreatívne kvetinárstvo Papaver objavíte za pôsobivým výkladom v centre Bratislavy. Jeho majiteľka je zároveň vášnivou fotografkou, a preto tu okrem čerstvých rezaných záhradných, cudzokrajných i netradičných črepníkových kvetín nájdete aj zaujímavé fotografie rastlín a niekoľko nevšedných umeleckých výtvorov z drôtu, samorastov alebo kôry. Ak si tu dáte uviazať kyticu zo živých kvetov alebo vyrobiť kvetinovú dekoráciu do bytu, môžete si posedieť na priestrannej pohovke, nabrať inšpirácie z časopisov či vybrať zaujímavý črepník a vázu do svojho obydlia.
Tip na výlet: BadenUvažujete nad tým, ako romanticky stráviť niektorú z októbrových sobôt? Vyberte sa do rakúskeho Badenu. Toto neveľké kúpeľné mestečko, vzdialené 30 km južne od Viedne, bolo známe už za Rimanov. Pri prechádzke na vás bude blahodarne pôsobiť množstvo starostlivo udržiavanej zelene. Milovníci okrasných záhrad nájdu inšpiráciu pri pohľade na mnohé predzáhradky alebo pri návšteve nádherného kúpeľného parku, ktorý sa rozprestiera na svahovitom teréne nad mestom. Nájdete tu letničkové aj trvalkové výsadby, kaktusový záhon, jazierka, potôčiky, romantické stavby a budete sa môcť pokochať krásnym výhľadom na okolie mestečka.