Nebojte sa čiernej! Streche dodá štýl a eleganciu
Farba strešnej krytiny má výrazný vplyv na vizuálnu stránku celej stavby. Pri výbere farby krytiny je dôležité zohľadniť farebnosť fasády aj okolitého prostredia. Zlým výberom môžete totiž pokaziť dojem z celej stavby. Aktuálne trendy dávajú do popredia čierne krytiny, ktoré vynikajú svojou eleganciou. Tú môžu pri keramických krytinách umocniť povrchové úpravy
Čierne strechy pravdepodobne na Slovensku medzi historickú klasiku nepatria. V minulosti dominovali v našich končinách klasické červené strechy z pálených krytín, no to sa v ostatných rokoch mení a pribúdajú domy práve s čiernymi strechami. Elegancia čiernej krytiny si už zlákala nejedného Slováka a mnohí čierne škridle pri stavbe alebo rekonštrukcii určite minimálne zvažovali. Čierna strecha sa tak na niekoľko rokov stala výrazným trendom v stavebníctve, pričom aktuálne predaje nenasvedčujú, že by sa jej dominancia mala v blízkej budúcnosti skončiť.
Elegantná a tajomná
Čiernej farby sa však mnohí boja. Pohlcuje totiž infračervené lúče, ktoré sú súčasťou nášho slnečného svetla. To má za následok, že sa čierne materiály zohrejú skôr, ako tie svetlejšie. To je pre mnohých tak veľký strašiak, že sa v konečnom dôsledku rozhodnú pre inú farbu krytiny, aj keď sa im esteticky viac pozdáva práve čierna. Treba si však uvedomiť, že strecha nie je len krytina, ale komplexný systém a jednou zo základných funkcií tohto systému je ochrana. Nie len pred rozmarmi počasia, ale aj pred mrazom v zime a horúčavami v lete.
V súčasnosti ponúka trh množstvo riešení a systémov, ktoré pomôžu získať tepelnú pohodu pod strechou tak v zime, ako aj v lete. Samozrejmosťou by pri stavbách a rekonštrukciách striech mala byť izolácia s hrúbkou cca 40 cm, ktorá dokáže zabezpečiť ochranu aj pred prehrievaním. To by, v kombinácii s vhodnou fóliou, malo stačiť na to, aby sa podkrovie neprehrievalo, nech už je strecha akejkoľvek farby.
Pomôžu povrchové úpravy
Je vedecky a aj empiricky dokázané, že čierna farba infračervené žiarenie pohlcuje. Rovnako ale platí, že lesklé povrchy ho odrážajú. Hendikep čiernej krytiny tak možno aspoň čiastočne eliminovať práve povrchovou úpravou krytiny. Pri keramických krytinách sa jedná o obľúbené glazúry. Glazúra vzniká nanesením riedkej vrstvy ílov a oxidov kovov. V porovnaní s engobou je ale surovina obohatená ešte o oxid kremičitý. Počas výpalu pri teplote nad 1000°C sa jednotlivé zložky glazúry roztavia a zlejú, čím sa povrchová vrstva rovnako ako pri engobe vpáli do hliny. Vďaka oxidu kremíka vznikne dokonale hladký, lesklý povrch, ktorý je svojou sklovitosťou na pohľad podobný porcelánu. Takto lesklý povrch výrazne pomáha v odrážaní lúčov, spôsobujúcich prehrievanie krytiny.
Engobované krytiny sú síce matné, no odolávajú všetkým poveternostným vplyvom, UV žiareniu aj machom, či lišajníkom. Dôležité je, že farba takýchto škridiel nevybledne a krytinu je prakticky bezúdržbová.
ZDROJ PR článok spoločnosti Wienerberger slovenské tehelne, spol. s r.o.