Postup krok za krokom: Ako zatepliť podkrovie medzi a pod krokvami

30. 05. 2023
Zdieľať

Zateplením nezaizolovanej strechy, resp. podkrovia, môžete znížiť únik tepla o až 25 %. Nová izolácia dokáže tieto úniky znížiť aj o 15 % v porovnaní so starým zateplením. Podmienkou však je správne vyhotovenie. Na čo si dať pozor?

Vrstva izolácie medzi krokvami nestačí. Odporúča sa ďalšia, aplikovaná pod krokvami.

1. Prvá vrstva izolácie sa vloží medzi krokvy tak, aby boli pásy minerálnej vlny jemne stlačené a dané miesto natesno vyplnili. Na krokvy sa vopred upevnia nosné prvky podkonštrukcie.

zateplenie strechy

Zdroj: ISOVER

2. Druhá vrstva izolácie sa vloží pod krokvy – do pomocného roštu (podkonštrukcie) zo systémových profilov. Pásy izolácie sa ukladajú kolmo na prvú vrstvu, aby sa zamedzilo vzniku tepelných mostov v miestach nadväzujúcich škár.

zateplenie strechy

Zdroj: ISOVER

3. Parobrzda sa upevní na profily podkonštrukcie systémom „suchého zipsu“. Jej pásy sa musia dostatočne prekrývať a prelepiť páskou, napojenia a prestupy sa utesnia predpísaným spôsobom, aby sa cez prípadné škáry nedostávala vlhkosť z interiéru do tepelnej izolácie.

zateplenie strechy

Zdroj: ISOVER

4. Inštalačná rovina, teda dutina, ktorá slúži na bezpečné vedenie inštalácií bez rizika narušenia parozábrany, sa vytvorí pomocou ďalšej, špeciálne upevnenej podkonštrukcie.

zateplenie strechy

Zdroj: ISOVER

5. Opláštenie sadrokartónovými doskami nakoniec skladbu zateplenej strechy podkrovia uzatvorí. Do inštalačnej dutiny sa ešte predtým môže vložiť dodatočná vrstva tepelnej izolácie.

zateplenie strechy

Zdroj: ISOVER

Prečítajte si tiež
Nová strecha zvýši hodnotu nehnuteľnosti o 15 až 40 %. Týchto 7 krokov je dôležitých pri jej rekonštrukcii

Text: Erika Kuhnová, spolupráca ISOVER
Foto: ISOVER, iStock
Zdroj: časopis Môj dom

 

Kategória: Strecha, podkrovie
Tagy: Praktické rady šikmá strecha zateplenie strechy
Zdieľať článok

Diskusia