Moderná rekonštrukcia s nádychom minulosti: Keď sa storočný byt zmení na nepoznanie
Premeniť takto starý byt na príjemné moderné bývanie si zvyčajne vyžaduje mnoho úsilia. Výsledok však v tomto prípade stál za to. Architekti sa rozhodli vytvoriť útulný priestor, ktorý vzdáva hold remeslám.
Dom stojaci na Slovanskej triede v Plzni od roku 1923 tvorí tridsať bytov, pričom všetky majú dispozíciu 1 + 1. Jeho súčasťou mala byť modlitebňa reformovanej cirkvi, ale nakoniec sa tak nestalo a vo vnútrobloku zostala spoločná záhrada, ktorá spríjemňuje bývanie domácim.{R1}
V bielej a svetlom dreve
Rekonštrukciu bytu s rozlohou 48 metrov štvorcových poňali architekti zo štúdia : architectureMADE / Tomáš Král a Irena Šebová prakticky od podlahy. Ich cieľom bolo vytvoriť harmonické miesto na bývanie, plne funkčný s efektívnym využitím priestoru a pritom, aby pôsobil teplým domáckym dojmom miestami s atmosférou histórie. Atmosféru zjemňuje kombinácia bielej a svetlého dreva, ktorá celý interiér tiež rozjasňuje.
Dispozíciu radikálne nemenili, ale…
„Rozhodli sme sa podporiť orientáciu bytu západ-východ s výhľadom na Plzeň. Prebúrali sme väčší otvor namiesto pôvodných dverí. Dispozíciu sme radikálne nemenili. Predsieň, toaleta i kúpeľňa majú na koso položenú dlažbu, kúpeľňa je obložená bežným bielym obkladom RAKO 15×15. Izby majú novú podlahu zo smrekových dosiek, steny majú novú štukovú omietku, stropy sme opravili a zachovali rákosový podhľad s fabiónmi,“ opisujú základné úpravy architekti.
Drevo v hlavnej úlohe
Svetlé drevo je skvelým spôsob, ako priestor zútulniť a vytvoriť domácku atmosféru. Z borovicovej preglejky sú riešené nielen vstavané skrine, nábytok v kúpeľni a kuchyni, ale tiež veľké obklady na stenu a posuvná stena medzi obytnými miestnosťami. Dvere na toaletu a do kúpeľne sú zapustené do rovnakej roviny s obkladom, čím s ním tvoria jeden celok.
Nový i starší nábytok a chvála remesiel
Zaujímavou pripomienkou na históriu tohto bytu je fakt, že nie je zariadený len novým nábytkom, ale aj starším. Všetko v súlade a v harmónii, aby byt pôsobil príjemne a domácky. Súčasťou obývacej izby je spací kút a hojdacia sieť. Interiér bol z veľkej časti riešený svojpomocne. Pozitívne vyznieva fakt, že tu boli jednotlivé remeslá použité v čo najviditeľnejšej forme.
Tradičné materiály pre vyšší štandard
„Kládli sme dôraz na využitie tradičných a bežných materiálov – drevo, kov, keramika. Chceli sme zvýšiť hodnotu bytu, pozdvihnúť ho na štandard súčasného bývania a zároveň zachovať charakter takmer storočného domu. Preto sme ani nepoužili závesné WC, „nutnosť“ každej súčasnej rekonštrukcie, naopak sme osadili iba bežný „gombík“. Súčasťou rekonštrukcie bola aj celková rekonštrukcia všetkých technických rozvodov,“ opisujú ďalšie úpravy autori projektu.
Rekonštrukcia bytu v Plzni
architektonické štúdio: architectureMADE / Tomáš Král, Irena Šebová
rok realizácie: 2016 – 2017
lokalita: Plzeň, ČR
podlahová plocha: 48 m2
murárske práce: Petr Votřel
inštalácia: Lukáš Sedlák, Martin Vopat
elektroinštalácia: SIPE Servis s.r.o., Petr Šipatka, Milan Petřík, Aleš Kotschy
stolárske výrobky: Truhlářství Luboš Bláha, Truhlářství Pavel Mašek, kópia pôvodných dverí Pavel Šik
zámočnícke výrobky: Jiří Šašek, Radek Bešta
obraz: Pavel Trnka
Sabína Zavarská
Foto: Roman Muchka iatelier