Zdroj: Nora a Jakub

Praktický trojizbový byt na Račianskej ulici s prvkami, na ktorých vidno poctivé remeslo

16. 08. 2021
Zdieľať

Remeslo a zručnosti sú dnes oceňované čoraz viac. Nečudo, prinášajú nielen estetiku, ale často aj šikovné riešenia šetriace priestor a sú vyrobené na mieru zákazníka.

Nechýbajú ani v novo realizovanom interiéri trojizbového bytu na Račianskej ulici. Jednoduchý, nápaditý a plne funkčný interiér pochádza z dielne architektonického štúdia Coolstock. Byt v rezidenčnom komplexe Pri Mýte v Bratislave slúži pre mladú rodinu, ktorá oceňuje praktickosť a jednoduchosť, podobne ako autor projektu architekt Lukáš Šíp. Tvoria ho tri logické funkčné zóny.

Prečítajte si tiež
Elegantný a hravý bratislavský byt v storočnej budove

Prvou je centrálna časť s obslužným charakterom, ktorá zahŕňa chodbu, kúpeľňu, toaletu a úložné priestory vo forme vloženého dreveného boxu. Ďalšou časťou je denná zóna s obývačkou, kuchyňou a lodžiou. Posledná – nočná zóna zahŕňa spálňu a detskú izbu.

Obývačka v retro modernom štýle

Interiér plný kvalitných a hodnotných prvkov, ktoré sú nielen praktické, ale aj udržateľné. Zdroj: Nora a Jakub

Materiály zdôrazňujú funkčné členenie

Všetky použité materiály, ako aj ich farebnosť a štruktúra, sa prispôsobujú tomuto logickému členeniu bytu a vizuálne ho podporujú. „V dennej časti sme použili surové povrchy – masívne drevo s výraznou kresbou a odhalený betónový strop. V obslužnej zóne je to vizuálne jemnejšia liata epoxid-cementová podlaha a betónový strop natretý na čierno.

Drevená almara s rúrou a jedálenský stôl

Čierno – bielo – hnedá kombinácia vytvára príjemnú atmosféru, ktorú zmäkčuje kresba dreva. Zdroj: Nora a Jakub

Najuhladenejšie pôsobia izby, do ktorých sme umiestnili vlnené koberce a stropy omietli nabielo. Charakter podláh a stropov sa mení podľa zóny, pričom rovnaký materiál stien tieto zóny vizuálne prepája. Tam, kde si to prevádzka žiada (kuchyňa, kúpeľňa), je povrch stien ukončený matným bielym (a v kúpeľni sivým) polyuretánovým náterom. Všetky dvere sme riešili ako osadené do skrytej zárubne, majú bielu farbu,“ konkretizuje hru s farbami a materiálmi architekt Lukáš Šíp.

Prečítajte si tiež
Úsporná rekonštrukcia na starom sídlisku 500 bytov: Z bytu starých rodičov byt pre vnučku

Drevený monolit ako hranica medzi dennou a nočnou zónou

Stropy, steny, podlahy a ich materiálová súhra boli základom, do ktorého autor projektu vložil pre celý interiér charakteristické atypické nábytkové prvky. Pri ich navrhovaní bola okrem praktickosti veľmi dôležitá aj jednoduchosť. Dizajn nábytku pracuje s archetypálnymi vzormi, povrchmi a detailmi, na ktorých vidno remeslo. Zaujímavým spôsobom je oddelená nočná zóna od dennej. Ochrannú bariéru medzi nimi tvorí drevený monolit siahajúci od podlahy až po strop.

Detail kuchynských poličiek

Netradične je poňatá aj kuchynská linka. Zdroj: Nora a Jakub

Almara a skryté riešenia v kuchyni

Šikovných riešení, ktoré šetria priestor a vylepšujú funkčnosť jednotlivých častí, je v interiéri viacero. Netradične je poňatá aj kuchynská linka, ktorá pozostáva z pracovného „ponku“ z laminovanej preglejky, zo zavesenej vysokej časti s proporciami tradičnej šatníkovej skrine či „almary“ a z otvorenej police, ktorá formou pripomína ľudové poličky na riad. Špeciálne nás zaujala nenápadne uložená pracovná doska vo vysokej skrini nad vstavanou rúrou a zásuvky zboku kuchynskej linky.

Drevený monolit od podlahy až po strop

Zaujímavým spôsobom je oddelená nočná zóna od dennej. Ochrannú bariéru medzi nimi tvorí drevený monolit siahajúci od podlahy až po strop. Zdroj: Nora a Jakub

Remeselná kvalita na prvom mieste

Na nábytku nájdete tradičné stolárske detaily – napríklad rohový čapový spoj. Objavuje sa na zásuvkách v kuchyni a v kúpeľni. Architekt sa aj k výberu mobilného nábytku a svietidiel postavil ináč, ako mnohí z nás – uprednostnil remeselnú kvalitu spracovania, nie rok vzniku. Vďaka tomu je interiér plný kvalitných a hodnotných prvkov, ktoré sú nielen praktické, ale aj udržateľné. Čierno – bielo – hnedá kombinácia vytvára príjemnú atmosféru, ktorú zmäkčuje kresba dreva.

Prečítajte si tiež
Premena starého bytu s nepraktickou dispozíciou na moderný priestor pre mladý pár

Interiér bytu MYTO

Architektonické štúdio: coolstock

Autor: Ing. arch. Lukáš Šíp, PhD.

Lokalita: Bratislava

Hrubá podlahová plocha: 83,6 m²

Úžitková plocha: 75,8 m²

Projekt: 2018

Realizácia: 2019

Sabína Zavarská
Foto: Nora a Jakub
Zdroj: linka.news

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: byty byty v Bratislave kuchynské inšpirácie kuchynské linky moderné bývanie nábytok na mieru prírodné interiéry rekonštrukcia bytu
Zdieľať článok

Diskusia