Pasívna drevostavba s perspektívou pohodlného a úsporného bývania na mnoho rokov
Investícia do bývania je pre väčšinu ľudí najväčšou životnou investíciou, takže sa pri nej oplatí myslieť do budúcnosti. Pasívny dom je v tomto smere veľmi rozumnou voľbou – náklady na jeho prevádzku sú totiž minimálne, čo určite poteší ako v čase splácania hypotéky, tak aj na dôchodku.
Ekonomicky aj ekologicky
Keď sa pán Černík rozhodol postaviť dom pre svoju rodinu, mal oproti iným veľkú výhodu – keďže je majiteľom stavebnej firmy, mal už dávno jasno v tom, aký typ domu im bude vyhovovať aj aký stavebný systém zvolí. Pre príjemnú vnútornú klímu a nízke náklady na prevádzku padla jeho voľba na drevostavbu v pasívnom štandarde. {R1}
„Drevostavby môžu byť krásne a moderné a v pasívnej výstavbe patria k priekopníkom. Ak ich porovnáme s murovanými domami, cenovo sa pohybujú na podobnej úrovni a tiež životnosť dobre zhotovenej drevostavby, o ktorú sa jej majiteľ správne stará, je rovnaká. Ich veľkou prednosťou je však rýchlosť a čistota výstavby,“ zhŕňa výhody Lukáš Černík.
Veľké zasklené plochy typické pre dnešnú modernú architektúru nie sú pre drevostavby problém. V ultranízkoenergetickom dome by mali byť veľké okná či zasklené dvere na terasu orientované ideálne smerom na juh, aby v zime prispievali tepelnými ziskami k vykurovaniu domu. V lete je, samozrejme, nevyhnutné zabezpečiť exteriérové tienenie – napríklad vonkajšími žalúziami.
Vybrali si pozemok v štvrti nových rodinných domov, ideálne orientovaný na svetové strany – tak, aby sa na ňom dal postaviť dom s dispozičným riešením, aké si predstavovali, s veľkými zasklenými plochami orientovanými na juh, ktoré sa v zime postarajú o tepelné zisky.
Architekt Petr Kvasnička im navrhol modernú stavbu s plochou strechou, presadeným horným podlažím a fasádou príjemne oživenou striedaním bielej omietky a dreveného obkladu. Denné priestory na prízemí, v kontakte s terasou a záhradou, a detské izby na poschodí boli pre štvorčlennú rodinu ideálnym riešením, navyše, vďaka parametrom domu s perspektívou pohodlného a úsporného bývania na mnoho rokov.
Štedro dimenzované zasklenia sprostredkujú nielen solárne zisky dôležité v chladnejších obdobiach, ale aj kontakt s terasou a záhradou.
Okná do pasívneho domu
Pri výbere okien, zasklených stien alebo dverí do pasívneho alebo ultranízkoenergetického domu sú podstatné ich tepelnotechnické parametre – norma STN 73 0540-2 stanovuje pre ultranízkoenergetické domy požadovanú hodnotu súčiniteľa prechodu tepla otvorovej výplne Uw ≤ 1,0 W/(m2 . K).
Prečítajte si tiež:
Takto vyzerá víťaz súťaže Pasívny dom 2016: Mimoriadne úsporný dom s krytou terasou!
Druhým dôležitým kritériom je správna montáž – s použitím pások, ktoré sú zvnútra parotesné, aby do osadzovacej škáry nevnikala vlhkosť z interiéru, a smerom von paropriepustné.
V drevostavbe v Levíne použili plastové okná Inoutic, zasklené bezpečnostným trojsklom, montáž sa realizovala s použitím pások Illbruck Twinaktiv. Voľbu plastových okien do drevostavby zdôvodnil Kukáš Černík, majiteľ domu a zároveň konateľ stavebnej firmy, takto:
„Som síce zástanca prírodných materiálov, ale viditeľná povrchová úprava drevených okien nevydrží dlho a ich renovácia je potom pomerne náročná. Hliníkové okná sú zas príliš nákladné. Pri ultranízkoenergetickom štandarde domu musia mať okná navyše vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti. Nám sa na drevostavbách osvedčili okná s plastovými profilmi Inoutic. Majú prefarbené aj jadro profilu, takže verne tak napodobňujú moderné sivé odtiene hliníka, ktoré dnes zákazníci často preferujú.”
Erika radí
Bez núteného vetrania s rekuperáciou, teda spätným získavaním tepla, sa nedá dosiahnuť pasívny štandard, respektíve ultranízkoenergetické parametre. Tento systém sa síce stará o čerstvý vzduch v dome tak, aby boli tepelné straty vetraním minimálne, neznamená to však, že nesmiete otvárať okná. Znamená to len toľko, že ak necháte otvorené okná v čase, keď je vonku priveľmi horúco alebo chladno, nebude dom fungovať tak úsporne, ako sa predpokladalo, a drahé technológie nebudú využité. Ak nútené vetranie nechcete, nezabudnite na pravidelné vetranie – ideálne je niekoľkokrát za deň otvoriť okná dokorán na 2 – 3 minúty. Dnešné domy sú totiž dobre utesnené, a ak sa dostatočne nevetrajú, stúpa v nich vlhkosť vzduchu, čo môže spôsobiť vážne problémy.
RODINNÝ DOM V LEVÍNE
Pasívna drevostavba
dispozícia 4 + kk
plocha pozemku 720 m2
zastavaná plocha 108 m2
úžitková plocha 190 m2
lokalita Levín u Berouna, stredné Čechy
Návrh: Ing. arch. Petr Kvasnička, ArchEnergy
Realizácia: Lucern
Základy: betónové základové pásy
Zvislé konštrukcie: sendvičové, so stĺpikovou nosnou konštrukciou, obvodové steny vyplnené minerálnou vlnou s hr. 140 mm
Fasáda: kontaktné zateplenie na báze EPS grey s hr. 200 mm + akrylátová omietka, prevetrávaný fasádny systém s dreveným obkladom
Okná: plastové s trojsklom
Strecha: plochá, drevená trámová konštrukcia, zateplenie min. vlnou s hr. 200 mm + doskami EPS s hr. 200 mm, PVC fólia, štrkový posyp
Vykurovanie a príprava teplej vody: podlahové, zdroj tepla tepelné čerpadlo vzduch-voda
Vetranie: centrálny systém núteného vetrania s rekuperáciou
Energetická trieda: A
Merná potreba tepla na vykurovanie: 14 kWh/m2 . a
TEXT: ERIKA KUHNOVÁ
FOTO: LUCERN
ZDROJ: časopis Môj dom 4/2017