Zdroj: Alessandro Santi

Byt cukrára všetkým ukázal, že na veľkosti nezáleží! Bývali by ste v miniatúrnej garsónke, ak by vyzerala takto?

22. 04. 2024
Zdieľať

Domov cukrára Antonia, ktorý funguje aj ako pracovné laboratórium, má len 25 metrov štvorcových. Pôsobí vznešene a čisto. 

Nevšedného projektu vyčarovať na 25 metroch štvorcových malý veľký svet pána domáceho sa zhostila Elena Tomlenova, zakladateľka a umelecká riaditeľka spoločnosti Archventil. Takmer štvorcový pôdorys tvorila veľká otvorená časť s dvojkrídlovým oknom naľavo a menšia, priečkou oddelená časť napravo od vchodu.

Najskôr bolo potrebné neveľký priestor preštudovať do najmenšieho detailu, doslova na centimeter premerať a určiť priority. Systémom Boiserie sa podarilo zamaskovať vchod, vďaka čomu neruší priestor a zbytočne na seba neupozorňuje, pretože to v malých bytoch pôsobí doslova ako päsť na oko.

Pohľad na vstup do bytu s obkladom.

Uprostred fotografie sa nachádzajú dobre ukryté dvere do predsiene a k hlavnému vstupu, vedľa napravo je vo výklenku osadená vysoká chladnička. Zdroj: Alessandro Santi

Všetky fotografie si môžete pozrieť vo fotogalérii na konci článku.

Kuchyňa ako laboratórium

Domáci pán od svojej domácnosti neočakával len miesto na prespatie a varenie či pečenie. Veľmi rád totiž doma víta hostí. Ako to vyriešiť pri výrazne obmedzenej podlahovej ploche – to bol ďalší oriešok, ktorý museli autori projektu rozlúsknuť. Preto sa rozhodli pre kvalitnú kuchyňu domácej značky z Milána, ktorej produkty sú známe luxusným stvárnením a svetovou kvalitou.

Prečítajte si tiež
Ako zachovať kultúrne dedičstvo a zároveň podporiť eleganciu domu? Výsledkom renovácie je pôsobivé bývanie

Hlavná časť kuchynskej linky je umiestnená k stene naľavo od vstupu. Zahŕňa drez, umývačku riadu, vo výklenkoch našla miesto rúra a chladnička. Medzi linkou a obytným priestorom stojí ostrovček v rovnakej bielej farbe ako linka. Ostrovček, ktorý funguje ako pult s občerstvením alebo barový pult s vysokými stoličkami pre priateľov, obsahuje aj varnú dosku. Zároveň ponúka dostatok úložného priestoru.

Majiteľ pre vlastnú spokojnosť žiadal do projektu zahrnúť profesionálnu kombinovanú rúru na varenie mikrovlnami, v pare, sušenie potravín a s komorou na kysnutie cesta. „Spočiatku som o ostrovčeku neuvažoval,“ hovorí majiteľ Antonio, „štúdio mi ho však navrhlo a presvedčilo ma. V prvom rade som chcel priestor a pohodlie, ale úložné priestory a výklenky sú pre vybavenie kuchyne veľmi užitočné.“

Záber na bielu kuchynskú linku s ostrovčekom s barovým sedením.

Na bočnej stene popri linke a ostrovčeku je premyslene umiestnené veľkoplošné zrkadlo. Vyvoláva dojem ďalšej izby navyše, čím útlu garsónku presvetľuje a prevzdušňuje. Zdroj: Alessandro Santi

Všetky fotografie si môžete pozrieť vo fotogalérii na konci článku.

Všetky funkcie v jednej izbe

Potreba umiestniť prakticky všetky funkcie bývania okrem hygieny do jednej miestnosti si vyžiadala určité úpravy, ktoré presahujú tradičnú estetiku. Obloženie stien harmonizuje prostredie bytu, varná doska s integrovaným digestorom znamená efektívne lapanie nežiaducich pachov. Tvarom i materiálom veľkolepé nástenné svietidlá podporujú dialóg s obývacím kútom – dopĺňajú svietidlá nad pohovkou.

Prečítajte si tiež
Sú toto hranice minimálneho priestoru na bývanie? Malý byt nenáročný na upratovanie a hypotéku

Tak ako sú výklenky užitočné pre kuchyňu, podporujú aj funkčnosť ostatného priestoru garsónky. V hlavnej časti je do výklenku zapasovaná pohodlná a veľká rozkladacia pohovka so špeciálne kalibrovaným svetlom a s praktickou knižnicou na jednej strane. Skriňu vedľa pohovky autori premeny obliekli do obkladu, vďaka ktorému pôsobí ako pevná súčasť architektúry miestnosti. Nie je to jediné miesto, kde autori interiéru ukryli úložné miesto pod panel bieleho obkladu.

Pohľad na sedačku vo výklenku garsónky.

Do výklenku v hlavnom priestore zapasovala autorka návrhu pohodlnú rozkladaciu pohovku, ktorá funguje aj ako posteľ. Zdroj: Alessandro Santi

Všetky fotografie si môžete pozrieť vo fotogalérii na konci článku.

Utajená izba?

Azda najsilnejší efekt vyvoláva perfektne umiestnené zrkadlo vedľa kuchynskej linky a ostrovčeka. Opticky pridáva ďalšiu miestnosť, odráža svetlo, ktoré prúdi cez veľké okno, ale aj zo svietidiel. Ostrovček s posedením pre hostí zrazu vyzerá ako dlhý barový pult. Svetlá mramorová zástena takisto odráža svetlo a zvyšuje latku elegancie interiéru.

Prečítajte si tiež
V schátranej garsónke, ktorú nikto nechcel, objavili skrytý priestor a veľkoryso si ju zväčšili

Krb, ktorý je umiestnený pod televízorom vedľa zrkadla, podporuje štýl a farebnú paletu interiéru. Ako kontrast a ukotvenie množstva odrazov, lesku a bielej farby slúžia parkety z orechového dreva uložené vo vzore rybej kosti. Podobný účel plnia zlaté a čierne kovové prvky doplnené sivou textíliou závesov a béžovým poťahom pohovky.

Pohľad do miestnosti v garónke s kuchyňou a obývačkou?

Jediným priestorom mimo hlavnej miestnosti je kúpeľňa oddelená pevnou priečkou, ktorá tu stála aj pôvodne. Varná doska s integrovaným digestorom efektívne odchytáva nežiaduce pachy. Zdroj: Alessandro Santi

Všetky fotografie si môžete pozrieť vo fotogalérii na konci článku.

Mini byt v Miláne

Garsónka pre cukrára s vycibreným vkusom.

Kto tu býva?: Cukrár Antonio, ktorý má vycibrenú estetickú citlivosť a oceňuje kvalitu.
Realizácia: Mini apartmán s rozlohou 25 m². Na malú plochu sa podarilo zahrnúť všetky podstatné funkcie a navyše s veľkým šarmom.
Architektonický ateliér: Archventil
Autori: Elena Tomlenova
Lokalita: Miláno, Taliansko
Návrh: 2021
Realizácia: 2021
Úžitková plocha: 25 m²
Použité materiály: Obklad stien – panely Boiserie, zástena v kuchyni – biely mramor, podlaha  – parkety z orechového dreva

Text Sabína Zavarská
Foto: Alessandro Santi
Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Návšteva
Tagy: garsónka luxus malý byt Miláno taliansko
Zdieľať článok
V priemyselných parkoch zberajú cigaretové ohorky. Tie potom skončia v špeciálnom asfalteASB.sk

V priemyselných parkoch zberajú cigaretové ohorky. Tie potom skončia v špeciálnom asfalte

Zastrešenie terasy svojpomocne: Ako na to?Dom z tehly

Zastrešenie terasy svojpomocne: Ako na to?

Hľadáme Majstra roka 2023: Pošlite nám svoj projekt a vyhrajte farby na celý dom!Urob si sám

Hľadáme Majstra roka 2023: Pošlite nám svoj projekt a vyhrajte farby na celý dom!

Majster roka 2023: Premena predzáhradky a plotu pred bytovým domomUrob si sám

Majster roka 2023: Premena predzáhradky a plotu pred bytovým domom

Diskusia