![](https://mojdom.zoznam.sk/wp-content/uploads/2020/01/1532801-768x651.jpg)
Na nezaujímavom pozemku postavili zaujímavý dom v tvare ulity
Dom na okraji Karlových Varov ťažko porovnávať s inými stavbami u nás. Aj v čase, keď všade vládnu úspory (často nielen vo sfére financií, ale aj nápadov), dokážu však šikovní architekti v spojení s otvoreným investorom dotiahnuť podobnú stavbu k úspešnej realizácii. Navyše, navštíviť takýto dom je skutočný zážitok.
Marcové slnko sa opiera do belostných múrov. Sedíme na jednej z mnohých dômyselne rozmiestnených terás – je jedenásť hodín dopoludnia a práve teraz sa stáva miestom, ktoré sa vďaka svojej orientácii mení na najútulnejšiu časť domu. {R1}
Za sebou máme prehliadku originálnej stavby, ktorá úplne nanovo definuje predstavy o súkromí a komforte. Akoby z diaľky k nám doliehajú hlasy z najväčšieho átria na prízemí, kde sa práve zhromaždili všetci, ktorí sa pod túto vydarenú stavbu podpísali – investor s rodinou, architekti aj zástupcovia stavebnej firmy.
Stavba pripomína nielen slimačiu ulitu, ale aj hravý labyrint. Prostredníctvom priechodov sa návštevník cez zeleň dostáva k jednotlivým átriám a cez ne až k interiéru.
Tomáš Rasl
Dom svojím vzhľadom i architektonickým riešením pripomína slimačiu ulitu – poskytuje ochranu, komfort i súkromie, ktorého zachovanie bolo jednou z nosných požiadaviek investorov.
Tomáš Rasl
Dozretý nápad
„Našiel som ich prakticky na ulici,“ spomína majiteľ na svoj prvý kontakt s architektmi zo štúdia A69. „Predtým som ich nepoznal, odporučili mi ich známi. Keď som im zavolal, dokonca na mňa nemali čas, čo sa nakoniec ukázalo ako šťastná komplikácia – nápad mal čas dozrieť,“ vysvetľuje.
Dom mal stáť na parcele na okraji novodobej výstavby, v tesnom susedstve poľa a bezduchých domčekov odstrašujúcej kvality, avšak s fasádami tých najvýraznejších farieb. Výsledná „ulita“ nie je jednoducho uchopiteľná ani opísateľná.
Dom – ulita. Priestory s väčšími požiadavkami na intimitu sú umiestnené bližšie k centru parcely a vo väčšej výške. Špirála sa začína vstupom a prevádzkovým zázemím a vrcholí spálňou.
Tomáš Rasl
Hľadanie cesty
Architekti, známi svojimi originálnymi domami, dlho hľadali cestu, ako toto miesto uchopiť. „Ako sa správať na mieste, kde nie je zrejmá žiadna kvalita? Kde je duch miesta žrebovaný v lotérii katalógových domčekov?“ položil si otázku jeden z tvorcov Prokop Tomášek.
„Hľadali sme cestu, ako pristúpiť k miestu, kde nie je zaujímavá morfológia, história, napojenie na zeleň a kde nenájdete diaľkové výhľady. Navyše, investor požadoval zachovanie súkromia – snažili sme sa nájsť spôsob, ako bez arogancie definovať svoje teritórium, ako si vytvoriť vlastný svet a uniknúť susedskej paranoji.“
Aj keď architekti pôvodne uvažovali o ľahčenom tepelnoizolačnom betóne, v tomto prípade sa pod bieloskvúcou fasádou ukrýva poctivá tehla.
Tomáš Rasl
Keď sú záhrada a dom jedno
Odpoveď bola veľmi prostá. „Ak neexistuje inšpiratívny kontext, sme nútení sami začať vytvárať podnety, obrazy, definovať prostredie,“ vysvetľuje architekt Tomášek. „Tradičná schéma solitérneho domu v záhrade, ktorá rozdeľuje parcelu na dom a zvyšok, prestáva platiť. Naša interpretácia počíta so stopercentným využitím parcely,“ dodáva. Nevznikol tu teda dom v záhrade, ale nekonečný film motívov s domom v záhrade.
Stavba sa rozprestiera na celej ploche a ignoruje prechody interiéru a exteriéru – záhrada a dom sú jedno. Dom bol pôvodne navrhnutý z ľahčeného tepelnoizolačného betónu, investor však po odskúšaní technológie kladenia zmesi nebol spokojný s výslednou kvalitou povrchu (vzhľadom na jeho cenu a technologickú náročnosť), a tak bola táto technológia nahradená murovaním z keramických blokov Porotherm.
Keď zapadne slnko, pôsobivá hra svetiel sa nekončí – pokračuje v nej rozsvietený interiér.
Tomáš Rasl
Architekti nevytvorili dom v záhrade, ale nekonečný film motívov s domom v záhrade. Prechody medzi interiérom a exteriérom sa v tomto prípade stierajú.
Tomáš Rasl
Nový začiatok
Spoločné hľadanie ale nebolo jednoduché. „Až doteraz sme bývali v podobnom domčeku, aké stoja okolo – v štýle podnikateľského baroka. Nový dom pre nás znamená do značnej miery nový začiatok,“ ukončuje prehliadku domáci pán v sprievode svojich najbližších. „Sťahujeme sa sem prakticky len s knižkami.“
V interiéri vládnu elegantné čisté línie a použité farby sú blízke tým z exteriéru – jemné odtiene sivej. Dom ponúka množstvo podnetov a pocitov, ktoré sa menia počas dňa i ročných období, preto bola podľa architektov určitá striedmosť pri zariaďovaní namieste. Hranaté tvary v obývacej izbe vkusne zjemňujú okrúhly stôl i koberec.
Tomáš Rasl
Rámovanie či priehľady sa objavujú tak v exteriéri, ako aj v interiéri.
Dom v Karlových Varoch
Architekti: Prokop Tomášek, Boris Redčenkov, Jaroslav Wertig zo štúdia A69 – architekti, www.a69.cz
Spoluautori: Jitka Macáková, Vítězslav Danda, Pavel Jahelka zo štúdia A69 – architekti
Dodávateľ: Bau-Stav, s. r. o.
Konštrukcia: keramické bloky Porotherm, Wienerberger
Stropy: železobetónové
Bazén: železobetónová vaňa
Strechy: ploché, pochôdzne, s extenzívnou zeleňou alebo so štrkom
Okná a fasádne výplne: hliníkové, zasklenie – trojsklo
Podlaha: polyuretánová stierka, respektíve dubová lamela
Vykurovanie: plynový kotol