Zariaďte si spálňu pre lepší spánok
Spávate dobre? Keď ráno vstávate z postele, cítite sa plní energie alebo vám neustále čosi sedí na pleciach a nevládzete vstať? Dodržiavate zdravú životosprávu, pred spaním sa nenapchávate, potrpíte si na večerné uspávacie rituály, ktoré majú zaručene priniesť kvalitný spánok, no stále je niekde problém? Skúste sa poobzerať okolo seba. Na kvalitu spánku totiž pôsobí aj množstvo ďalších faktorov, ktoré môžeme ovplyvniť. Priestor, v ktorom spíme, a všetky prvky v ňom patria medzi ne. A nejde pritom iba o kvalitný matrac a mäkkú prikrývku.
{R1}
Úloha priestoru
V spálni sa musíte cítiť príjemne a uvoľnene, jej charakter by mal pôsobiť pokojne a harmonicky, nemal by vyvolávať silné emócie, pretože akékoľvek napätie vyvolávajúce prvky môže narúšať váš spánok.
Spálňa by v ideálnom prípade mala byť v rámci bytu alebo domu orientovaná na sever, prípadne na severozápad alebo severovýchod. Severná strana zaručí príjemný chládok počas teplých dní aj vo večerných hodinách, keď idete spať. V takto orientovanej miestnosti bude vždy o čosi chladnejšie v porovnaní s ostatnými priestormi. Zároveň vás nezobudia slnečné lúče, ak si cez víkend chcete dopriať o čosi dlhší spánok. Ak ste však ranostaj a ranné slnko vás dobre naladí, bude pre vašu spálňu vhodnejšia východná strana.
Rozhodne však treba vyčleniť na spanie tichšiu časť bytu alebo domu, ktorá bude aspoň čiastočne oddelená od domáceho ruchu, a zároveň nebude mať okná či balkón obrátené na frekventovanú ulicu, či na miesto so zdrojom hluku, poprípade aj zápachu.
Nič to, že si na spálňu zvolíte najmenšiu miestnosť, dôležité je, aby mala zabezpečené prirodzené vetranie. Aj malinká spálňa môže byť veľmi príjemným a upokojujúcim priestorom, ak je adekvátne zariadená a využitá. Treba mať však na pamäti, že minimálna šírka postele vhodnej na kvalitný spánok je 80 cm pre jednu osobu, čiže manželské lôžko by malo byť široké aspoň 160 cm.
Pri umiestňovaní lôžka treba vychádzať z jeho priestorových nárokov, pričom je potrebné brať do úvahy jeho vzťah ako k stenám, tak aj k nábytku. Dôležitý je pohodlný prístup k posteli a bezkolízny pohyb okolo, ale aj tepelné pomery v miestnosti, ktoré ovplyvňuje napríklad poloha okien vzhľadom na dvere alebo umiestnenie vykurovacích telies. Posteľ by sa nemala situovať do tesnej blízkosti okien či zasklených stien a už vôbec nie do prievanu, ktorý môže spôsobovať bolesti hlavy. Módne trendy ovplyvňujú aj umiestnenie postele, už nie je vždy pripútaná k stene, ale nachádza si miesto aj v priestore. Existujú však názory, že na zdravý spánok je ideálna posteľ opretá čelom o stenu oproti dverám.
Najčastejšia chyba, ktorej sa dopúšťajú mnohí, je zahlcovanie priestoru spálne množstvom vecí. Neraz dokonca hrozí, že sa spálňa zmení na šatník, pracovňu a žehliareň dokopy. Neporiadok a priveľké množstvo vecí pôsobia ťažkopádne aj na psychiku. Radšej uberte z plochy spálne a vytvorte si šatník či šatníkovú skriňu, ktorá všetko ukryje, alebo bez výčitiek vyhoďte všetko, čo sa vám nezmestí. Do spálne rozhodne nepatrí ani pracovný stôl s pracovnými starosťami – pripravia vás o sladký bezstarostný spánok.
Naši predkovia často využívali zvieratá na určenie toho pravého miesta na lôžko. Ak máte doma štvornohého miláčika, skúste sa spoľahnúť na jeho inštinkty – určite si ľahne na to najlepšie miesto v izbe, tam, kde nie je patogénna zóna. Odporúčame pritom radšej využiť psa, pretože mačkám údajne patogénne zóny až tak neprekážajú.
Materiály, farby a emócie
V spálni je dovolený ľahký egoizmus, samozrejme, s ohľadom na partnera. Všetko, čo v spálni použijete, by malo byť príjemné na dotyk a na pohľad práve vám. Jediné pravidlo, ktoré platí rovnako pre všetkých, ktorí majú problém so spánkom je, že v spálni by mala byť atmosféra, ktoré nevyvoláva prisilné emócie. Pozornosť venujte najmä správnemu výberu farieb a ich kombinácií – uplatnite pri nich osobný vkus. Farby totiž výrazne ovplyvňujú psychiku človeka, pritom však pôsobia rozdielne na mužov a ženy. Silné kontrasty farieb znášajú ženy bez problémov, kým mužskú psychiku burcujú. S červenou tiež treba zaobchádzať v spálni opatrne, so zelenou a žltou je to podobné – ich optimizmus nenecháva naše zmysly v pohode, preto patria skôr do pracovne. Najvhodnejšie sú príjemné, teplé odtiene, ktorých základom je hnedá, béžová, krémová čí jemne oranžová ktoré pôsobia uvoľňujúco. Pre chladnomilných sa odporúčajú tóny modrej s podobným účinkom. Ak potrebujete navodiť pocit noci a prítmia, môžete si zvoliť aj tmavšie odtiene, alebo dokonca u dizajnérov populárnu čiernu, jej mieru a vhodné umiestnenie v priestore však radšej konzultujte s odborníkom.
A čo je najdôležitejšie – spálňa by mala byť oázou pokoja a relaxu, nie iba miestom, kam sa chodí spať. Obklopte sa v nej preto iba peknými vecami, ktoré vo vás vyvolávajú pozitívne emócie.
Televízor do spálne nepatrí – zhodujú sa na tom všetci odborníci. Aj napriek tomu, že si mnohí nevedia spálňu bez neho predstaviť.
Svetelná pohoda
Spálňa rozhodne nepotrebuje dostatok svetla. Čerstvého vzduchu áno, ale veľa prirodzeného svetla nie je nevyhnutné. Práve naopak, pre zdravý spánok je vhodnejšie prítmie, ktoré si môžete zabezpečiť tieniacou technikou či závesmi. Pri umiestnení postele zvážte aj to, z ktorej strany sú vám príjemné slnečné lúče a prirodzené svetlo – najvhodnejšie je, ak prirodzené svetlo prichádza z boku.
S umelým osvetlením v spálni tiež opatrne. Netreba ho veľa a hlavne nesmie nič svietiť priamo do očí. Populárne a efektné sú rôzne svetelné prvky vytvorené z bodových svetiel, treba však dobre premyslieť ich polohu a intenzitu svetla. Radšej než na centrálne stropné svietidlo sa zamerajte na viacero menších zdrojov – môžete využiť nočné lampy a nástenné svietidlá alebo stojaciu lampu, ktorá vytvára zaujímavú atmosféru.
Vnímajte dotykom. Ľahnite si na posteľ, zatvorte oči a skúste vnímať materiály okolo seba iba hmatom. Všetko, čoho sa v spálni, najmä v posteli dotknete, by malo byť príjemné. Nič vám nesmie prekážať, pichať vás či omínať. Všetky materiály, počnúc posteľou a končiac posteľnou bielizňou či pyžamou musia byť príjemné na dotyk. V lete by mali jemne chladiť, v zime zase hriať, čo v obidvoch prípadoch spĺňa bavlna.