Zdroj: Andrius Stepankevičius

Malý byt ako poctivo poskladané origami. Čo dokáže protiklad čiernej a bielej?

09. 07. 2021
Zdieľať

Autori interiéru malého bytu v Litve sa rozhodli protiklady dvoch svetov – historického a súčasného – pretaviť do realizácie veľmi originálnym spôsobom. Nepoložili vedľa seba staré a nové, ale byt vyskladali ako čierno-biele origami.

Origami uprostred bytu

Základom atypického interiérového riešenia je biely vonkajší obvod bytu – architekti o ňom hovoria ako o papierovom pozadí, ktoré prepúšťa väčšinu denného svetla. Naopak, centrálnu časť bytu tvorí tmavá „socha origami“ poskladaná do bieleho pozadia. Aby autori interiéru dosiahli ešte lepší efekt, všetky malé detaily v samostatných oblastiach sú monochromatické. Tak posilnili dvojitú „náladovosť“ interiéru, ktorú neruší žiaden tretí moment.

Prečítajte si tiež
Ideálne štartovacie bývanie v hlavnom meste? Malý byt s vlastným dvorom

Samotné tmavé origami uprostred bytu veľmi zaujímavo ovplyvňuje priestor – práve kvôli efektu skladania. Výsledkom je, že priestor z každého uhla vyzerá inak, vyvoláva iné pocity a správa sa úplne živo.

Čiernobiely malý byt v štýle origami

Základom atypického interiérového riešenia je biely vonkajší obvod bytu. Centrálnu časť bytu tvorí tmavá „socha origami“ poskladaná do bieleho pozadia. Zdroj: Andrius Stepankevičius

Betón nezostal betónom, zafarbili aj parkety

Celkovej myšlienke protikladu čiernej a bielej zodpovedajú aj betónové stropy. Architekti ich neponechali surové, sivé, ale nesú farbu zodpovedajúcu oblasti, v ktorej sa nachádzajú – teda bielu alebo tmavú.

Čiernobiely malý byt v štýle origami

Samotné tmavé origami uprostred bytu veľmi zaujímavo ovplyvňuje priestor – práve kvôli efektu skladania. Zdroj: Andrius Stepankevičius

Dokonca aj kefované a namaľované dubové parkety sa držia rovnakých pravidiel farbenia – aby sa celok spojil do jednej skladacej sochy origami v malom byte.

Prečítajte si tiež
Garsónka s rozlohou len 30 metrov štvorcových ponúka plnohodnotné bývanie. Ako je to možné?

Veľa premýšľania a logiky

„Pre vytvorenie tejto koncepcie boli veľmi potrebné hraničné čiary, ktoré pripomínajú, že všetko je vytvorené človekom, ako aj samotné origami. Bola to čistá práca fantázie, tvorivosti, matematických vedomostí a trpezlivosti. Náročné aspekty origami si totiž vyžadujú veľa premýšľania a logiky. To všetko sme vniesli do malého bytu s plochou 40 metrov štvorcových.

Čiernobiely malý byt v štýle origami

Kefované a namaľované dubové parkety sa držia rovnakých pravidiel farbenia. Zdroj: Andrius Stepankevičius

Hovorí sa, že ešte predtým, ako origami vznikali z papiera, teda skôr, ako bol papier vynájdený, bol proces skladania uplatnený na iné materiály. Rovnako, ani my sme na naše origami nepoužili žiadny papier,“ vysvetľujú proces a stvárnenie hlavnej myšlienky architekti z ateliéru YCL studio.

Prečítajte si tiež
Štýlový byt, ktorého hlavným prvkom jedinečnosti sú čierne línie

Invencia a cit pre miesto

YCL studio z Litvy je známe práve jedinečným dizajnom a nápadmi, ktorým nechýba ani tvorivosť, ani logika. Pre ich diela sú charakteristické originálne nápady vhodné pre konkrétny priestor. Prakticky v ich portfóliu nenájdete dve čo i len trochu podobné realizácie. Invenciu tvorivému tímu nemožno uprieť ani v prípade interiéru Origami.

Priestranná terasa bytu s dvoma bielymi kreslami

Terasa. Zdroj: Andrius Stepankevičius

Interiér s názvom „Origami“

Architektonický ateliér: YCL studio
Autori: Tomas Umbrasas, Aidas Barzda, Tautvydas Vileikis, Karolina Raževičiūtė
Lokalita: Paupys, Vilnius, Litva
Plocha: 40 m2
Realizácia: 2020 – 2021
Spolupráca: YCL decoration, YCL furniture

Sabína Zavarská
Foto: Andrius Stepankevičius

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: bývanie farby v interiéri geometrické tvary interiérový dizajn malý byt
Zdieľať článok

Diskusia