14. 12. 2009
Zdieľať

Strecha je bez pochýb korunou domu. Akým materiálom ju pokryť, aby ochránila teplo domáceho kozuba pokiaľ možno na dobu neurčitú? Niekedy môžu voľbu strešnej krytiny predurčovať technické parametre strešnej konštrukcie, inokedy to môže byť peňaženka investora. Strecha by však mala vydržať čo najdlhšie a v bezchybnom stave. Pokryme ju teda strešnou krytinou, ktorá si dlhodobo zachováva technické vlastnosti a dobrý vzhľad.

Strešné krytiny, ktoré sa za posledné roky objavili v hojnom množstve na našom trhu, sa odlišujú nielen materiálom a konštrukčnou variabilitou, ale aj vzhľadom a predurčením na konkrétne stavebné objekty a do typických miestnych podmienok. Kto uvažuje o správnom druhu krytiny, ten by mal zohľadniť skutočnosť, kde sa stavba nachádza, aký má charakter, aký sklon strechy navrhol architekt a či nosná konštrukcia strechy sa bude ráčiť s hmotnosťou krytiny, ktorú na ňu necháme naukladať. Vybrané druhy krytín sme doplnili slovom architekta.
 

Tradičná pálená keramická


Nepokryte o krytine

233200

Keramické krytiny sa vyrábajú na prírodnej báze zo zmesi zeminy s prímesou ílu, ktorá sa zmieša s vodou, suší vzduchom a ekologicky vypaľuje v peciach vyhrievaných zemným plynom. Škridly tak ponúkajú nielen vysokú pevnosť a odolnosť proti poveternostným vplyvom a chemickej záťaži, ale aj výhody páleného materiálu – ekologickosť a priedušnosť. Vďaka tomu môže dom dýchať. Keramické škridly sa vyrábajú v základnej podobe bez povrchovej úprave (takzvané režné), ale aj v úprave engobovaním či glazovaním. Škridly sa vyrábajú v rôznych farebných odtieňoch. Tie sa dosiahnu práve vďaka engobovaniu (matné až pololesklé škridly) alebo glazovaniu (vysoký lesk škridly). Povrchové úpravy nemajú len estetický, ale aj praktický účinok. Strecha je po týchto úpravách odolná proti UV žiareniu, a tak si udržuje svoju farebnú stálosť. Kyslé dažde, sneh, krupobitie alebo vtáčí trus taktiež nepredstavujú pre glazúry a engoby vážny problém. V tomto sa keramická krytina líši od farbených škridiel z iných materiálov. Niektoré špeciálne odtiene možno vyrobiť aj na objednávku.

V súčasnosti možno v ponuke firiem nájsť niekoľko desiatok druhov keramických strešných krytín. Prísne testovanie kvality podľa európskych noriem zabezpečuje vysokú kvalitu a uistenie, že pálené škridly môžete u nás použiť vo všetkých nadmorských výškach. Firmy väčšinou nevyrábajú iba strešné škridly, ale dodávajú celé strešné systémy vrátane všetkých potrebných doplnkov, ako sú poistná hydroizolácia, vetracie pásy alebo rôzne nekeramické príslušenstvo.

Ing. arch. Tomáš Klanc z Ateliéru Klanc o keramickej krytine:
Pálená škridla je jednoznačne klasika, ktorú preverili storočia. Je ekologickým a užívateľsky komfortným riešením, z architektonického hľadiska patrí nielen do nášho prostredia najmä klasická bobrovka. Nemali by sme zabudnúť na vláknocementovú krytinu cembrit, ktorá už dávno nahradila eternit. Dnešná škála tvarov a farebnosti strešnej vláknocementovej krytiny ponúka naozaj rovnocennú alternatívu na zastrešenie rodinných domov. Krytina je vhodná predovšetkým na drevostavby, nízkoenergetické domy a menšie rodinné domy. Ľahkú krytinu možno jednoducho aplikovať a navyše je v našom prostredí tradičná.“

 


Nepokryte o krytine

233197

Stálosť betónovej škridly

Pri voľbe strešnej krytiny vás isto budú zaujímať predovšetkým podmienky ponúkané výrobcom; záručná lehota, technické poradenstvo, kompletnosť dodávky a servis. Výrobcovia a dodávatelia ľahkých aj ťažkých strešných krytín, ku ktorým patria bridlicové strechy, keramické a betónové škridly, by mali vyhovieť uvedeným požiadavkám. V prípade betónových škridiel je jednou z najzaujímavejších vlastností ich minimálna nasiakavosť, extrémne vysoká mrazuvzdornosť a dlhá životnosť. Podľa noriem by mala betónová krytina vydržať najmenej 25 zmrazovacích cyklov. S tým, samozrejme, súvisí aj odolnosť proti poveternostným vplyvom – betónové strešné škridly vydržia extrémne teplotné rozdiely (viac ako 100 °C), majú aj vysokú odolnosť proti UV žiareniu. Betónová krytina nemení vplyvom dlhodobých účinkov teploty, zaťaženia a vlhkosti svoj tvar – zachováva si ho aj po 100 rokoch pôsobenia týchto vplyvov.

Jednoduchá montáž
Pri rešpektovaní technických odporúčaní môže krytinu kvalitne položiť aj laik. Kladie sa nasucho – bez malty. Betónová krytina patrí k pochôdznym strechám. Ak je nosná konštrukcia bez porúch a tuhá, môžu byť škridly pokladané aj na staré late. Vďaka dostatočnej vôli medzi jednotlivými škridlami môžu škridly pri zmenách teploty voľne dilatovať a zároveň vďaka takejto dilatácii možno nimi pokrývať aj preliačené plochy.Je celkom pochopiteľné, že pri navrhovaní konštrukcie krovu musí hmotnosť krytiny posúdiť statik. Rozdiely v hmotnosti jednotlivých druhov ťažkých skladaných strešných krytín sú zanedbateľné, dokonca aj námietku, že povlakové, plechové alebo šindľové krytiny sú ľahšie, treba brať s rezervou už s ohľadom na skutočnosť, že tieto krytiny nie sú samonosné – montujú sa na debnenie, ktoré, samozrejme, tiež niečo zaváži.

Ochrana povrchu
Bežne vyrábané betónové škridly majú dvojitú povrchovú úpravu, ktorá chráni ich povrch pred vápenno-cementovými výkvetmi. Navyše môžu mať povrchovú úpravu, ktorá zabraňuje zarastaniu strechy a poskytuje ešte vyššiu ochranu proti poveternostným vplyvom a vplyvom životného prostredia. Betónová krytina sa dnes vyrába z prírodných surovín, s minimálnymi nárokmi na spotrebu energie a bez zaťaženia životného prostredia plynnými či tuhými emisiami z výrobnej technológie.

Ing. arch. Tomáš Klanc o betónových škridlách:
„Betónové škridly sú veľmi obľúbené a ľahko dostupné v širokej škále farieb a tvarov. Každopádne by som odporúčal pri výbere voliť tie tvary škridiel a spôsoby kladenia, ktoré sú v našom prostredí tradičné.“
{R1}
 

Šindeľ do každého počasia


Nepokryte o krytine

233201

Čoraz väčšej obľube sa tešia asfaltové šindle (IKO, Cambridge , Armourglass, Armourshield a iné). Vďaka svojej nosnosti, vysokej odolnosti proti snehu a vetru a zaujímavej cene môžu šindle úspešne konkurovať tradičným strešným krytinám. Cena šindľa je v porovnaní s inými strešnými krytinami nižšia, okrem iného aj preto, že netreba dokupovať špeciálne príslušenstvo. Jednoduché a rýchle kladenie a minimum odpadu prispievajú k ďalším úsporám pri pokrývaní strechy asfaltovým šindľom. V prípade asfaltovej šindľovej krytiny poteší aj jej nízka hmotnosť, ktorá zbytočne nezaťažuje krov. Povrch krytiny sa nemusí dodatočne lakovať či iným výrazným spôsobom ošetrovať. Takýto šindeľ predstavuje prispôsobivý zastrešovací systém, ktorý vyhovuje všetkým požiadavkám na jednoduchú a rýchlu inštaláciu, dlhoročnú odolnosť strešného plášťa a jeho estetické stvárnenie. Zaujímavosťou a užitočnou informáciou je skutočnosť, že asfalt odpudzuje hmyz, a tak chráni podstrešie pred náletmi nevítaných návštevníkov. Šindle stlmia hluk dažďových kvapiek, ktoré dopadajú na strechu. Vysokú odolnosť proti vetru ocenia tí, ktorých strecha býva vystavená častým zmenám poveternostných vplyvov. Kvalitne zhotovená krytina z asfaltových šindľov ochráni strechu a dom aj v zimnom období; odoláva silným vetrom aj výdatnému sneženiu. Vďaka drevenému záklopu, na ktorý sa šindle pokladajú, unesú tieto strechy aj niekoľkometrové záveje snehu. 

Krása detailu
Šindle sa kladú jednoducho a rýchlo, takže strecha môže byť hotová za niekoľko dní. Výhodná je schopnosť šindľov kopírovať podklad. To umožňuje tvarovať strechu aj do netypických podôb a zložitejších architektonických detailov, ako sú napríklad vikiere, okná, prípadne vežičky alebo iné členitosti. Celú strechu vrátane všetkých detailov možno pokryť jediným typom šindľa; takto strecha pôsobí kompaktne a nie je nevyhnutné dokupovať ďalšie, z hľadiska kladenia zložité príslušenstvo, ako sú napríklad koncovky či hrebenáče. Tie by navyše stavbu zbytočne predražovali. Šindle sa pokladajú na strechy so sklonom 15°až 90°.

Ing. arch. Tomáš Klanc o asfaltových šindľoch:
Šindeľ je naozaj lacný a jednoducho realizovateľný, ale to je práve dôvod, prečo by som ho použil iba na domoch, kde už naozaj neostali peniaze na iný spôsob zastrešenia. Uznávam, že dnešný vzhľad a aj stavebno-fyzikálne parametre šindľa sú podstatne lepšie, ako boli v časoch, keď šindeľ na náš stavebný trh po revolúcii prenikal, ale aj napriek tomu by som šindeľ používal iba na tie strechy, ktoré nie sú architektonicky výrazné.

 


Nepokryte o krytine

233198

Plechové krytiny s malým zaťažením

Kombinácia pozinkovanej ocele a kvalitnej povrchovej úpravy polyesterovým lakom vytvára ľahkú a zároveň pevnú krytinu s dlhou životnosťou. Skladaná krytina sa stala v priebehu posledných rokov najčastejším typom plechovej krytiny na rodinných domoch. Súčasný trh ponúka alternatívy, ktoré svojim vzhľadom dokonale napodobňujú tradičný typ zastrešenia, avšak s vlastnosťami, ktoré vďaka moderným materiálom a technológiám umožňujú použitie krytiny aj v atypických a komplikovaných prípadoch tvarov striech – či už ide o rekonštrukcie, alebo strechy s nižším spádom. Môžeme sa stretnúť aj s krytinou, ktorá má výšku vlny 42 mm. Z diaľky sa strecha s plechovou krytinou opticky neodlišuje od klasickej škridlovej. Vďaka svojej nízkej hmotnosti nachádza uplatnenie aj na rekonštruovaných objektoch, pričom nie je potrebná staticky a finančne náročná úprava krovu. 

Užitočné lakovanie
Medzi plechovými krytinami sú technologické, materiálové a úžitkové rozdiely. Jednou z veľmi rozšírených je tradičná drážková (alebo ak chcete falcovaná) krytina vo vyhotovení s prefabrikovanou povrchovou úpravou polyesterovým lakom. V súčasnosti sa uprednostňuje spracovanie z neprerušených plechových pásov, ktoré sa iba bočne navzájom prepoja. Takto odpadá náročnosť dĺžkového napojenia. Medzi plechovými krytinami sú materiálové aj technologické rozdiely. Popri už spomínanej skladanej krytine je možno ešte známejšia veľkoplošná, drážková (alebo ak chcete falcovaná) krytina. Jej úžitkové vlastnosti môže zvýšiť prefabrikovaná povrchová úprava polyesterovým lakom. Dnes sa uprednostňujú strechy z neprerušených plechových pásov, ktoré sa iba na bokoch navzájom prepoja. Takto odpadá náročné napojenie po dĺžke. Čisto pozinkované (údržbové) plechy v súčasnosti nahrádzajú ich predlakované varianty, ktoré v priebehu životnosti nevyžadujú nijaké ďalšie údržbové zásahy a renovácie. Špeciálne lakové vrstvy neobmedzujú ani montážnikov, ktorí sa zo začiatku obávali možného poškodenia laku počas montáže. Dôkazom vyspelej technológie lakovania sa stala aj skutočnosť, že lakovaný plech bez problémov a následkov prežije namáhanie pri ohýbaní. Tieto krytiny možno uplatniť aj v kombinácii s inými druhmi krytín, ktoré nie sú určené na pokrývanie striech s nízkym sklonom.

Skryté kotvenie
Drážková krytina ukryje všetko kotvenie k podkladu; plech tak nijako nenarušujú kotevné prvky. Príponky, ktoré kotvia krytinu, sú zakomponované do samotnej drážky a prichytávajú sa ešte pred priložením ďalšieho pása, ktorý ich napokon prekryje. Malé zaťaženie plechovou krytinou ostáva plusom z hľadiska koncepcie aj dimenzovania strechy. Túto vlastnosť ocenia nielen statici, ale aj montážnici, ktorí s jednotlivými prvkami manipulujú. Plech sa ukladá a kotví na doskové debnenie alebo záklop, vďaka čomu povrch hotovej krytiny získa vyššiu nosnosť vhodnú aj v prípade pohybu osôb počas údržby strechy. V zimnom období dostatočne pevný povrch ochráni strechu pred nebezpečenstvom poškodenia krytiny snehom, ktorý sa zosúva z vyššie položených miest strešnej konštrukcie. V prípade bodovo podopretých profilovaných plechových krytín môže v takýchto prípadoch hroziť deformácia plechových vĺn. Naopak ,na drážkovej krytine je zosúvanie snehu bezproblémové a plynulé. Ak treba sneh na streche zadržiavať (napríklad preto, že bezprostredne pod hranou strechy sa nachádzajú často využívané plochy), musia sa nainštalovať snehové zachytávače. Lakové vrstvy sú tvrdšie ako ľad, preto ľad povrch krytín neodiera, ako možno niekedy pozorovať na krytinách z pozinkovaného plechu natretých konvenčnými farbami. Priaznivé reakcie na snehové masy a možnosť nízkych sklonov predurčuje falcovanú krytinu na použitie na horách, náveterných miestach a podobne.

Ing. arch. Tomáš Klanc o plechovej krytine:
„Skladaná plechová krytina, ktorá imituje klasickú škridlu, nie je podľa môjho názoru z architektonických dôvodov vhodná na pokrytie strechy rodinného domu. Naopak, odporúčam používať klasickú plechovú krytinu – falcovanú. Ak chcete postaviť naozaj moderný „minimalistický“ dom, tak sa bez plechovej falcovanej krytiny takmer nezaobídete. Poplastované krytiny sú, samozrejme, zaujímavé nielen širokou škálou farebnosti a dlhou životnosťou, ale aj jednoduchou dodatočnou úpravou a použitím širokého sortimentu strešných doplnkov a oplechovania v rovnakej farbe ako strešný plášť. V prípade poplastovaných krytín treba dodržiavať pokyny výrobcu; na rozdiel od medi sa poplastovaná plechová krytina nedá letovať a klasicky falcovať. Strechu kvalitne pokryjete použitím špeciálnej falcovačky, ktorú zväčša zapožičiava výrobca.“

Kategória: Stavba a rekonštrukcia Strecha, podkrovie
Tagy: stavba domu strecha strešná krytina
Zdieľať článok

Diskusia