Zdroj: IStock

6 overených spôsobov, ako sa zbavíte rybičiek v domácnosti

26. 05. 2023
Zdieľať

„Rybičky“, „rybenky“, švehly – to sú názvy, ktorými označujeme mihajúci sa nepríjemný hmyz. Najčastejšie si ho všimneme v kúpeľni alebo na toalete. Jeho oficiálne meno je Lepisma saccharina. Hoci nášmu zdraviu neškodí, ak sa premnožia, môžu poškodiť niektoré predmety. Dá sa ich však zbaviť jednoduchými trikmi.

S rybami nemá tento hmyz nič spoločné. Prezývku získali kvôli 7 až 10 milimetrovému striebristému telu a spôsobu, akým sa pohybujú. Ak sa ich chceme zbaviť, potrebujeme vedieť, prečo sa im vlastne v našich domácnostiach páči.

V našich domácnostiach majú dostatok potravy. Švehly obľubujú sladké látky nazývané polysacharidy. Tie sa nachádzajú v mnohých domácich predmetoch (lepidlo na knihy, kobercové vlákna, lepidlo pre domácnosť, farby, látky a dokonca aj nábytok). Nepohrdnú však ani potravinami, najmä škrobovými a sladkými.

Lepisma saccharina - švehly

Zdroj: IStock

Majú tu dostatok miesta na ukrytie, čo im umožňuje bezproblémové rozmnožovanie sa. Na kladenie vajec si vyberajú vlhké, tmavé a skryté miesta.

Švehly potrebujú vlhkosť. Podobne, ako iným druhom domácich škodcov, aj „rybičkám“ sa najviac darí vo vlhkom prostredí. V kúpeľni vetrajte, používajte ventilátor, ak máte vysokú vlhkosť v byte, zvážte nákup odvlhčovača.

Prečítajte si tiež
Dva najčastejšie druhy baktérií, s ktorými sa stretávate vo vašej kuchyni

Vyhovuje im rovnaká teplota ako nám, najradšej majú teploty od 22 do 27 °C.

Na miestach, kde sa im darí, dokážu žiť celé generácie. Rozmnožujú sa veľmi často. Jedna generácia žije približne tri roky. To znamená, že ak problém neriešime, nielenže nám bude týchto nechcených zákazníkov pribúdať, ale tiež po čase uvidíme aj škodu na niektorých predmetoch. Najčastejšie na starších cennostiach, knihách, tapetách, fotografiách, ale aj na oblečení či záclonách.

Lepisma saccharina - švehly

Zdroj: IStock

Ako sa zbaviť „rybičiek“ v domácnosti?

Možností je viacero, tieto sa však oplatí vyskúšať, pretože naozaj fungujú:

1. Sklená miska s návnadou

Do sklenej misky vložte kúsok škrobovitého jedla (napríklad zemiak), ale funguje aj cukor či múka. Zvonku ju oblepte drsnejšou lepiacou páskou, stačí len na pár miestach, ale môžete aj celú. Pozor na to, aby lepiaca páska nesiahala dovnútra, musí byť len zvonku. Misku položte na miesto, kde ste si všimli tento hmyz.

Ako to funguje? Lepiaca páska funguje pre rybičky ako rebrík. Vďaka nej sa dostanú do misky, kam ich priláka potrava. Keďže z vnútornej strany misku sú len hladké sklené steny, nebudú sa vedieť dostať naspäť. Ich nožičky sa na hladký povrch nevedia prichytiť.

papier poškodený švehlami

Zdroj: IStock

2. Pasca z vlhkých novín

Urobte pascu z vlhkých novín. Zrolujte novinový papier a zvlhčite ho. Vlhkosť a skrýša hmyz pritiahne – nechajte ju na mieste pár dní. Po niekoľkých dňoch noviny vyhoďte alebo spáľte. Proces môžete kedykoľvek zopakovať. Je možné, že sa takto zbavíte aj ďalších generácií, pretože takáto pasca je ideálne miesto na kladenie vajec.

3. Lepové pasce

Záhradkári určite poznajú lepové pasce, ktoré sa používajú na eliminovanie nepríjemného a škodlivého hmyzu. Podobné pasce fungujú aj na iné druhy hmyzu, napríklad na moľu kuchynskú, ale tiež na „rybičky“. Umiestnite ich na frekventované miesta ich pohybu, prípadne ich pokvapkajte škrobovitým či sladkým lákadlom.

4. Céder alebo cédrový olej

Do vody v rozprašovači pridajte pár kvapiek cédrového oleja. Premiešajte a nastriekajte na miesta, kde ste „rybičky“ spozorovali, alebo kde by mohli byť. Cédrový olej je veľmi aromatický a obsahuje feromóny, ktoré tento striebristý hmyz nenávidí. Ak nezaberie, skúste silnejšiu koncentráciu.
Okrem cédrového oleja môžete vyskúšať aj ďalšie esenciálne oleje, napríklad levanduľový, mätový, citrusový, vanilkový. Pridajte ich do vody, ktorou umývate dlážku, prípadne doplňte pár kvapiek octu.

5. Bobkový list

Bobkový list obsahuje oleje, ktoré „rybičky“ prirodzene odpudzujú. Poukladajte rozdrobené bobkové listy na potrebné miesta.

Lepisma saccharina - švehly

Zdroj: IStock

6. Dostatočná hygiena

Poriadok a hygiena je najzákladnejší spôsob, ako bojovať proti nežiaducemu hmyzu v domácnosti. Výskytu „rybičiek“ (alebo ich premnoženiu) zabránime dôkladnou a pravidelnou hygienou s použitím dezinfekčných prípravkov. Myslite i na menej dostupné miesta. Preventívne sa oplatí utesniť praskliny a škáry.

Ak nič z tohto nezaberá alebo nechcete skúšať prírodné alternatívy, chemické pasce proti švehlám zoženiete aj e-shopoch či v obchodoch s potrebami pre kutilov a záhradkárov.

Prečítajte si tiež
Ako sa bez námahy zbaviť zvýšenej vlhkosti v domácnosti?

Čo je ešte dobré o „rybičkách“ vedieť?

  • -Švehly žijú na Zemi dlhšie ako 300 miliónov rokov. Nie sú škodlivé, neprenášajú ochorenia, ktoré by nám ublížili, neštípu.
  • Kým sú v malom počte, neohrozujú naše zdravie ani vnútorné prostredie. Samozrejme, je nepríjemné pozorovať ich vo vlastnej kúpeľni či na toalete.
  • Z úkrytov vyliezajú najmä v tme. Lákajú ich aj vlhké uteráky alebo koberčeky položené na zemi.
  • „Rybičky“ sa živia aj roztočmi, k ďalším dobrotám pre ne patrí odumretá koža, vlasy, nechty, múka, cukor a iné sacharidy. Sú potravou pre pavúky a ďalší dravý hmyz. Svojím spôsobom teda udržiavajú rovnováhu v hmyzom ekosystéme.
  • Pri premnožení dokážu poškodiť predmety, ktoré im chutia – knihy, koberce, tapety, oblečenie aj potraviny.

Sabína Zavarská
Foto: istock

Kategória: Podlaha, dlažba
Tagy: švehly
Zdieľať článok
Najjednoduchší spôsob, ako opraviť medzery v plávajúcej podlahe bez jej rozoberania a vysokých nákladovUrob si sám

Najjednoduchší spôsob, ako opraviť medzery v plávajúcej podlahe bez jej rozoberania a vysokých nákladov

Burina či skutočný poklad? Prečo pestovať chren a ako si ho doma najlepšie pripraviťUrob si sám

Burina či skutočný poklad? Prečo pestovať chren a ako si ho doma najlepšie pripraviť

Ako na pestovanie vlastnej zeleniny: Každý druh potrebuje iné podmienky aj starostlivosťZáhrada

Ako na pestovanie vlastnej zeleniny: Každý druh potrebuje iné podmienky aj starostlivosť

Rekonštrukcia ikonického domu: Bol moderný už po vojne, po obnove je farebnejšíDom z tehly

Rekonštrukcia ikonického domu: Bol moderný už po vojne, po obnove je farebnejší

Diskusia