September v záhrade
Koniec leta môže byť v záhrade nádherný. Samozrejme najmä vtedy, ak ste sa o ňu počas sezóny starali. Kvitne množstvo krásnych rastlín a nápadnejšie začínajú byť aj okrasné trávy. Vo vzduchu cítiť nielen vôňu kvetov, ale aj dozrievajúceho ovocia, dreva a lístia. Aj v septembri si môžete vychutnať príjemnú relaxáciu na čerstvom vzduchu a nezabudnite si pritom záhradu aj odfotiť. Pomôže vám to na jar pri plánovaní výsadby.
Kvety babieho leta
O kvety v tomto období núdza rozhodne nie je. Letničky síce dokvitajú, na scénu však nastupujú rôzne druhy astier (Aster), rozchodníkovce (Sedum spectabile), krásnoočká (Coreopsis grandiflora), heléniá (Helenium autumnale), fyzostégie (Physostegia virginiana ‚Vivid’), japonské veternice (Anemone hupehensis), monardy (Monarda), rôzne druhy georgín, echinacea (na obr.) či ploštiničníky, v polotienistej záhrade môžu byť nádherné aj prilbice (Aconitum). Vytvorte si v záhrade záhon, na ktorom sústredíte všetky tieto rastliny, a doplňte ho o pár takých, ktoré sú okrasné listami (napr. listy pakostu a bergénie upútajú na jeseň výrazným sfarbením). Práve v tomto období je v záhradníctvach najširší výber kvetín neskorého leta. Veterná záhrada
Aj v našich končinách sa v poslednom čase čoraz častejšie stretávame so silným vetrom, ktorý v záhradách spôsobuje veľké škody. Ak je vaša záhrada na otvorenom priestranstve, takže je vystavená vetru, mali by ste s tým pri výsadbe počítať. Zabudnite na vysoké druhy. Na veterných miestach sa dobre darí najmä nižším rastlinám (či už trvalkám, alebo drevinám) a tým, ktoré majú kompaktný tvar. Vhodné sú suchomilné druhy, pretože pôda na týchto miestach rýchlejšie vysychá (rozchodníkovce, rozchodníky, okrasné trávy, bylinky). Veľmi dobre sa tu darí tiež sivolistým trvalkám (napr. levanduli, kocúrniku, čistcu), vietor príliš neublíži ani krom s pružnými konármi (drieňu, dulovcu či zanoväti). Vánok a mierny vietor rastlinám prospieva, silný vietor im však škodí. Ochranu proti nemu poskytujú zemné valy, záhradné domčeky a vyššie, husté a hlavne niekoľkoradové živé ploty.
Skalka v kamennom žľabeAk máte primalú záhradu na to, aby ste si vybudovali skalku, nezúfajte. Môžete ju vytvoriť aj na veľmi malom priestore – v kamennom koryte. Hodí sa najmä do vidieckeho prostredia, a môžete ho osadiť skalničkami, zakrpatenými drevinami, vresmi, nižšími okrasnými trávami, a dokonca aj niektorými cibuľovinami. Pred výsadbou dajte na dno koryta vrstvu drenáže (asi 5 cm) a naplňte ho kvalitným substrátom (podľa druhu rastlín, ktoré v ňom porastú). O vysadené rastliny sa netreba nijako zvlášť starať. Stačí občas zaliať, prekypriť a pridať výživu (ideálne sú dlhodobo pôsobiace hnojivá). Časom získa koryto atraktívnu patinu.
{R1}
Zlatožltý agát
Záhradu môžete zatraktívniť aj krami, ktoré vynikajú listami svietivých farieb. Takýto je aj tzv. zlatožltý agát (Robinia pseudoacacia ‚Frisia’). Je skutočne nádherný a v záhrade neprehliadnuteľný. Pri pučaní sú listy tejto dreviny oranžovožlté, od leta do jesene svietivé citrónovožlté, nádherná je aj jeho kôra. Zlatožltý agát sa hodí do väčších aj menších záhrad, znáša sucho, úpal a aj horšie pôdy či znečistené ovzdušie, dokáže spevniť svahy a možno ho dokonca aj tvarovať.
V septembri nezabudnite: – Začať s výsadbou cibuľovín a hľuznatých rastlín kvitnúcich na jar. Čo najskôr treba vysadiť hlavne narcisy. – Prihnojiť trávnik hnojivom s vyšším obsahom draslíka; lepšie vďaka tomu prezimuje. Hnojivom s vyšším obsahom draslíka by ste mali v tomto období prihnojiť aj ruže. – Pozbierať semená z odkvitnutých letničiek. Na jar ich nebudete musieť upovať. – Ak plánujete založiť nový trávnik, môžete tak urobiť už v týchto dňoch. – Vysádzať rôzne druhy drevín (hlavne vždyzelených a ihličnanov) a trvaliek – za daždivých dní je na to ideálna možnosť. – Vysiať na prázdne záhony (napr. po zbere zeleniny) rastliny na zelené hnojenie. – Koncom mesiaca treba začať sťahovať dovnútra izbové a exotické rastliny. Predtým im očistite črepníky, odstráňte suché a choré listy a prekyprite povrch pôdy. V septembri tieto rastliny už neprihnojujte. – Presadiť na definitívne miesto mladé dvojročné rastliny – nezábudky, sedmokrásky a sirôtky. – Pravidelne čistiť jazierko od napadaných listov, odstraňovať riasy a poškodené či zažltnuté listy vodných a pobrežných rastlín. – Pripraviť si odrezky muškátov a dať ich zakoreniť do zmesi rašeliny a piesku. Ak si nimi na jar vysadíte črepníky, môžete riadne ušetriť. |
Pracovisko v záhradePracovisko sa presúva do záhrady – toto je jeden z trendov, ktorý tento rok prezentovali prestížne európske prehliadky záhradného dizajnu. Pracovisko môže byť napríklad v záhradnom domčeku, ktorý, samozrejme, treba na tento účel prispôsobiť. Kontakt so zeleňou zabezpečia veľké okná (pohľad na zeleň upokojuje oči unavené pozeraním na monitor počítača), ideálne je, ak sa z neho vychádza rovno na udržiavaný trávnik. V prípade potreby by sa malo dať záhradné pracovisko zmeniť na záhradnú obývačku, najlepšie aj s kozubom. O správnu pohodu by sa mali starať tiež atraktívne rastliny v nádobách – napríklad také, ktoré voňajú. O tom, že práca v takomto prostredí pôjde ako po masle, niet pochýb.
Zelená s hnedouTrendovou farbou v modernej floristike je zelená a jej rôzne odtiene. Existuje niekoľko druhov rastlín, ktoré majú zelenkasté kvety – veľmi pekné je spojiť ich do jedného aranžmánu. Dekorácie v zelenej či zelenožltej farebnosti sa hodia najmä do moderných interiérov, vyniknú v kombinácii s tmavými aj svetlými farbami. Veľmi pekné sú zelenkasté kvety v spojení s hnedými prírodninami – s kôrou, prútenými guľami či väčšími plodmi.
Článok bol uverejnený v časopise Môj dom.