10 februárových úloh do záhrady

03. 02. 2021
Zdieľať

Kolobeh prírody so sebou aj tento mesiac prináša množstvo úloh a povinností. Do čoho sa pustiť a na čo treba myslieť vám ozrejmí februárový záhradný prehľad.

1. Cibuľoviny
V dňoch, keď nie je pôda zamrznutá, môžete vysadiť zabudnuté jarné cibuľoviny. Vhodné sú len tie, ktoré boli pred výsadbou uskladnené v chlade a suchu.

2. Letničky
Začnite s výsevom letničiek (muškátov, petúnií či lobeliek) do interiérových miniskleníkov. Nezabudnite použiť špeciálny substrát.

3. Trávnik
Aj vo februári platí zákaz vstupu na zamrznutý trávnik. Ak sneží, sústreďte naň odhrnutý sneh z dvora, nie však z okolia solených chodníkov a ciest.

4. Skalka
Z miest, kde pučia drobné jarné cibuľoviny, odstráňte prípadnú zimnú prikrývku alebo nafúkané lístie, aby tam preniklo čo najviac slnka. S čistením celej skalky treba počkať až do druhej polovice marca.

5. Trvalky
Skontrolujte miesta, kde boli v minulom roku vysádzané trvalky. Ak sa vplyvom mrazu koreňové baly vytiahli z pôdy, opatrne ich treba opäť zatlačiť. V tomto období môžete začať aj s výsevom trvaliek do skleníka.

6. Hamamely a lykovce
Vo februári sa dajú v záhradníctvach kúpiť kvitnúce zimné dreviny – hamamely, jazmíny či lykovce, vysádzať ich však bude lepšie až skoro na jar. Dovtedy môžu skrášľovať vstupné priestory domu.

7. Vždyzelené dreviny
Počas slnečných a teplejších dní nezabúdajte na zálievku vždyzelených drevín a ihličnanov, najmä tých novovysadených. Zálievku doprajte aj miniatúrnym drevinám v nádobách.

8. Muškáty
Zimujúce muškáty preneste na svetlé a teplé miesto. Ešte predtým im ostrihajte suché a poškodené výhonky, rastliny jemne skráťte a substrát v nádobách prekyprite.

9. Ihličnany
V prípade potreby môžete mladé ihličnany so zmrznutým koreňovým balom presadiť na iné miesto.

10. Rododendrony
V dňoch, keď nemrzne, je slnečno a sucho, zalejte rododendrony. Platí to najmä pre novovysadené jedince. Ak prídu koncom mesiaca a začiatkom marca silnejšie mrazy, je dobré kvetné puky ochrániť netkanou textíliou.

Prečítajte si tiež
Videli ste niekedy krajší a zaujímavejší záhradný domček?

Predjarný rez plamienka

Plamienky patria k obľúbeným popínavým drevinám. Aby bohato kvitli, je vhodné už teraz myslieť na ich rez. V lete kvitnúce druhy, medzi ktoré patrí aj najobľúbenejší plamienok Jackmanov (Clematis jackmanii), sa režú začiatkom marca, v dňoch, keď nemrzne a je slnečno. Spätný rez vo výške asi 50 cm nad pôdou vedie k bujnejšiemu rastu, bohatej násade pukov, rastlinu chráni aj pred vyholovaním (olistená je len horná časť rastliny) a podporuje jej životnosť. Na rez použite ostré nožnice. Množstvo kvetov podporí aj skoré jarné prihnojenie.

Plamienky

Zdroj: Daniel Košťál

Prvé farby a vône

Predzáhradky či vstupné priestory nemusia ani teraz pôsobiť fádne, stačí si len vybrať správne rastliny na spestrenie. Okrem obľúbených narýchlených cibuľovín nájdete v ponuke záhradníctiev kvitnúce vresovce (Erica carnea) či dvojročné rastliny – sirôtky, nezábudky alebo sedmokrásky. Vysadiť ich môžete počas dní, keď nemrzne, na prázdne miesta pomedzi iné rastliny (ideálne v skupinkách). Rovnako zaujímavo však budú pôsobiť aj samostatne alebo vo vegetačných nádobách. Dôležitá je pravidelná závlaha, vďaka ktorej budú nádherne kvitnúť celú jar.

vresovce

Zdroj: shutterstock.com

Atraktívne listy

V zime a začiatkom jari sú pekným spestrením záhonov niektoré trvalky so vždyzelenými listami. Najkrajšími sa pýši čemerica (Helleborus niger), kopytník (Asarum europaeum) či bergénia (Bergenia cordifolia) a sviežozelenými kopijovitými listami s mramorovou kresbou vyniká áron (Arum italicum ’Marmoratum‘). Väčšine týchto trvaliek vyhovuje polotieň, mierne vlhká a humózna pôda. Vhodné je vysadiť si na jar viac kusov na jedno miesto, vďaka čomu vznikne súvislý pôdny pokryv. Mnohé z týchto druhov zaujmú aj pekným kvitnutím a niektoré aj nápadnými plodmi (áron).

áron

Zdroj: Daniel Košťál

Okrasné trávy a trvalky pod drobnohľadom

Koncom zimy (ideálne v prvej polovici marca) sa postarajte o vyššie okrasné trávy. Režú sa ostrým nožom alebo pílkou a po reze je dobré nasypať k trsom preosiaty kompost. Okrasné trávy si v tomto období môžete aj rozmnožiť, a to delením starších trsov. Myslite aj na úpravu vlhkomilných tráv pri jazierkach a rovnako ich zrežte. Do trvalkových záhonov vo februári nezasahujte. Začiatkom marca ostrihajte ich suché trsy, zlikvidujte prezimovanú burinu, rozdeľte a následne na nové miesta vysaďte druhy kvitnúce v lete a na jeseň.

Prečítajte si tiež
Za moderným domom si vytvoril nádhernú prírodnú záhradu s jazierkom
starostlivosť o okrasné trávy na jar

Zdroj: Daniel Košťál

Tvarovanie listnatých živých plotov

Počas príjemných slnečných dní, keď nemrzne, sa môžete pustiť do tvarovania živých plotov z opadavých listnáčov. Koniec februára a prvá polovica marca sú optimálne na tvarovanie plotov z javora, hraba či buka. Praktickou pomôckou pri reze je napnutý motúz, vďaka ktorému nevzniknú na plote nerovnosti. Strihať treba ostrými nožnicami na živý plot a vždy tak, aby sa smerom dole plot rozširoval (rozdiel v šírke by mal byť asi 20 cm). V rámci predjarného rezu je tiež dobré odstrániť choré, suché a poškodené výhonky.

Tvarovanie listnatých živých plotov

Zdroj: Daniel Košťál

Kvitnúce prvosienky

Vo februári si môžete zakúpiť narýchlené kvitnúce prvosienky (Primula vulgaris). Vyberajte vždy zdravé rastliny s bohatou násadou kvetných pukov. Poslúžia ako dočasná dekorácia, po odkvitnutí ich presaďte do záhrady alebo zlikvidujte. V interiéri si vyžadujú dostatok svetla, chlad a priebežné vetranie, nevyhnutná je výdatná zálievka do misky. Rastlinám škodí sucho aj blízkosť zdrojov tepla. Aby boli atraktívnejšie, odstraňujte im odkvitnuté kvety a žltnúce listy. Vyniknú samostatne alebo v kombinácii s narýchlenými narcismi či tulipánmi.

Kvitnúce prvosienky

Zdroj: Daniel Košťál

Rez kvitnúcich krov

Koncom februára a začiatkom marca zrežte v lete kvitnúce kry. Dôležité je urobiť rez ešte predtým, ako začnú vyháňať mladé listy. Tento úkon si viac-menej každoročne vyžadujú ibištek, ľubovník, tavoľník, bradavec, perovskia aj nátržník. Konáre zrežte tesne nad púčikom a na asi dva až tri púčiky od zeme. Kry po reze vyženú nové dlhé výhonky a v lete prinesú bohatú záplavu kvetov. Dreviny, ktoré kvitnú na jar, však teraz nerežte, odstránili by ste už založené kvety. Treba počkať až na začiatok leta, teda na obdobie po odkvitnutí.

Rez kvitnúcich krov

Zdroj: thinkstock.com

Ukážková zeleň

Už teraz si môžete naplánovať nákup izboviek a zrealizovať ho hneď, ako sa oteplí. Väčšina z nich je pôvodom zo subtrópov a z trópov a aj chvíľkové vystavenie chladu, prípadne mrazu, ich môže poškodiť, v predajni si ich preto vždy nechajte dobre zabaliť. V marci už potom môžete začať aj s ich presádzaním. Vo februári ešte nemusíte izbovky prihnojovať (výnimkou sú kvitnúce druhy). Postupne im zvyšujte vzdušnú vlhkosť, a to najmä veľkolistým druhom a palmám, ktoré sú náchylné na zasychanie špičiek listov. Zabránite tomu pravidelným postrekovaním vlažnou vodou.

izbové rastliny

Zdroj: Daniel Košťál

Prečítajte si tiež
Ako na chodníčky a cestičky v záhrade

Text: Daniel Košťál
Foto: Daniel Košťál, thinkstock.com, shutterstock.com
Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Zo života rastlín
Tagy: jarné kvety muškáty záhrada
Zdieľať článok

Diskusia