14. 09. 2007
Zdieľať

Hoci je september mementom leta a predzvesťou blížiacej sa jesene, ešte stále si môžete vychutnať slnečné dni vo svojej záhrade, napríklad uprostred kvitnúcich jesenných trvaliek a cibuľovín. K slovu sa dostávajú aj okrasné trávy. Toto obdobie je vhodné na zakladanie kvetinových lúk a obnovu nevzhľadných trávnikov. Takisto môžete začať s výsadbou vždyzelených okrasných drevín a ihličnanov. A nezabudnite ostrihať živé ploty. No a pomaly treba myslieť aj na nákup jarných cibuľovín, ktorých čas výsadby sa blíži. Koncom mesiaca treba presťahovať do domu izbové rastliny.

Jesienky ohlasujú začiatok jesene


September v záhrade

108331

Keď v záhrade rozkvitnú prvé jesienky (Colchicum autumnale), každému je jasné, že babie leto odchádza a nastupuje jeseň. Pôvabné ružové kvety kvitnú asi len dva týždne, ale o to sú pôsobivejšie.

Tieto rastliny vyžadujú slnečné alebo polotienisté stanovište a mierne vlhkú pôdu. Možno ich vysádzať začiatkom augusta, a nič sa nestane, ak vysadíte kvitnúcu hľuzu.

Vhodné sú pre ne skalky, vresoviská, okraje trvalkových záhonov a dokonca ich možno pestovať i v črepníku na balkóne a na terase. Hľuzy jesienok budú kvitnúť aj v plochej miske bez pôdy a vody. Výborne sa kombinujú s georgínami a vresmi.

Treba však dať pozor, pretože jesienky okrem toho, že sú krásne, sú aj jedovaté – preto by sa v ich blízkosti nemali hrať deti.
{R1}



September v záhrade

108332

Krík s parochňou

Zdajú sa vám okrasné listnaté kríky fádne a málo farebné? Presvedčím vás o opaku. Napríklad taká škumpa (Cotinus coggygria) – ak si tento takmer trojmetrový ker (konkrétne kultivar „Royal Purple“) vysadíte do svojej záhrady, na fádnosť sa nebudete sťažovať.

Tento druh má čierno-červené listy s kovovým leskom, na ktorých pozadí sa tvoria nafúknuté vzdušné súkvetia, ktoré pripomínajú malé parochne. Nie nadarmo sa tejto rastline v Nemecku hovorí „parochňový ker“.

Škumpy vyžadujú dostatok slnka a suchú, priepustnú, neutrálnu, až mierne alkalickú pôdu. Uchytia sa aj v znečistenom prostredí. Aby listy boli krásne veľké, treba tomuto teplomilnému kru dopriať každoročný rez.



Ako zberať bylinky


September v záhrade

108333

Ak ste sa rozhodli pestovať bylinky, zrejme ich budete chcieť v domácnosti aj využiť. A aby ste predišli omylom, tu je zopár rád.
Pravidlo číslo jeden: vňať, listy a kvety byliniek zberajte za sucha doobeda, hneď po tom, čo zmizne ranná rosa a liečivé silice sa ešte nezačali v obedňajšom teple odparovať.

Zberajte len zdravé a bohato olistené stonky. Po zbere ich zviažte do menších kytičiek (ak chcete, pridajte aj menovku) a zaveste na vzdušné a tienisté miesto.

A ako s určitosťou budete vedieť, že bylinky sú dobre vysušené? Stačí sa dotknúť ich listov: keď budú praskať, je to jasné – môžete ich pozbierať a uskladniť v plátenných vreckách či v tmavých sklených dózach.




September v záhrade

108334

Rez kvitnúcich popínaviek

Pri niektorých kvitnúcich popínavých drevinách, ako sú plamienky (Clematis), vistéria (Wisteria) alebo trubač (Campsis), sa nevypláca ani len mierne zanedbať starostlivosť – často potom narastú do obrovských rozmerov.

Aby sa sila rastlín sústredila najmä do tvorby kvetov, dreviny po odkvitnutí zrežte. Poskracujte bočné výhonky a z hlavného výhonu špičku. Osvedčilo sa aj presvetlenie hustých krov rezom – odstráňte najstaršie konáre a tie, ktoré rušia okolie.

Uvoľnené výhonky pevne priviažte k opore do vodorovnej polohy, to je jeden zo spôsobov, ako tieto dreviny prinútiť viac kvitnúť.



Aby ibištek nádherne kvitol


September v záhrade

108335

Ibištek čínsky, ľudovo nazývaný aj čínska ruža (Hibiscus rosa-chinensis) kvitne s menšími prestávkami celý rok. Ak ste tieto subtropické kry pestovali počas leta na terase alebo v záhrade, už koncom septembra ich preneste dovnútra.

Ibištek má rád teplé a dostatočne svetlé miesto, ale v zime znesie aj chladnejšie, ale svetlé stanovište. Na nedostatok svetla reaguje opadávaním listov a kvetných pukov.

Pretože tieto rastliny sú citlivé na suchý, ale aj na premočený substrát, treba dbať na správnu zálievku. Ak budete od mája až do októbra ibištek raz týždenne prihnojovať hnojivom na kvitnúce balkónové letničky, odvďačí sa vám bohatým kvitnutím.

Na jeseň staršie exempláre zrežte (jednotlivé výhonky treba zrezať na polovicu), čím podporíte tvorbu mladých, vitálnejších výhonkov.



September v záhrade

108336

Trvalky v črepníkoch

Môžete ich pestovať vo vegetačných nádobách na balkóne či terase. Pýtate sa čo?

No predsa trvalky, ako napríklad zvončeky (Campanula porscharskyana alebo carpatica), ľaliovky (Hemerocallis), astilby (Astilbe), alchemilky (Alchemilla mollis), srdcovky (Dicentra spectabilis), orlíčky (Aquilegia), pakosty (Geranium), heucheru (Heuchera micrantha „Palace Purple“), rudbekie (Rudbeckia fulgida), vlčí bôb (Lupinus podophylus) alebo levanduľu (Lavandula angustifolia).

Svojimi listami zaujmú nenáročná funkia (Hosta), bergénie (Bergenia cordifolia), zimozeleň (Vinca minor), houtuynia (Houttuynia cordata „Chameleon“), šalvia (Salvia officinalis „Tricolor“) alebo mliečniky (Euphorbia myrsinites).

Veľmi pekné sú aj kvitnúce sukulentné trvalky, napríklad rozchodníkovec (Sedum spectabile).


Lúčna kytica


September v záhrade

108338

Ak radi trávite leto na chalupe, určite sem-tam vybehnete aj do jej najbližšieho okolia – na lúku a do lesa.

Z prírodných potuliek si neraz donesiete nádherné farebné kytice lúčnych kvetov, ktoré vedia vo vidieckom dome navodiť dokonalú romantickú atmosféru.

Skôr než takú kyticu vložíte do vázy, nezabudnite ostrými nožnicami zastrihnúť konce stoniek a odstrániť z nich listy, ktoré by inak boli ponorené vo vode – kvety tak vydržia čerstvé niekoľko dní.




September v záhrade

108339

Karel Pavas – Pergoly

Aj vy ste si všimli, že v mnohých odborných knihách, zaoberajúcich sa záhradami a vôbec exteriérmi rodinných domov, je vždy nedostatok informácií o pergolách?

Aj to je dôvod, prečo sa na pultoch kníhkupectiev objavila v roku 2002 táto publikácia. Jej autor okrem pergoly predstavuje veľa ďalších prvkov, ktoré s ňou úzko súvisia a ktoré takisto tvoria záhradu.

Dočítate sa, čo vlastne pergoly sú, ako sa rozdeľujú, aké materiály sú najvhodnejšie na ich stavbu, kam ich situovať a aké rastliny k nim vysadiť.

V publikácii, ktorú vydalo vydavateľstvo Grada Publishing, spol. s r. o., nájdete aj množstvo inšpiratívnych fotografií, praktické nákresy a schémy. Na záver nechýba ani čo-to z histórie pergol. Cena publikácie je 149 Sk.

Kategória: Zo života rastlín
Tagy: kvety záhrada
Zdieľať článok

Diskusia