O čom sa Šípkovej Ruženke nesnívalo

11. 09. 2007
Zdieľať

Ruže boli, sú a zrejme ešte dlho budú vyhľadávané milovníkmi kvetín. Doteraz sa nijakej inej rastline nepodarilo zaujať ich výsostné postavenie v rastlinnej ríši. Ak sa chcete tešiť z kvitnúcich ruží od jari do jesene, budete si musieť vybrať z množstva druhov a kultivarov, ktoré sa odlišujú nielen rastom, veľkosťou a tvarom kvetov, ale i vôňou.


 

Kombinovaná výsadba



O čom sa Šípkovej Ruženke nesnívalo

104804

Kombinovanie ruží s inými rastlinami je v súčasnosti trendové. Nádherne sa vynímajú v spoločenstve trvaliek kvitnúcich fialovo (levanduľa, kocúrnik, pakost, veronika, astra, zvončeky, šalvia), bielo (nevestin závoj, zvončeky) a žlto (alchemilka, krásnoočko, rebríček, ľaliovka, santolína). Trvalky a ruže sa navzájom dopĺňajú, preto aj záhon bude atraktívny počas celého vegetačného obdobia. Ušľachtilo pôsobí skladba farieb „tón v tóne“, tí odvážnejší môžu využiť i farebné kontrasty.

Strieborné olistenie (santolína, čistec, palina) a biele kvety trvaliek netradične doplnia ružové a biele ruže. Fialovo a modro kvitnúce trvalky zasa doladia záhon červeno a ružovo kvitnúcich ruží. V zásade platí, že ružové záhony netreba priveľmi prepĺňať trvalkami, pretože potom sa ružové kry nebudú môcť ukázať vo svojej kráse. Vždy vysaďte približne tri kusy z jedného trvalkového druhu, samozrejme, ak vám to veľkosť záhona dovolí. Z drevín sa zo spoločnosti ruží budú tešiť budleja, nátržník, plamienok, krušpán, bradavec alebo zimolez.










O čom sa Šípkovej Ruženke nesnívalo

104798


O čom sa Šípkovej Ruženke nesnívalo

104800


Okolie ružových kríkov je vhodné namulčovať drvenou kôrou – v pôde sa udrží vlaha a burina nebude mať šancu.


Popínavé ruže sú spolutvorcami romantickej nálady.



Romantické aj moderné

V záhrade sa môžu zaskvieť ruže popínavé (climbery, ramblery), veľkokveté (čajohybridy), viackveté (opakovane kvitnúce), miniatúrne, stromčekové alebo sadové, krovité, botanické a pôdopokryvné. Obľúbené je pestovanie historických a anglických ruží – tie tvoria mohutné kry plné voňavých kvetov jemných farieb a výborne zapadnú do bohato kvitnúcich trvalkových záhonov, podobne aj stromčekové ruže. Samozrejme, najkrajšie sú vo vidieckych záhradách v romanticky ladených výsadbách.










O čom sa Šípkovej Ruženke nesnívalo

104802


O čom sa Šípkovej Ruženke nesnívalo

104799


Kultivar La Paloma ponúka čisto biele a eleganciou dýchajúce kvety.


Kultivar Queen Elizabeth je klenotom ružových záhonov.


Paleta farieb siaha od bielej, žltej, oranžovej, ružovej cez červenú až po karmínovú a fialovú. Kvety môžu byť plné, poloplné a jednoduché (tie začínajú byť trendové). Malé miskovité kvety s viditeľnými tyčinkami pôsobia prirodzene harmonicky a sú vhodné do akéhokoľvek typu záhrady (sú ideálne k odpočívadlám alebo k plotom). Jednoduché kvety najčastejšie mávajú botanické ruže, ktoré s obľubou navštevujú motýle.









Stromčekové ruže
Sú veľmi pôvabné. Podľa výšky sa rozdeľujú na zakrpatené (do 40 cm), polokmenné (do 60 cm), vysokokmenné (do 90 cm) a kaskádové (do 140 cm).

Uplatnia sa ako solitéry v trávnatých plochách alebo v letničkových a trvalkových záhonoch. Takisto vyniknú pred živými plotmi, v predzáhradkách či pri chodníkoch. Možno ich umiestniť aj do veľmi malej záhrady, prípadne vysadiť do vegetačných nádob na balkóny a terasy.


O čom sa Šípkovej Ruženke nesnívalo

104803

Dôležité je, aby mali priepustný a mierne vlhký substrát a na dne nádoby drenážnu vrstvu. Prednosťou nenáročných stromčekových ruží je, že ich v porovnaní s inými druhmi len zriedkavo napádajú hubové choroby.


Rozprávkový koberec

Vedeli ste, že najmenšie ruže majú výšku sotva 30 až 40 cm? Sú vhodné do skaliek aj do črepníkov na balkóny. Bežne ich dostať kúpiť v kvetinárstvach. Pôvabné sú aj pôdopokryvné ruže, napríklad kultivar The Fairy. Dorastajú do výšky 50 cm a dokážu ozeleniť akékoľvek problematické miesta v záhrade (svahy, predzáhradky, kúty).

Pôsobivý efekt dosiahnete, ak na plochu vysadíte rozličné kultivary pôdopokryvných ruží. Ich výhodou je, že asi po troch rokoch vytvoria hustý koberec, ktorý potláča rast burín. Navyše, tieto ruže sú odolné proti chorobám a škodcom. A určite oceníte aj to, že si nevyžadujú špecifickú starostlivosť. Môžu však rásť prirýchlo, dostať sa na nežiaduce miesta a potlačiť v raste iné okrasné rastliny. Tomu môžete zabrániť občasným rezom počas celého vegetačného obdobia.










O čom sa Šípkovej Ruženke nesnívalo

104801


O čom sa Šípkovej Ruženke nesnívalo

104811


Bohaté kvitnutie podporíte odstraňovaním odkvitnutých kvetov a prihnojovaním.


Ruže sú vhodné na slnečné a reprezentatívnejšie miesta v záhrade.







Tip
Pri výbere ruží nepozerajte len na to, ako budú ich kvety vyzerať, ale berte do úvahy aj ich odolnosť proti chorobám a škodcom (dobrým pomocníkom je odborná literatúra, napríklad Encyklopédia ruží z vydavateľstva REBO). Najmenej náročné a najodolnejšie sú botanické ruže. Pretože mnohé z nich odnožujú, môžu podobne ako pôdopokryvné ruže spevniť svahovitý terén, a tak zabrániť erózii a vysúšaniu pôdy. K botanickým ružiam patria ruža Hugova (Rosa hugonis), ruža vráskavolistá (Rosa rugosa) alebo ruža galská (Rosa gallica).



Niekoľko dôležitostí

Ruže zapestované v črepníkoch dostať kúpiť počas celého vegetačného obdobia. Často majú aj kvety, bývajú označené názvom kultivaru, údajom o výške rastu a podobne. Zvyčajne sa po výsadbe zakorenia. Dbajte na to, aby jedince boli zdravé, bez príznakov chorôb a škodcov – varovným signálom môžu byť napríklad skrútené či škvrnité listy. Rastliny by mali mať aspoň tri silné, zdravé výhony. Na jeseň dostať kúpiť aj ruže bez koreňového balu – prostokorenné. Tie sa pri správnej výsadbe a zavlažovaní takisto dobre ujímajú.






Zásady rezu
1. Používajte čisté a ostré záhradnícke nožnice.
2. Rez slúži aj ako prevencia proti chorobám a škodcom. Treba odstraňovať všetky zvädnuté, suché alebo zhnité kvety či výhonky, takisto treba priebežne presvetľovať príliš husté kry (aby sa v nich nehromadila vlhkosť).
3. Najvhodnejším obdobím na rez je jar – marec až apríl. Po reze treba ruže prihnojiť.
4. Výhonky veľkokvetých a záhonových ruží sa každoročne skracujú aj v lete o dve tretiny. Platí: Čím kratšie a tenšie sú výhony, tým viac ich treba skrátiť. Veľkokveté ruže treba na jar zrezať na dva až šesť pukov, mnohokveté na tri až osem pukov.
5. Rez popínavých ruží obmedzte len na odstraňovanie suchých a poškodených výhonkov a na presvetlenie hustých krov. Nechajte približne šesť mladých výhonov. Mimochodom, vodorovné vedenie po opore takisto výrazne podporuje ich bohaté kvitnutie.
6. Botanické ruže a niektoré silné rastúce druhy vyžadujú len slabý rez.
7. Miniatúrne ruže na jar skracujte približne o polovicu; stromčekové ruže režte na jar hlbšie, ale vždy prihliadajte na tvar korunky. V lete odstraňujte len odkvitnuté kvety. Rez treba viesť šikmo a asi 5 mm nad pukom, pričom musí vždy smerovať von z kra. Takto nebude mladý výhon zahusťovať ker a jednotlivé výhonky budú osvetlené slnkom zo všetkých strán.




















O čom sa Šípkovej Ruženke nesnívalo

104805


O čom sa Šípkovej Ruženke nesnívalo

104810


Rez treba viesť šikmo (asi 5 mm nad pukom), mal by smerovať von z kra.


Rez popínavých ruží


O čom sa Šípkovej Ruženke nesnívalo

104808


O čom sa Šípkovej Ruženke nesnívalo

104807


Rez sadových a krovitých ruží


Rez ušľachtilých, pôdopokryvných a miniatúrnych ruží


O čom sa Šípkovej Ruženke nesnívalo

104809


Rez stromčekovitých ruží



Pri umiestňovaní ruží do záhrady nezabudnite, že im vyhovuje vzdušné a dostatočne svetlé stanovište, hlinitá, kyprá, humózna, priepustná a na živiny bohatá pôda. Ak máte v záhrade ílovitú pôdu, zamiešajte do nej piesok; do piesočnatej zasa kvalitný humus. Pestovateľský substrát musí byť neutrálny (bez vápna). Miesto očkovania (zhrubnuté miesto v dolnej časti ružového kra) by malo byť vždy aspoň 5 cm pod úrovňou pôdy. Rastliny zalievajte ku koreňom, ale nie počas obeda, keď je slnko najsilnejšie – kvapky vody totiž pôsobia ako malé lupy.






Kam vysádzať ruže
• Nízke kultivary do popredia, vyššie a popínavé do pozadia záhonov.
• Staré anglické ruže (kultivary Abraham Darby, Heritage, Cardinal de Richelieu) sa budú najlepšie vynímať ako solitéry, prípadne v skupinách s vyššími kvitnúcimi trvalkami.
• Ruže s prenikavo voňajúcimi kvetmi (kultivar Barkarole, Rosa damascena, Rosa rugosa) sú vhodné k odpočívadlám a terasám. • Botanické a sadové ruže (Rosa hugonis, Rosa rugosa, Rosa gallica) môžete umiestniť do vzdialenejších kútov záhrady.
• Popínavé druhy (kultivary Lawinia – ružové kvety, Santana – červené kvety, Goldstern – žlte kvety) zasa rýchlo ozelenia fasádu domu, pergolu, brány a ploty. Nezabudnite, že tieto ruže neznesú umiestnenie na južnej strane – trpia tu suchom a chorobami. Najvhodnejšia je pre ne juhozápadná alebo juhovýchodná stena chránená pred vetrom.



Ako predchádzať škodcom

V lete by k zálievke malo pribudnúť aj občasné prekyprenie povrchu pôdy. Okopávajte pred alebo po zálievke. Okolie ruží môžete namulčovať – obmedzíte tak rast burín, pri koreňoch sa dlhšie udrží vlhkosť a v pôde bude rovnomerný obsah vzduchu. Navyše, taký záhon bude veľmi dekoratívny. Mulčovacia vrstva však nesmie byť hrubšia ako 5 cm. Aby ste podporili ďalšie kvitnutie, pravidelne odstraňujte odkvitnuté kvety.

Nedostatok živín, podobne ako sucho, zvyšuje riziko výskytu chorôb a škodcov, preto treba ruže hnojiť špeciálnym hnojivom – po prvýkrát na jar, druhýkrát hneď po prvom odkvitnutí (jún – júl). Odporúčajú sa dlhodobo pôsobiace hnojivá, ktoré treba zapracovať do pôdy. Prísun živín naštartuje tvorbu nových kvetov a mladých výhonkov. Koncom leta prihnojte ruže ešte raz hnojivom s vyšším obsahom draslíka, ktoré zabezpečí ich lepšie prezimovanie. A ešte jedna rada: Čerstvo vysadené ruže nikdy hneď neprihnojujte! Osvedčeným prostriedkom, ktorý pomáha predchádzať chorobám a škodcom pri ružiach, je aj výluh zo žihľavy a prasličky.

Kategória: Záhrada a exteriér Zo života rastlín
Tagy: kvety ruže
Zdieľať článok

Diskusia