Zdroj: iStock

Príprava trávnika na zimu: Kedy pokosiť posledný raz a čomu sa vyhnúť, aby ho mráz nepoškodil?

26. 10. 2023
Zdieľať

Kosenie trávnika patrí u niektorých k obľúbeným činnostiam, ďalší už odpočítavajú dni, kedy si od tejto práce načas oddýchnu. Či už patríte k prvej skupine alebo druhej, posledné kosenie pred zimou so sebou nesie niekoľko aspektov, na ktoré treba správne dbať. Po poctivej jesennej príprave sa vám jar odvďačí hustým, zeleným a šťavnatým trávnikom.

Kedy poslednýkrát pokosiť?

Nad prípravou trávnika na zimné mesiace treba začať premýšľať už v jeseni. Hoci cez deň môže byť ešte pomerne teplo, noci bývajú čoraz chladnejšie a teploty neraz sa približujú k nule. Práve posledné týždne pred mrazivým počasím sa treba venovať údržbe trávnika svedomitejšie a nezanedbávať ju.

Vo všeobecnosti sa odporúča kosiť pravidelne od marca do októbra a prestať po prvom mraze. Pri našich klimatických podmienkach to však platiť nemusí. Rozhodnutie úzko súvisí aj s typom trávy či regiónom, v ktorom sa nachádzate. V kosení tak v zásade môžete pokračovať dovtedy, kým trávnik rastie.

Kedy definitívne prestať kosiť?

  • ak trávnik prestane rásť
  • ak sú teploty sú nižšie v noci aj cez deň
  • nejaký čas po prvom mraze – treba odsledovať, či mráz rast trávy spomalil, alebo už zastavil
  • koncom októbra alebo začiatkom novembra (v prípade teplej jesene)
Muž kosí s kosačkou trávnik, na ktorom je popadané lístie.

Trávnik koste pravidelne od jari, na jeseň budete mať s jeho prípravou na mrazivé dní menej starostí. Zdroj: iStock

Ako na posledné kosenie?

V súvislosti s touto otázkou je namieste dopredu vedieť, akú výšku by tráva na zimu mala mať. Príliš nízka tráva môže v zime dostať šok a podnietiť aj vznik snežnej plesne. Vysoká tráva sa taktiež neodporúča. Bude síce zelenšia, ale tiež sa ohýba a prepadáva pod snehovou nádielkou. Kratšia tráva je tuhá a odolnejšia voči poškodeniu ľadom či snehom.

Prečítajte si tiež
5 najčastejších otázok o problémoch s trávnikom. Riešenia sú jednoduchšie, ako si myslíte

Trávnik počas jesene skracujte postupne, nie naraz. Platí to aj v prípade, ak ste ho tohto roku zanedbali a je príliš dlhý. Prílišné skrátenie mu spôsobí zbytočný stres, takže radšej z neho uberať menej, ale častejšie – tento spôsob funguje aj v prípade zarastenej záhrady.

Pravidelne skracovaný trávnik nechajte pred posledným kosením narásť najprv na výšku 5 – 7 centimetrov. Potom ho skráťte na približne 3 – 5 centimetrov, čo je výška, pri ktorej aj prezimuje. Vyhnite sa jeho skalpovaniu, čiže koseniu blízko zeme, ktoré ho môže nenávratne poškodiť. Pri správnej výške zabezpečíte trávniku ochranu v čase chladu a pomôžete i predchádzať chorobám.

Kosenie trávnika kosačkou.

Trávnik pokosíme ideálne na výšku 3 – 5 centimetrov. Zdroj: iStock

Trávnik a zimné mesiace

Okrem toho, že trávnik pred zimou patrične skrátite, uistite sa, že všetko napadané lístie či vetvičky budú pohrabané a pozbierané, v opačnom prípade by takýto neporiadok mohol prispieť k vzniku plesní. Takisto z trávnika odstráňte všetku pokosenú trávu, ktorú ste nechávali a používali ako ,,hnojivo“.

Prečítajte si tiež
Pustite sa do výsadby živého plota, malín či vysejte nový trávnik. Na aké záhradné práce je ešte vhodný október?

V zime si potom doprajte od kosenia prestávku. Keďže vtedy tráva nerastie, táto úprava ani nie je potrebná. Navyše kosbou v zime by ste narušili ochrannú bariéru pôdy, ktorá by potom nasiakla prebytočnou vodou. Podmáčanie môže mať za následok hnedé alebo odumreté miesta a trávnik bude mať na jar problémy s obnovou.

Zimným kosením tiež riskujete poškodenie trávy mrazom, čo by prispelo k chorobám a nárastu škodcov. Nehovoriac o škode, ktorú by ste takouto činnosťou zanechali na vlastnej kosačke.

Mrazivé ráno na dvore s pokosenou trávou, drevenou lavičkou a stromami po obvode.

Trávnik v zime nechajte oddychovať, odvďačí sa vám na jar. Zdroj: iStock

Doprajte trávniku viac vzduchu

Pred príchodom zimy nezabudnite trávu dobre prevzdušniť. Vertikutácia pomôže odstrániť trávnu plsť a podporí aj odnožovanie trávnych koreňov. Zároveň tým trávniku vylepšíte prísun slnečného svetla a živín, zabezpečíte prúdenie vzduchu v pôde a podporíte jeho zahustenie.

Prečítajte si tiež
Čo si všímať pri výbere kosačky a ako sa rozhodnúť pre tú správnu

Vertikutovať by sa mal starší, dobre zakorenený trávnik. Zároveň by mal byť pokosený, čo vykonávame dva dni pred samotným prevzdušňovaním. Vyhnite sa však vertikutácii príliš mokrého, ale aj príliš suchého trávnika. Ideálnym časom je na to dva dni po daždi.

Prevzdušňovanie trávnika ručným vertikutátorom..

Nástroje na vertikutáciu trávnika sú rôzne, okrem ručných existujú aj elektrické či benzínové vertikutátory.

Posledné úpravy pred mrazmi

Október je vhodne použiť aj na posledné hnojenie. V prípade pravidelného používania trávnikového hnojiva sa tráva hnojí koncom jari a na jeseň. Pozor však pri jeho výbere. Jesenné hnojivo by malo byť bohaté na draslík, ktorý dodá trávniku potrebné živiny a silu a umožní mu prežiť blížiace sa chladnejšie obdobie.

Prečítajte si tiež
Záhon, lúka alebo trávnik? Čo si v záhrade zvoliť na zem?

Kým pôda vplyvom nízkych teplôt nestuhne, máte čas aj na posledné úpravy terénu. Nezabudnite teda venovať pozornosť aj nevzhľadným výmoľom, hrboľom či jamám (napríklad po krtincoch), ktoré stačí upraviť rýľom či lopatou, prípadne zasypať zeminou.

Detail na krtince na trávniku.

Hrbole či jamy po krtincoch jednoducho zahrabte alebo upravte rýľom. Zdroj: iStock

Rada na záver

Ak na kosenie trávnika pred zimou použijete naostrené nože, zabezpečíte nielen jednoduchšie pokosenie, ale takýto ostrý ,,rez“ pomôže tráve udržať sa v dobrej kondícii na prezimovanie.

Text: Natália Turcovská
Foto: iStock

Kategória: Hurá do záhrady
Tagy: hnojenie trávnika kosenie mach v trávniku
Zdieľať článok

Diskusia