„Odborníci“ na knihy
Kniha je ideálnym spoločníkom na chvíle, keď chceme byť sami, aby sme si oddýchli po rušnom pracovnom dni či týždni. Vďaka nej sa za pár okamihov môžeme preniesť nielen v priestore, ale aj v čase, môžeme sa stať svedkami príhod z minulosti, ale aj nazrieť do budúcnosti. Aspoň na chvíľu sa staneme niekým iným, možno tým, o kom sme snívali v detstve – romantikom či, naopak, realistom, detektívom alebo lekárom. A spoločník, akým kniha nepochybne je, si zaslúži našu pozornosť, aj čo sa týka svojho uskladnenia. Ak to priestory vášho domu dovoľujú, knižnice rovnako ako rozmanité stenové zostavy či police si vďaka svojej variabilite môžu nájsť miesto nielen v pracovni či obývacej izbe, ale aj v ostatných obytných miestnostiach.
Pretože v minulosti vlastnili knihy väčšinou len bohatí ľudia, knižnice sa navrhovali ako súčasť priestranných miestností. Medzi prvé známe vitríny určené vyslovene na knihy patrili kusy vyrobené pre slávneho kronikára Samuela Pepyho v šesťdesiatych rokoch 17. storočia. Kým bolo kníh málo, ukladali sa do policových a zásuvkových skriniek, ale keď sa stali dostupnejšími, tvorili dôležitú súčasť šľachtického domu ako dôkaz bohatstva a vkusu. S dopytom po vitrínach, v ktorých sa vystavovali vzácne predmety, vzrástol aj dopyt po vitrínach na ukladanie kníh. Tie sa vysoko cenili nielen pre obsah, ale aj pre ich prepychovú väzbu. Na konci 18. storočia sa knižnice zmenšili a znížili, aby sa získalo viac voľných stien na obrazy, pretože prišlo do módy zberateľstvo. Nové druhy, medzi ktoré patrili vysoké úzke bielizníky (šifoniery), knižnice s plytkým rizalitom (mierne vystupujúcou časťou fasády) a otočné knižnice, umožnili ukladanie kníh aj do iných miestností okrem knižníc tak, aby boli viac poruke.
Správna voľba
Dnes sú v ponuke knižnice nielen z rôznorodých materiálov, s rozličnými rozmermi, povrchmi, dizajnom či zhotovením, ale aj s rôznymi cenami. Rozhodnúť sa môžete pre dyhované knižnice (napríklad bukové, brezové, jaseňové a iné) s rozmanitými fóliami, pre knižnice celodrevené alebo v kombinácii so sklenými poličkami či s kovovými prvkami.
Knižnice môžu byť aj súčasťou stenových zostáv, ktoré poskytujú priestor nielen na knihy, ale aj na rozličné dekoratívne predmety. Ich doplnkom často býva osvetlenie, ktoré nielenže vyzdvihne krásu uložených predmetov, ale zlepší aj orientáciu pri hľadaní konkrétnej knihy.
O knižniciach môžeme povedať, že sú veľmi variabilným kusom nábytku – možno ich zostaviť do akejkoľvek kombinácie, dopĺňať plnými či zasklenými dvierkami alebo vloženými policami a výškovými nadstavcami. Môžu byť nízke, vysoké, na celú stenu, rohové, na nožičkách alebo so soklom. Treba sa len správne rozhodnúť podľa priestoru, do ktorého knižnicu vyberáme, podľa množstva kníh, ktoré do nej chceme uložiť, a podľa účelu, na ktorý ju ešte chceme použiť. Potom už stačí len pohodlné kreslo, kvalitná lampa na čítanie a, samozrejme, dobrá kniha.