Zdroj: iStock

Ako z domu odstrániť zápach z cigariet alebo dymu?

12. 01. 2022
Zdieľať

Mali ste na návšteve fajčiara? Alebo vám prihorel koláč? V tom prípade určite viete, že rýchlosť a intenzita, akými nábytok napáchne dymom, je neuveriteľná. Čím skôr sa s nepríjemnými pachmi popasujete, tým bude výsledok lepší. Ako efektívne odstrániť zápach dymu z vášho bytu?

Prvoradým opatrením je samozrejme otvorenie všetkých okien a balkónových dverí, aby mohol dnu prúdiť čerstvý vzduch. Potom zapnite ventilátory, aby ste zvýšili cirkuláciu vzduchu v byte.

Amoniak a prírodné alternatívy

Známou látkou na odstránenie zápachu z cigariet alebo dymu je amoniak. Existujú však jemnejšie a najmä príjemnejšie prírodné alternatívy. Odporúčame ich vyskúšať ako prvé.

Kastílske mydlo

Zdroj: iStock

Napríklad: Zmiešajte kvalitné kastílske mydlo s vodou a esenciálnymi olejmi podľa vlastného výberu a potom jemne utrite napáchnuté steny a nábytok handričkou z mikrovlákna.

Prečítajte si tiež
Nechajte si prevoňať domácnosť! Toto je päť interiérových rastlín s najkrajšou vôňou

Proti škvrnám na stenách i pachu

Pripravte si zmes z ½ šálky sódy bikarbóny, ¼ šálky bieleho octu a horúcej vody. Táto zmes odstraňuje všetky škvrny na stenách, ktoré neraz prispievajú k nepríjemným pachom. Pri čistení stien použite špongiu alebo handričku, ktorá je len mierne vlhká a opatrne ju prikladajte k stene tak, aby ste ju nezvlhčili úplne – aby sa netvorili kvapky vody.

Žena fajčí na gauči v byte

Zdroj: iStock

Ako odstrániť zápach dymu z čalúnenia

Jedlá sóda je dokonalým prípravkom proti pachom, pretože sama je bez zápachu, a pritom pohlcuje pachy. Môžete na pár dní posypať čalúnený nábytok a podlahy sódou bikarbónou a potom ju povysávať.

Prečítajte si tiež
Ako premeniť bežnú detskú izbu na domácu učebňu?

Pre väčšiu sviežosť do sódy pridajte niekoľko kvapiek esenciálneho oleja (alebo olejov) podľa vlastného výberu. Predtým, ako zmesou posypete akýkoľvek povrch, musia byť esenciálne oleje úplne premiešané, aby ste predišli olejovým škvrnám na čalúnení.

Ruka sprejuje byt osviežovačom

Zdroj: iStock

NÁŠ TIP

Operte poťahy. Doprajte čalúnenému nábytku hĺbkové čistenie tým, že odstránite všetky poťahy a predtým, ako ich dáte prať, ich posypete sódou bikarbónou spolu s pracím prostriedkom. Ak je
pach dymu veľmi silný, budete musieť postup opakovať.

Ako odstrániť pach dymu z kobercov

Existuje viacero skvelých spôsobov: použitie dezodorantu na koberce, tekutého alebo práškového čističa kobercov a už spomínanej jedlej sódy s esenciálnymi olejmi podľa vášho výberu. Ak používate čistič kobercov, postupujte podľa pokynov na nádobe. Ak ste otvorení drahšej možnosti, je vhodné profesionálne čistenie parou. Para má mnoho pozitív, okrem iného aj dezinfikuje a zbavuje roztočov.

Prečítajte si tiež
Novoročné rozhodnutia, ktoré uľahčia chod vašej domácnosti

Radšej ocot ako amoniak

Ďalšou látkou, ktorá prirodzene odstraňuje pachy je ocot. I ten môžete zmiešať s esenciálnymi olejmi. Ak ste sa rozhodli predsa len použiť amoniak, postupujte opatrne. Vždy ho rieďte vodou a nikdy nemiešajte amoniak s inými čistiacimi prostriedkami alebo chemikáliami, najmä nie s bielidlami, pretože táto kombinácia vytvára smrtiaci plyn. Amoniak je silná chemikália, ktorý môže byť toxická, preto radšej uprednostnite prírodné alternatívy.

Žena otvára okno a ovieva sa

Zdroj: iStock

Ako zlepšiť kvalitu vzduchu v domácnosti

Okrem pravidelného vetrania je dobrým nápadom investícia do čističky vzduchu, ktorá tiež zlepší celkovú kvalitu vzduchu vo vašej domácnosti. Mimoriadne vhodná je, ak je vaša domácnosť často vystavená nejakému druhu dymu alebo škodlivému pachu. Nezabúdajte na vymieňanie vzduchových filtrov.

Sabína Zavarská

Foto: istock.com

Kategória: Nábytok
Tagy: domácnosť kvalita vzduchu Praktické rady škvrny
Zdieľať článok

Diskusia