Podkrovie pre štyroch súrodencov: Vďaka šikovnému návrhu dostatok miesta pre každého
Mladí rodičia stoja pred dilemou ako vytvoriť v malom podkrovnom priestore priestor pre štyri deti tak, aby mal každý svoju posteľ, miesto na učenie, i dostatok úložných priestorov. Vďaka návrhu od profesionálnej dizajnérky môžu čitatelia pre svoje deti vytvoriť v podkroví útulnú a nadčasovú izbu.
Zadanie čitateľa
Radi by sme spravili detskú izbu v podkroví pre (čoskoro) štyri deti. Sme si vedomí toho, že priestor nie je veľký, takže nemáme žiadne požiadavky na druh postelí. Žiaľ pre šikmú strechu nemôžeme počítať s poschodovou posteľou.
Deti však nutne potrebujú väčší stôl a úložný priestor na oblečenie. K tomu pravdaže nejaké tie police na knihy a hračky. Páčil by sa nám prírodný štýl zariadenia, keďže už teraz máme v izbe drevenú podlahu a drevené okná. Ďakujeme!
Prečítajte si tiež:
Útočisko pre manžela? Pozrite sa, čo môže vzniknúť z nenápadnej podkrovnej izby
Profi riešenie
Mladá rodinka si želala vytvoriť minimálne tri plnohodnotné postele (časom pribudne totiž štvrté dieťa). Rodičia nechceli, aby izba pôsobila príliš detsky, ale nadčasovo. Mala by s deťmi rásť a pôsobiť príjemne pre každú vekovú kategóriu.
Z tohto dôvodu som zvolila jednoduché línie a krémové farby s farebnými akcentmi. Izba zariadená pomocou decentných prvkov dekorácií sa ľahšie prispôsobí meniacim sa osobnostiam a záujmom detí kým budú rásť.
Deti si ju budú môcť sami v každom čase doladiť drobnosťami a doplnkami podľa vlastnej chute, ktorá sa bude ich vekom meniť. Keďže do malého priestoru by sa štyri klasické postele nezmestili, navrhla som im tri fixné plnohodnotné postele s matracom 90 × 200 cm. Jedna z nich má namiesto úložného priestoru výsuvné lôžko, vďaka čomu sa v izbe dokážu vyspať aj štyria súrodenci.
Úložný priestor na hry a školské veci je vyriešený pod celou líniou dvoch susediacich postelí. Pri dverách som navrhla dve vstavané šatníkové skrine na oblečenie. Pod oknom sú dva veľkorysé pracovné stoly s dostatočným priestorom na knihy i počítač.
Súkromie pre deti som vyriešila drevenými predelovými konštrukciami. Zvislými lamelami sa vizuálne oddelia jednotlivé zóny, a zároveň zachovajú v priestore vzdušnosť i slnečné svetlo. V strede izby je dostatok miesta i na hranie pre menšie deti.
Pôdorys navrhovaného stavu. Poschodová posteľ sa do nízkeho podkrovia nezmestila. Riešením v takýchto prípadoch je práve flexibilné výklopné alebo výsuvné lôžko.
V malom priestore sa ráta každý centimeter. Úzky priestor medzi posteľou a skriňou je využitý na policovú zostavu.
Vysunuté lôžko zaberá priestor v izbe len v noci. Úzka chodbička medzi posteľami je pripravená aj na prípadne nočné výlety do kúpeľne či za rodičmi.
Steny a oddeľujúce lamely vytvorili z v detskej izbe akési „kóje“. Biela farba na stenách a na strope malý priestor opticky zväčšuje a rozjasňuje. Vďaka tapetám a textilným doplnkom sú detské zákutia hravé a útulné.
Pracovný kútik si našiel svoje miesto pod oknom, aby mali deti dostatok denného svetla. Pri dlhom stole sa pohodlne vedľa seba usadia dvaja súrodenci. Tvar do písmena L umožnil v jeho kratšom ramene vytvoriť priestor pre počítač, ktoré budú čochvíľa potrebovať staršie deti.
ARCHITEKT
Dominika Tománková
www.dtinteriordesign.com
Návrh a vizualizácie: Dominika Tománková
Zodpovedná redaktorka: Katarína Paukeje