Správna sejba – to je aj ideálny počet rastlín na ploche
Práca v záhradke teší veľa ľudí, ale nemala by ukrajovať príliš veľa z času, kedy môžeme v záhradke naozaj relaxovať, pozorovať okolitú zeleň, živočíchy, alebo len - tak si užívať slnečné lúče.
Jarná príprava pôdy a sejba patria v zeleninovej záhradke medzi tie náročnejšie, ale bez nich by nebola bohatá úroda krásnej, šťavnatej a zdravej domácej zeleniny.
Výsevný pásik je ideálna pomôcka k tomu, aby vaša sejba bola rýchla, presná, s minimálnou námahou a profesionálnym výsledkom.
Výsevný pásik je vyrobený z ekologickej vodorozpustnej fólie, ktorá sa pri styku s vlhkou pôdou postupne zmení na gél a činnosťou pôdnych mikroorganizmov sa rozloží na oxid uhličitý a vodu. Sú na ňom uložené semená zelenín tak, aby po vzídení bol v riadku optimálny počet jedincov. To zabezpečí, že od vyklíčenia sa každá rastlinka vyvíja bez toho, aby ju ďalšie jedince oberali o životný priestor, vodu, vzduch a svetlo. Prejaví sa to na celkovej kondícii rastlín, vyššej odolnosti voči chorobám a škodcom a v konečnom dôsledku v lepšej a krajšej úrode. Pri takejto sejbe nie je potrebné náročné jednotenie rastlín po vzídení.
Práca s výsevným pásikom je jednoduchá, ale aby bola aj úspešná, mali by sme dodržať niekoľko zásad.
- Tesne pred sejbou drobných semien alebo výsevných pásikov nikdy nerobiť hlboké kyprenie pôdy, aby sme neporušili pôdnu kapilaritu (systém drobučkých kapilár, vďaka ktorému sa voda zo spodných vrstiev pôdy vzlínaním dostane až ku klíčiacim semenám).
- Brázdičku pre uloženie semien alebo výsevného pásika urobiť mierne zašpicatenou latkou, ktorú zatlačíme do pôdy do hĺbky 1-2 cm a nie motykou alebo kolíkom. Dno (osivové lôžko) a steny brázdičky musia byť spevnené a rovné.
- Na osivové lôžko položiť výsevný pásik.
- Pomocou latky zahrnúť brázdičku tenkou ale rovnomernou nepreschnutou vrstvou pôdy.
- Pôdu nad semenami pritlačiť latkou alebo ľahkým valcom.
Sejbu výsevných pásikov je možné i mechanizovať vďaka sejačke výsevných pásikov SEVYPA HOBBY, ktorá sejbu ešte viac uľahčí a skvalitní. Stačí upevniť návin výsevného pásika na držiak, prevliecť pásik cez výsevný mechanizmus a sejačkou prejsť po pripravenom záhone. Sejačka si vytvorí brázdičku so spevneným dnom, položí do nej pásik, prihrnie pôdou a zatlačí. Je to naozaj rýchla, pohodlná a presná sejba bez hrbenia a s profesionálnym výsledkom.
Spoločnosť SEDOS má vo svojom sortimente výsevné pásiky s dĺžkou 5m a 10m všetkých základných druhov zeleniny s drobnými semenami. Žiadané sú hlavne rôzne odrody mrkvy, petržlenu, reďkovky, šalátu, póru, cvikle, špenátu a niektoré druhy byliniek. Okrem tohto základného sortimentu si veľkú popularitu získali výsevné pásiky so značkovacou plodinou. Jednoduchým uložením výsevného pásika do pôdy sa dá vysiať mrkva alebo petržlen a na každých 10 cm semienko reďkovky. Reďkovka, ktorá vzchádza asi 5-7 dní po sejbe, zavčasu vyznačí riadky a už môžete robiť kultiváciu medziriadkov, ničiť burinu a prísušok, aby mrkva alebo petržlen lepšie vzchádzali a rástli. Asi po mesiaci sa dá reďkovka opatrne pozbierať a môžete si vychutnať prvú úrodu. Mrkvička alebo petržlen budú rásť nerušene ďalej až do zberu.
Kombinované výsevné pásiky umožnia zase jednou sejbou vysiať dva i tri druhy zeleniny. Napr. mrkvu a cibuľu, petržlen a cibuľu, rôzne druhy šalátov a pod.
Spoločnosť SEDOS s.r.o Vám rada vyjde v ústrety a dodá všetky svoje výrobky až k vám domov formou zásielkovej služby. Objednávky môžete zasielať telefonicky, poštou i elektronicky. Všetky potrebné informácie nájdete na www.sedos.sk.
Veríme, že moderný spôsob výsevu sa vám zapáči a výsledok vás príjemne prekvapí.
Zdroj: PR článok SEDOS, s.r.o.