Predaj brúsených tehál výrazne stúpa

13. 07. 2010
Zdieľať

Viac ako dvojnásobne narástol v minulom roku predaj brúsených tehlových blokov. Podľa ich najväčšieho českého výrobcu, spoločnosti HELUZ cihlářský průmysl v.o.s., vzrástol v roku 2009 podiel ich predaja na celkovom predaji tehlového materiálu na 42 […]

Viac ako dvojnásobne narástol v minulom roku predaj brúsených tehlových blokov. Podľa ich najväčšieho českého výrobcu, spoločnosti HELUZ cihlářský průmysl v.o.s., vzrástol v roku 2009 podiel ich predaja na celkovom predaji tehlového materiálu na 42 %. V roku 2008 to bolo len 18 %. Trend zvyšovania predaja brúsených tehál sa prejavil aj na Slovensku, kam spoločnosť HELUZ dováža svoje výrobky už od roku 2006, pričom minulý rok predstavoval dovoz tehlového materiálu na Slovensko 15 % obratu spoločnosti. Novú technológiu výroby tehlových blokov začal HELUZ používať pred štyrmi rokmi. Brúsené tehly priniesli značné uľahčenie a zrýchlenie výstavby a výrazne sa zvýšila kvalita muriva. U stavebných firiem aj súkromných staviteľov sa tieto tehly tešia stále väčšej obľube. 
Reakciou na ich rastúcu obľubu je aj posledná novinka českého výrobcu, tehlový blok HELUZ Family, ktorý sa vyrába iba v brúsenom variante.
Predaj tohto segmentu tehál v Českej aj Slovenskej republike je však stále ešte nižší než napríklad v Rakúsku alebo Nemecku, kde už brúsené tehly jednoznačne prevládajú nad klasickými. Z Nemecka taktiež táto nová technológia výroby tehlových blokov pochádza.
Aj na Slovensku sa však už brúsené tehly stávajú celkom bežným stavebným materiálom. „Majú pred sebou skvelú budúcnosť,“ myslí si obchodný riaditeľ spoločnosti HELUZ Ing. Jan Krampl. „Vďaka zrýchleniu výstavby, vyšším tepelnoizolačným parametrom a vyššej pevnosti muriva budú naďalej získavať svojich nových zákazníkov z radov súkromných staviteľov aj stavebných firiem,“ vysvetľuje.
V súčasnosti sa brúsené tehly uplatňujú pri výstavbe rodinných domov, bytové domy sa zatiaľ vo väčšej miere stavajú klasickou technológiou. Na veľkých stavbách, kde pracuje aj mnoho nekvalifikovaných robotníkov, je totiž zaučenie sa do novej technológie časovo náročnejšie. Podľa Ing. Krampla však nie je pravdepodobné, že by brúsené tehly niekedy celkom vytlačili tehly spojované klasickou maltou. Aj napriek množstvu nesporných výhod sa napríklad nevyužijú napríklad pri rekonštrukcii alebo drobných domurovaniach.

Kategória: Aktuality
Tagy: Heluz
Zdieľať článok

Diskusia