Aby bolo malé milé

24. 02. 2010
Zdieľať

Hovorí sa: Čo je malé, to je milé. Pri malých bytoch to však, žiaľ, platí len málokedy. Aby ste ten svoj malý priestor vedeli zariadiť tak, aby bol aj milý, prinášame vám ešte zopár inšpiratívnych nápadov.

Desatoro zariaďovania malého priestoru

1. Neprepcháš  Malý byt neprepchajte zariadením. Inak si koledujete o úraz alebo klaustrofóbiu. Starostlivo zvážte, bez čoho sa nezaobídete, a vyberajte radšej menšie kusy nábytku.
2. Zosvetlíš  Používajte svetlé farby a priehľadné materiály – dokážu odľahčiť priestor.
3. Zladíš  V malom priestore je nanajvýš dôležitá harmónia a zladenie všetkých prvkov – farebné aj štýlové.
4. Neprekombinuješ  Dôležité je starostlivo zvážiť štýl každého kusa nábytku, každú farbu, každý vzor, každý doplnok. Malý priestor toho veľa neznesie.
5. Otvoríš  Ak je to čo len trochu možné, zbúrajte zbytočné priečky a deliace prvky voľte priesvitné. Rôzne zákutia priestor ešte viac zmenšia.
6. Odrazíš  Stavte na optické triky. Získate tak aspoň pocit voľnejšieho priestoru. Osvedčeným trikom je zrkadlo.
7. Premyslíš  Zariadenie malého priestoru by malo byť naozaj praktické, najlepšie je, ak sa dá využívať rôznymi spôsobmi.
8. Využiješ  Snažte sa premyslene využiť nielen plochu podlahy, ale aj steny, a ak sa dá, tak aj výšku priestoru – napríklad na spanie na galérii.
9. Poskladáš  Čokoľvek skladacie, čo zaberá minimum miesta, keď sa nepoužíva, je v malom byte dobrým tipom.
10. Odviažeš sa  Občas môžu situáciu zachrániť nekonvenčné riešenia (musia byť ale šité na mieru), ktorými sa vám podarí lepšie využiť priestor. Chce to však odvahu aj fantáziu.


Aby bolo malé milé

245800


Aby bolo malé milé

245799

Vstavanou skriňou sa dá naozaj dôsledne využiť daný priestor. Dôležité je pritom rovnako premyslené riešenie jej vnútra, ako aj dobre vymyslené dvere – tie sú určite priveľkou plochou na to, aby ste sa nad ňou poriadne nezamysleli. Vstavaná skriňa, ktorá vyzerá ako obrovská drevená skriňa, je asi tou najhoršou voľbou. (foto: Indeco) Taburetky môžu byť naozaj šikovným multifunkčným nábytkom, aký v malom priestore oceníte – zastanú úlohu kresielka, príručného alebo nočného stolíka, tajnej skrinky… Sú, jednoducho, na nezaplatenie. (foto: Pedrali, predáva Alax)

 


Aby bolo malé milé

245819


Aby bolo malé milé

245820

Ak máte v kuchyni málo miesta, ale veľa vecí, ktoré treba niekam uložiť, riešením sú skrinky až po strop – móda-nemóda. Na drevo a tmavé farby však zabudnite. Praktický je aj takzvaný závesný program alebo polica pod hornými skrinkami, ale pozor, mali by slúžiť len na to, čo sa používa naozaj často. Inak máte zbytočný lapač prachu. (foto: Ikea)                

 


Aby bolo malé milé

245797


Aby bolo malé milé

245798


06, 07  V byte pre mladého človeka nemusí byť sedenie formálne – obľúbené sedacie vaky dávajú návštevám ozaj dostatok možností, ako sa uvelebiť, a nie je problém ich neskôr šupnúť trebárs pod posteľ. Ak chcete byť zároveň lokálpatriotom, môžete si zaobstarať aj vak ušitý na Slovensku – napríklad vo firme Tuli. (www.tuli.sk)

 


Aby bolo malé milé

245796


Aby bolo malé milé

245791

Malé kresielka, ktoré kontrastujú so sedačkou, sú hitom moderných obývačiek a dobrým tipom aj do malého priestoru. Keď sa mladý muž v čerstvo zariadenom byte zabýva a začnú k nemu chodiť návštevy, možno jedno–dve ocení. Kresielko nezaberie veľa miesta, a ak je navyše priehľadné, ani nezaťaží priestor. (foto: Perdali a Casprin, predáva Alax)

 


Aby bolo malé milé

245804


Aby bolo malé milé

245802

Nielen Ikea, ale aj firmy špecializujúce sa na výrobu sanity a kúpeľňového nábytku prinášajú riešenia do malých priestorov. (foto: Jika, séria Cubito)

Zdroj: môj dom špeciál

 V malej kúpeľni treba každý centimeter priestoru využiť naozaj prakticky. (foto: Maze International)
Kategória: Bývanie Nábytok
Tagy: malý byt triky
Zdieľať článok

Diskusia