Aby peniaze neodtekali…
Podľa štatistík človek denne spotrebuje približne 150 l pitnej vody. Na pitie a varenie pripadá len 4 až 5 l. To je dôvod na zamyslenie a následné konanie...
{R1}
Hospodárnosť batérií
Porovnávaním množstva spotreby vody pri troch základných typoch batérií sa zistilo, že pri rovnakom umývaní rúk sa pri umývadlovej batérii s ventilmi denne minie 50 l vody. Pri jednopákovej batérii je to už o 20 l menej, teda denná spotreba je 30 l. A pri termostatickej umývadlovej batérii pri tom istom používaní je to iba 20 l vody denne. Z hľadiska efektivity je teda prioritný výber správneho modelu. Prvotné investície pri kúpe umývadlových batérií môžu byť vyššie, no pri dennom používaní v domácnosti sa vložené finančné prostriedky vďaka úsporám vody mnohonásobne vrátia.
Denná spotreba vody |
Úsporný režim
Úsporný režim pri súčasných sprchových systémoch si môžete navoliť tlačidlom, pomocou ktorého sa obmedzí prietok vody, napríklad z 12 l/min. na 9 až 6 l/min., čo je tretinový až polovičný rozdiel v spotrebe vody.
Nepodceňujte kvalitu
Ďalším ekonomicky výhodným opatrením je výber kvalitného materiálu. Sprchy vyrábané z konštrukčného nerozbitného plastu alebo z ľahkých zliatin disponujú dlhšou životnosťou. Ergonomicky tvarované hlavice s funkciami, vďaka ktorým sa môžete ocitnúť pod vodopádom či jemným dažďom s mäkkým prúdom vody tiež prispievajú k šetreniu. Úsporná hlavica so stop ventilom dokáže usporiť až 30 % vody. Ani sprchové hadice nezaostávajú za batériami a hlavicami – disponujú otočnými prípojkami, čím účinne bránia lámaniu materiálu pri dennom ohýbaní a rýchlemu opotrebovaniu.
Sprchové systémy
Tip, ako môžete v kúpeľni ušetriť, spočíva vo výbere vhodného sprchového systému. Sprchový panel sa môže skladať z panela, hlavovej a ručnej sprchy, z batérie, ovládacích prvkov a vo výbave môže mať aj masážne dýzy. Efektívne sú najmä sprchové panely s termostatickými batériami, vďaka ktorým možno okamžite dosiahnuť želanú teplotu vody. Navyše, tieto zariadenia spĺňajú aj kritérium bezpečnosti – v prípade náhleho výpadku studenej vody chránia pred oparením horúcou vodu.
Ekonomicky výhodné sú termostatické bezdotykové batérie. Zamedzujú plytvaniu vody a energie vďaka možnosti naprogramovať a zastaviť sa v určenom časovom intervale. Automaticky ovládané armatúry sú založené na princípe infračerveného žiarenia alebo radarových vĺn. Ak sa priblížite k termostatickej batérii so systémom infračervených lúčov, tie vyšlú signály na ovládanie výtoku vody. Obvykle pracujú pri napätí 12 V alebo s batériou na 6 až 9 V. Napájací monočlánok má životnosť približne 5 rokov. Batérie s elektronickými časťami, fungujúce na bezdotykovom princípe, sú aj maximálne komfortné. Stačí, ak priložíte ruky k senzoru, a hneď sa môžete umývať.
Inštaláciou regulátora tlaku vo vodovode môžete znížiť prietok vody termostatickej batérie zo 48 l/min. na 8 l/min. A to vďaka zmene pretlaku z 0,6 MPa na 0,15 MPa. Pri výbere nových domácich spotrebičov, akými sú práčky a umývačky riadu, sa okrem iného, riaďte aj výškou spotreby vody, ktorá je uvedená na energetickom štítku každého výrobku. Pri výbere nového splachovacieho zariadenia WC dajte prednosť výrobku s úsporným plavákovým ventilom, ktorý umožňuje reguláciu vody podľa aktuálnej potreby. Denne tak môžete ušetriť viac ako 15 l vody na jednu osobu. Pri stavbe rodinného domu alebo jeho rekonštrukcii uvažujte o modernom zbernom zariadení, ktoré umožňuje využívanie dažďovej vody na splachovanie WC, ale aj na použitie pri praní. Ak máte doma kvapkajúci kohútik, mali by ste vedieť, že 10 kvapiek teplej vody za minútu znamená asi 170 l teplej vody za mesiac, čo je viac ako 2 000 l za rok. Utesniť kohútik alebo používať jednopákové batérie je určite lacnejšie. Takisto aj pri čistení zubov, holení a dlhšom umývaní rúk nemusí tiecť voda nepretržite. |
ZDROJ: časopis Ekobývanie