
Analytik hovorí o dostupnosti bývania a hypotékach na Slovensku: Vedeli ste o tejto novinke?
Možno aj vy uvažujete nad kúpou bytu či rodinného domu. S odborníkmi vám priblížime, ako vyzerá aktuálny stav s dostupnosťou realít na Slovensku. Okrem toho sme sa pozreli aj na možnosti a novinky v oblasti hypoték.
Záujem o nehnuteľnosti rastie
Okrem lokality, veľkosti, dispozície, individuálnych preferencií a vkusu je dôležitým faktorom pri kúpe nehnuteľností cena. Vďaka miernemu poklesu sadzieb a postupnému rastu priemernej nominálnej mzdy sa indikátor tzv. finančnej dostupnosti zastabilizoval a zlepšil, čo sa odráža aj na vyššom záujme o kúpu nehnuteľností.
„Pozorujeme zvýšený záujem o nehnuteľnosti, ktorý sa bude prenášať aj do mierneho rastu cien v nasledujúcich štvrťrokoch,“ povedal ekonomický analytik Tatra banky Boris Fojtík.
Špeciálnou kategóriou sú ceny novostavieb
Rast cien bude rôzny vzhľadom aj na rozlohu bytov. Vysoká nominálna cena väčších bytov zvyšuje preferenciu malometrážnych bytov. Osobitnou kategóriou sú ceny novostavieb. Od roku 2022 sa za kvartál vydali stavebné povolenia aj na viac ako 6-tisíc nových bytových jednotiek. Dnes sa tieto počty pohybujú tesne nad hodnotou 4-tisíc.
„V horizonte pár rokov by sa sme to mohli vidieť na výraznejšom poklese počtu dokončených nehnuteľností. Nie je to jediný faktor určujúci pohyb cien, má ale výraznú váhu a potenciál posúvať cenovú hladinu nehnuteľností postupne vyššie,“ povedal Boris Fojtík.
Aktuálny pokles úrokov zvyšuje dostupnosť
Z pohľadu finančnej dostupnosti, ktorá odráža okrem ceny nehnuteľností aj mzdy a úrokové sadzby, je situácia v porovnaní s maximom v roku 2020 negatívnejšia. Momentálne dostupnosť bývania rastie vďaka poklesu sadzieb úverov na bývanie. Prirodzene sa však nedá porovnávať s obdobiami veľmi nízkych úrokových sadzieb a nízkou úrovňou inflácie.
Digitálna hypotéka z pohodlia domova až do 500-tisíc eur
Mnoho ľudí využíva na financovanie svojho nového bývania hypotéku. „Pocítili sme medziročný nárast počtu žiadostí. Chuť klientov financovať bývanie formou hypotéky bola spojená so zmenami úrokových sadzieb a vývojom cien nehnuteľností,“ povedala Petra Koleníková, vedúca oddelenia zabezpečených úverov pre fyzické osoby z Tatra banky.
Práve Tatra banka ponúka od tohto roka už aj možnosť vziať si Digitálnu hypotéku z pohodlia domova cez mobilnú aplikáciu. Výška úveru môže byť až do 500-tisíc eur. Kúpu nehnuteľnosti alebo refinancovanie existujúcej hypotéky však môžete riešiť online formou bez toho, aby ste museli navštíviť pobočku. Služba je navyše dostupná aj pre neklientov Tatra banky. Záujemcovia teraz získajú navyše ako benefit aj 100 % zľavu z poplatku za úver.
Dokumenty nahráte priamo do aplikácie
V prípade, že by ste potrebovali v rámci Digitálnej hypotéky od Tatra banky s čímkoľvek poradiť, môžete na diaľku využiť asistenčnú podporu. Výhodou je, že priamo v aplikácii podáte žiadosť o hypotéku a zároveň aj nahráte potrebné dokumenty. Banka si sama overí váš príjem a vie nahliadnuť do úverového registra.
Počas celého procesu vidíte aj dve základné veci – sumu, ktorú vám banka požičia, a výšku úrokovej sadzby. Vypĺňanie žiadosti hypotéky môžete kedykoľvek prerušiť a v priebehu 30 dní v nej pokračovať.Záujemcovia sa tak nemusia obávať pocitu tlaku a majú čas si detailne prečítať všetky dokumenty alebo sa k nim kedykoľvek podľa svojho rozhodnutia vrátiť.
Slováci chcú najviac rodinné domy
Podľa údajov Tatra banky v medziročnom porovnaní okrem vyššieho počtu žiadostí o hypotéku stúpla mierne aj jej priemerná výška. Najčastejšie si ľudia na Slovensku berú hypotéku na rodinné domy, za nimi nasledujú byty, ktoré ešte môžeme považovať za staršie novostavby, teda byty skolaudované približne desať rokov dozadu.
Ak si chcete splniť sen o svojom bývaní aj vy, môžete začať Digitálnou hypotékou od Tatra banky. Záujemca si môže nezáväzne v aplikácii zobraziť viaceré, aj alternatívne možnosti hypotéky, napríklad pri žiadosti so spoludlžníkom alebo zmenách výšky úveru a úrokovej sadzby.
„Aplikácia vám zobrazuje aj maximálny limit, ktorý by ste si vedeli vziať. Klient si môže ponuku prepočítavať až do výšky maximálneho limitu, ktorý mu na základe overených údajov vyšiel. Okrem výšky úveru si vie modelovať aj rôzne fixácie a splatnosť,“ vysvetľuje Petra Koleníková z Tatra banky.
Stačí mať vyhliadnutý konkrétny byt alebo dom, ktorý už je skolaudovaný a zapísaný na liste vlastníctva. Prípadne môže ísť o stavebný pozemok. O hypotéku môžete požiadať kedykoľvek bez ohľadu na čas. Prvá fyzická návšteva banky bude potrebná až pri podpise zmluvnej dokumentácie.
Advertoriál pripravený v spolupráci s Tatra bankou.