Bungalov plný svetla
Ostať či neostať v meste – častá dilema mladých rodín s deťmi! Tých, ktorých neodradí dochádzanie za prácou a k duhu im ide zmena mestského životného štýlu na vidiecky, tí hľadajú možnosť prijateľného bývania na prímestskom vidieku. Pracovnú istotu im dáva blízky dotyk s mestom a odmenou im je zdravšie bývanie. V okolí väčších miest tak vyrastajú rodinné zástavby, kde okrem tradičných domov s poschodím či moderných jednopodlažných stavieb pribúdajú aj bungalovy so svojimi výhodami i nevýhodami...
{R1}
Keď veci znalí hovoria o bungalove, myslia tým obytnú, zväčša jednopodlažnú stavbu s pravidelným pôdorysom, ktorej najviac svedčí pozemok na rovine. Pôvod názvu a korene „bungalovej“ tradície nájdeme v koloniálnom Bengálsku v severnej Indii. Pre britských kolonizátorov tu upravili pôvodné drevené stavby (bangla) s mierne sklonenou strechou pokrytou palmovými listami a ich dispozíciu doplnili vplyvmi anglickej vidieckej architektúry. Na britských bungalovoch pribudla najmä veranda, ale inak si zachovali klasický vzhľad s jediným podlažím. Doteraz sa bungalovy skromne držia pri zemi a dôsledne delia svoju vnútornú dispozíciu na jedáleň, kuchyňu, spálňu a kúpeľne. Hlavným konštrukčným materiálom ostáva najmä drevo.
Výstavba bungalovov vďaka úspornej a rýchlej realizácii zaznamenala v 19. a v 20. storočí rozmach v USA a Kanade. V súčasnosti sa ich obľuba rozšírila po celom svete, objavujú sa aj na Slovensku. Do jedného z nich, na kraji obce Veľký Bieľ, sme nedávno nahliadli. Aj tu si obyvatelia cenia svoj jednopodlažný bungalov pre plynulé prepojenie interiéru s rovinatou parcelou. Vyhovuje im intenzívny kontakt domu s okolím. Ak však pôdorys domu zaberá priveľkú časť pozemku, môže byť prepojenie s okolitým prostredím len jedným podlažím a susedstvo ďalších bungalovov nevýhodou. Takéto usporiadanie zvyčajne obmedzí kvalitu presvetlenia vnútorných priestorov. Svetlo preniká do domu len cez okná na fasáde, a tak miestnosti nachádzajúce sa hlbšie v dispozícii domu ostávajú v prítmí, pričom sa zvyšujú nároky na umelé osvetlenie. V prípade veľkobielskeho bungalovu si domáci pomohli elegantným svetlotechnickým a architektonickým riešením na dva spôsoby. Strešné okná a svetlovody vnášajú cez strechu priamo do srdca domu dostatok svetla.
Tri strešné okná
Dostatočné presvetlenie bungalovu denným svetlom musí byť komplexné. V hlavnom obytnom priestore, akým je zvyčajne obývačka alebo ako v prípade navštíveného objektu obytná hala spojená s kuchyňou, možno zaujímavo a efektívne využiť aj horné osvetlenie. Cez tri strešné okná naprojektované do jedného celku sa denné svetlo vlieva priamo do otvorenej spoločenskej časti domu. Veľká podlahová plocha vnútorných priestorov získala otvorením a presvetlením cez strechu primeranú proporciu smerom do výšky. Výškovo členený interiér prekvapuje svojím objemom v porovnaní s tým, čo očakáva okoloidúci pri pohľade na vonkajší tvar domu. Šikminy valbovej strechy priznané v podhľade spolu s radom strešných okien zatraktívnili a oživili interiér bungalovu. Denné svetlo prestupujúce cez zasklené plochy fasády spolu so svetlom zo strešných okien sa rovnomerne rozlieva po celom priestore. Opticky „nadýchaný“ interiér pôsobí moderne a čisto.
Svetlo, vzduch a automatizácia
Domáci si zvolili strešné okná. Takto majú nielen svetlý bungalov, ale aj ďalšiu možnosť vetrania. Prirodzené vetranie takzvaným komínovým efektom vzniká súčasným otvorením strešného okna a zasklenej fasády. Priestor si kedykoľvek rýchle a účinne prevetrajú a znížia tak relatívnu vlhkosť miestnosti hneď za prvých šesť minút až o 50 percent. V bungalove vo Veľkom Bieli sa obývací priestor presvetlil vďaka trom strešným oknám VELUX so zatemňujúcimi roletami s napojením na elektrické ovládanie. Domáca automatizácia zlepšuje klímu v podstreší, ovláda sa z ľubovoľného miesta domu diaľkovým ovládačom s rádiofrekvenčným signálom.
Ak prší a obyvatelia nie sú doma, okno zatvára dažďový senzor namontovaný na okne. Pod termínom domáca automatizácia rozumieme technológiu, ktorá počas neprítomnosti majiteľov domu riadi vetranie a tienenie tak, aby mali vo svojom bungalove po návrate domov optimálnu teplotu a čerstvý vzduch. Okrem strešných okien možno elektricky ovládať aj markízy a vonkajšie rolety. Pritom všetkom sa celkovo spotrebuje omnoho menej energie, ako si vyžaduje klimatizácia rovnako veľkého priestoru. Domáci už uvažovali aj o možnosti inštalácie variantu na solárny pohon z fotovoltických článkov.
Presný zásah do čierneho
Súčasná architektúra a svetlotechnici si poradili s osvetlením denným svetlom aj na takých miestach vnútri architektonických objektov, kde nebolo možné z dispozičných dôvodov naprojektovať okná alebo iné zasklené plochy v priamom kontakte s exteriérom. Receptom na tmu sú svetlovody. Do bungalovu vo Veľkom Bieli sa vpúšťa denné svetlo dvoma svetlovodmi umiestnenými v strešnej konštrukcii nad chodbami a ďalším svetlovodom priamo nad vstupom do domu, ktorý sa nachádza hlbšie pod presahom strechy. „Boli sme sami prekvapení, koľko svetla dávajú svetlovody.
Určitý predpoklad sme mali daný výpočtom od firmy VELUX, ale realita bola oveľa lepšia,“ reagoval majiteľ Ing. Pavel Timár, inak autorizovaný stavebný inžinier. Vedel, že vzhľadom na dispozičné riešenie bungalovov sa chodba, ktorá delí dom na dennú a nočnú časť a zároveň tvorí prístup do jednotlivých miestností, ocitá v strede objektu bez denného svetla. Svetlovody, ktoré majú pri pohľade z interiéru podobu stropných svietidiel, prenášajú difúzne denné svetlo v plnej hodnote počas celého dňa. Hlavnou časťou svetlovodu je reflexný tubus s mimoriadne odrazivým povrchovom. Odrazivosť vysokolešteného povrchu dosahuje až 98 percent. Na streche sa svetlovod tvári ako malé strešné okno zakomponované do krytiny. Výrobca tvrdí, že inštalovať svetlovod patrí k jednoduchým stavebným úkonom.
So svetlom? Na zdravie!
Denné svetlo je súčasťou vnútornej klímy, od ktorej závisí zdravie človeka. Množstvo a typ svetla výrazne ovplyvňujú duševnú pohodu, ľudský biorytmus a náladu. Každá miestnosť si podľa svojho účelu vyžaduje špecifické množstvo denného svetla. To by malo zohľadňovať potreby, vek a aktivity obyvateľov domu. Vďaka kvalitnému presvetleniu interiéru možno šetriť elektrickou energiou, a tak chrániť svoj rozpočet a životné prostredie.
Autor projektu: Ing. Pavel Timár, Euroline Slovakia, spolupráca VELUX