Bývanie v idylickej krajine

29. 05. 2008
Zdieľať

Miesto, na ktorom stojí vila, by nadchlo majstra feng-šuej – k domu vedie kľukatá cesta, hlavné priestory má obrátené na juh, k jazeru, za ním sa dvíhajú hory. Treba však dodať, že toto nádherné miesto v Slovinsku nadchne asi každého.



Za oknami vidieť úchvatné oblúky zátok Blejského jezera (Bledského jazera) s vodou teplučkou od termálnych prameňov. Jazero je zovreté vrchmi, ďalej za nimi sú končiare Julských Álp. Len niekoľko sto metrov od domu stojí na romantickom mieste, na ostrove, ranobarokový kostol. Na protiľahlom brehu, asi dva kilometre po promenáde Veslašska, sa črtajú biele budovy mestečka Bled s vychýrenou miernou klímou a mondénnym šarmom známeho kúpeľného a alpského strediska.


Bývanie v idylickej krajine

150906
Tomaž Gregoric

Neorenesančná vila stojí dostatočne v ústraní, celkom osamotená však nie je. Obklopuje ju asi dvadsiatka domov na kraji zátoky, za ktorou sa strmo dvíha kopec s prerazeným tunelom. Majiteľa, ktorý predtým býval v hlavnom meste, toto miesto určite očarilo. Navyše je slovinská metropola vzdialená len asi hodinu cesty autom. Jednoduché neorenesančné šambrány a rímsy boli pôsobivé aj na zanedbanej budove, a dvojhektárový pozemok bol tiež závažným argumentom. Dom však novému majiteľovi veľkosťou nevyhovoval, potreboval ho zväčšiť o viac ako polovicu. Tým sa dostal pred otázku, ktorú by zamotanejšie nevyriekla ani delfská veštiareň: „Ako zväčšíš dom, aby to nebolo vidieť?“ Vila aj okolitá krajina sú totiž pamiatkovo chránené.


Bývanie v idylickej krajine

150909
Tomaž Gregoric

Aj paradox môže mať riešenie

Neprekvapuje, že tí, čo vyriešili paradox takejto prestavby, neostali v tieni. Odkedy vila pred troma rokmi získala čestné uznanie v kategórii rodinných domov na treťom Bienále architektúry, záhradnej architektúry a dizajnu v Miami, vo svete sa o nej veľa a s uznaním hovorí. Najnovšie ju v polovici februára vyzdvihovala aj americká satelitná televízna stanica Discovery Channel. Rok Oman a Špela Videčniková, ktorí vedú ateliér Ofis, postavili viacero zaujímavých, prevažne bytových domov, a vytvorili aj pozoruhodný projekt v konkurze na Národnú knižnicu v Prahe. Predovšetkým však treba povedať, že v roku 2001 získali veľmi prestížnu cenu britského časopisu Building Design Mladý architekt roka. Vo svete sú zatiaľ známi najmä vďaka vile v Blede. Zaslúžene. Nové priestory zasunuli do svahu na úrovni suterénu, a prístavba nenadväzuje na lineárnu architektúru, ale oblými, plynulými tvarmi kopíruje svah. Po ladne vykrojenom súvislom sklenom páse okien prebehne oko bez zastavenia a drevené prvky nadväzujú dialóg s hustým porastom v okolí. Čo nezakrýva kopec, zahaľujú násypy, na ktoré sa využila zemina z výkopov.
 

Striktne oddelené súkromie


Bývanie v idylickej krajine

150918
Tomaž Gregoric

Do novej časti, ktorej strecha vyzerá ako plató pred starou vilou, sa z prvého poschodia premiestnil spoločný obytný priestor rodiny. V hraniciach pôvodného objektu ležia na najspodnejšom podlaží, teda v bývalom suteréne, najmä komunikácie a kuchyňa. Na tomto dispozičnom riešení je zaujímavé, že napriek presunu sa nestratila intimita rodinných priestorov. Kedysi ju zaisťovalo to, že k miestnostiam vyhradeným rodine bolo potrebné vystúpiť na poschodie, dnes ich od vonkajšieho sveta tiež oddeľuje dostatočný „vankúš“ – je ním schodisková hala s rampou, vinúcou sa cez celú výšku vily, a dlhá vstupná severná chodba. Chodba spolu s priestrannou garážou tvoria krídlo s plochou viac ako štvrtina z nových priestorov, spola ohraničujúce nádvorie. Spoločné obytné priestory sú zostavené z otvorených častí, plynulo prechádzajúcich jedna do druhej – v západnej časti je miesto na bežné aj slávnostné stolovanie, v južnej na sledovanie televízie a videa, v strede sa pri kozube počúva hudba. Komunikačný ťah uzatvára na východnej strane domu pracovňa.
 


Bývanie v idylickej krajine

150917

Svetlo dostalo zelenú

Otvorený obytný priestor by bol atraktívny aj ako jednotný, jednoducho prepojený a modernistický, architekti z ľubľanského Ofisu však prišli s komplikáciou, ktorou zároveň domysleli do dôsledku zladenie interiéru s exteriérom a terénom. Priestory na oboch kratších stranách sú približne o pol metra vyššie a stúpa sa k nim po miernych rampách s peknou podlahou z dreva iroko tak, ako sa vonku kráča po trávnatom briežku. Dnes sa architekti takmer v každom rodinnom dome usilujú otvoriť interiér smerom von a prepojiť ho s exteriérom, ale málokomu sa podarí tak vtipne vniesť prírodu do domu, urobiť takzvanú interiérovú krajinu, ako to vidíme v bledskej vile.


Bývanie v idylickej krajine

150910
Tomaž Gregoric

Bonbónikom je orientálne ladená vstupná časť, kde sa po pohľade na Alpy vstupujúci obracia k skleným dverám, ktoré sa fotobunkou otvárajú na mostík cez vodnú nádrž. Architekti nazývajú nádrž „vodný záves“. I keď sami o tom vo vystúpeniach pre médiá nehovoria, pojem z feng-šuej svedčí o tom, že sa tejto filozofii zrejme venujú: „živá voda“ je podľa nej mocným zdrojom energie. Vplyv orientálneho estetického cítenia sa prejavuje aj v použití nevyhnutného minima materiálov. Dá sa dokonca povedať, že obývací priestor je zariadený hrou slnečných lúčov a reflexmi na sklených plochách, umocnenými svetlom zo skrytých zdrojov. Nábytok je jednoduchý, a hoci ide o svetoznáme modely, sú vybraté také, ktoré tvarovo ani farebne nevystupujú do popredia.


Bývanie v idylickej krajine

150911
Tomaž Gregoric

Každý na svojom poschodí

Stará budova má za pôvodnou fasádou zmenenú dispozíciu. Na jej dve nadzemné podlažia sa vchádza pohodlne, ako po barokovom slávnostnom schodisku, rampou s nízkymi stupňami. Ľahkosť pohybu potvrdzujú sklenené bariéry. Motív rampy v otvorenom priestore použili architekti z Ofisu aj v inom veľmi úspešnom projekte, v prestavbe ľubľanského mestského múzea v Auerspergskom paláci zo 17. storočia (2004). Poschodie (predtým prízemie starej vily) je výlučne zónou syna a dcéry, ktorí majú pri izbách samostatné kúpeľne aj šatníky.


Bývanie v idylickej krajine

150915
Tomaž Gregoric

Na južnej strane je spoločný priestor s výhľadom na jazero, prevzdušnený priestranným schodiskom. Na ďalšom podlaží sú miestnosti rodičov, takisto s oddelenými kúpeľňami na bokoch – v duchu súčasného trendu obytných kúpeľní je ich plocha väčšia než rozloha spálne. Do kúpeľní sa stúpa po niekoľkých schodoch, pretože opäť, rovnako ako na prízemí, majú priestory na západnej a východnej strane domu odlišnú úroveň podlahy. Z rodičovských kúpeľní sa vstupuje do spoločnej šatne v severnej časti, nad vchodom. Detail zo súkromnej zóny domu, keď vysvitá, že kúpeľňa matky je nad dcérinou a kúpeľňa otca nad synovou (azda jin a jang) napovedá, že na predtuche feng-šuej spred prahu domu ozaj niečo bude.
 


Bývanie v idylickej krajine

150912
Tomaž Gregoric


Bývanie v idylickej krajine

150913
Tomaž Gregoric

Výraznými prvkami dámskej kúpeľne sú obklady z jemnej svetlej kože s gombíkom, akoby narážkou na klasické chesterfieldove klubovky, a striedavý rytmus pozdĺžneho stropného osvetlenia. Pánska kúpeľňa je podobne usporiadaná ako dámska, ibaže azda v duchu kontrastu jin a jang – mužského a ženského princípu – v nej prevažuje čierna farba. Umývacia nika v oboch kúpeľniach rodičov pripomenie pravouhlé členenie v obývacom priestore.

Kategória: Bývanie Dizajn Návšteva Štýl
Tagy: interiér návšteva
Zdieľať článok

Diskusia