Detská izba, v ktorej nikdy nebude nuda
Školáci už majú akú-takú predstavu o tom, ako by ich kráľovstvo malo vyzerať. Iste, najviac túžia po priestore, v ktorom sa môžu dosýta vyšantiť. S tou praktickou stránkou im však treba ešte trochu pomôcť. Ako ju teda zariadiť, aby sa v nej dieťa cítilo bezpečne a zároveň malo na všetko dostatok miesta?
Život detí je od šiestich do asi trinástich rokov typický najmä hravosťou a bezstarostnosťou. Netreba na to zabúdať práve pri zariaďovaní ich izbičky, v ktorej sa nepotrebujú len vyspať a učiť, ale kde sa najmä hrajú, šantia a zabávajú. Preto je dobré zapojiť fantáziu a izbu vymyslieť tak, aby bola 2 v 1 – praktická, ale zároveň hravá.
Začnite pekne poporiadku, doslova aj obrazne od podlahy. Tá by mala byť mäkká, teplá a príjemná na dotyk. Deti sú veľmi aktívne, potrebujú pohyb, a tak väčšinu času, či už pri hraní, alebo skákaní, trávia na zemi. Preto ak nie sú alergické na prach a roztoče, zvážte celoplošný koberec alebo menšie koberčeky so zaujímavým tvarom či vzorom. Ak sa vám koberec nevidí, vhodnými materiálmi sú vinyl, drevo alebo korok.
Veľkú pozornosť venujte stenám, pretože tie sú tvárou každej izby, obzvlášť tej detskej. Môžete ich spestriť veľkoplošnými nálepkami alebo vytapetovať. Na trhu existuje množstvo krásnych umývateľných tapiet s jednoduchými i originálnymi vzormi, ktoré izbu premenia na čarovnú krajinu.
Doplniť ich môžete aj kresbami samotných detí alebo modernými detskými ilustráciami od domácich aj zahraničných autorov. Nasleduje výber nábytku, ktorý je kľúčový. Nemusí to byť klasická „nudná“ posteľ, stolička či stolík. Pre chlapcov nájdete postele, ktoré sú akýmsi labyrintom s množstvom otvorov, preliezačiek a tunelov. Majú rozličné podoby, napríklad lietadla, auta, dokonca pirátskej lode.
Do dievčenskej izby môžete zavesiť nad posteľ baldachýn alebo zadovážiť posteľ v tvare domčeka. Dizajnéri detského nábytku sú veľmi dômyselní, a tak okrem stoličiek, ktoré majú tvar rôznych zvierat, nájdete aj kopec kúskov imitujúcich rozličné hračky.
Nezabudnite na svietidlá, pretože tie dotvárajú celkovú atmosféru. Okrem dobrého osvetlenia na písacom stole myslite aj na stropné a nočné svietidlo. Večer sa môže strop premeniť na nočnú oblohu s planétami, hviezdami alebo mesiacom.
Malé svietidlo v tvare obláčika alebo obľúbeného zvieratka na nočnom stolíku zase zaženie akékoľvek strachy z nočnej tmy a príšer. Pri dotváraní izby pamätajte aj na športové vyžitie a pouvažujte, čo by sa do izby zmestilo – hojdačka, závesný vak, prenosné matrace… Možností je neúrekom.
Deti potrebujú aj viac úložného priestoru, nielen na oblečenie, školské potreby, knihy, ale aj na všetky hračky a doplnky. Poličky, úložné koše a boxy, rozmanité škatuľky či vešiaky vám s tým iste pomôžu. K top „vychytávkam“, za ktoré vás budú deti milovať, patria určite sedacie vaky, látkové stany a típí. Modernú izbu dotvoria drobné doplnky – závesné dekorácie, tabuľky na dvere, hrejivá deka i mäkké vankúšiky.
Pri výbere materiálov dbajte na to, aby boli ekologické, zdravotne neškodné a najmä bezpečné pre deti, pretože ich zdravie je na prvom mieste.
Dobrá rada na záver – pri zariaďovaní detskej izby určite zohľadnite túžby vášho potomka, bude vám vďačný a zároveň šťastný.
Keď deti nerobia nič, robia neplechu.
Henry Fielding, anglický románopisec a dramatik
Detská izba je multifunkčná miestnosť, kde deti spia, učia sa, hrajú sa, tvoria, skáču a robia kotúle. Ale aj sa smejú či plačú, snívajú, vyvádzajú lotroviny, píšu denník či zamilované lístočky a zavše dumajú nad „nesmrteľnosťou chrústa“.
Je ich útočiskom, keď chcú byť samy, a pevnosťou, keď im je ťažko. Preto by to nemala byť len obyčajná izba na uskladnenie vecí, učenie sa a spanie, ale aj útulný a hrejivý priestor s vecami ich srdcu blízkymi, bez ktorých nemôžu žiť.
Čistá jednofarebná stena, to je nuda. Moderná detská izba si pýta niečo viac, napríklad krásne nálepky pre chlapcov i dievčatá. Nálepky nemusíte nutne kupovať.
V hobby obchodoch nájdete rôzne samolepiace fólie, z ktorých si ich môžete navrhnúť a vyrobiť sami. Zo steny môžete urobiť aj školskú tabuľu. V ponuke sú aj popisovateľno-umývateľné fólie, na ktorých si deti môžu trénovať písanie i počítanie.
Nábytok pre dievčatá je zväčša romantický a hravý s množstvom úložného priestoru. Zato pre chlapcov je nutné dbať na mohutnejší a funkčný nábytok, ktorý vydrží ich športové nájazdy.
Deti sa tiež rady váľajú po zemi, preto im určite zadovážte celoplošný koberec alebo pár menších, najlepšie s protišmykovou rubovou stranou, aby sa nepošmykli. Nezabudnite aj na také drobnosti, ako je malá nočná lampa, lebo deti sa často v noci boja, kôš na smeti i špinavú bielizeň. Zíde sa aj malé zrkadlo a niekoľko vešiačikov na stenu.
Takmer všetky deti od malička túžia po zvieratkách. Ak im ich z akéhokoľvek dôvodu nemôžete dopriať, malou útechou môžu byť zvieracie motívy na tapetách alebo textíliách.
Tapeta do detskej izby by mala spĺňať predovšetkým dve kritériá: musí sa páčiť a hlavne musí niečo vydržať! Vhodné sú najmä vliesové tapety, pretože sú umývateľné, a keď vášho potomka omrzia, veľmi ľahko ich odstránite. „Živé“ tapety tak prinesú do detskej izby viac farebnosti a pocit šťastia.
Niet nad bunkre a skrýše, ktoré sa kedysi stavali z diek a plachiet. Dnes sú veľkým trendom látkové stany a típí, dokonca vyrobené známou technikou makramé. Chlapci sa môžu dosýta vyhrať na indiánov a dievčatá budú mať štýlový dom na svoje bábiky či stajňu pre kone a poníky. Makramé stan vyrobený ručne z dreva a 100 % recyklovanej bavlny v prírodnej bielej farbe kúpite od 260 € na sashe.sk/uzliana.
Päť vecí… ktoré nemajú v detskej izbe čo hľadať
Prvá
Televízor rozhodne do detskej izby nepatrí, pretože deti už aj tak trávia veľa času pri rôznej zábavnej technike. Mali by ste vedieť, čo vaše ratolesti sledujú, ako dlho a kedy.
Druhá
Sklo a ani žiadne zasklené plochy nie sú pre deti vhodné najmä z hľadiska bezpečnosti. Ak už s nejakým počítate, napríklad s výplňou do dverí, zadovážte si bezpečnostnú fóliu.
Tretia
Kľúč z dverí detskej izby do istého veku (je na osobnom uvážení, do akého) skryte. Deti rady skúšajú všetko, čo je zakázané, a to platí aj o zamykaní dverí.
Štvrtá
Jedovaté rastliny, napríklad difenbachia, monstera či filodendron, sem rozhodne nepatria. Pozor aj na všetky druhy kaktusov, deti sa môžu vážne poraniť.
Piata
Akváriá a fontánky deti lákajú ako teplé buchty, pretože voda je živel, s ktorým môže byť ohromná zábava… A so živými rybkami tiež…
VECI, KTORÉ NIE SÚ HRAČKY …no svojím dizajnom detské hračky napodobňujú.
Villo Design
Za mladou dizajnovou značkou Villo Design stoja dizajnérka Soňa Otiepková a architekt Števo Starinský, ktorí sa venujú návrhu produktov. Tím dopĺňajú Zuzana Šamaj, Mirka Sedláčková a Andrej Coplák, ktorí pomáhajú pri výbere prototypov i materiálov a súčasne hľadajú šikovné dielne, ktoré napokon ich nábytok vyrobia.
V ich portfóliu nájdete hravý detský nábytok, ktorý sa dá využiť viacerými spôsobmi. Produkty sú typické jednoduchým dizajnom, spájajúcim prvky hry, zábavy a praktickosti. Pri tvorbe hľadia najmä na dva dôležité ciele: oživiť detský svet a poskytnúť užívateľom univerzálny nábytok, ktorý možno meniť podľa potrieb i veku dieťaťa.
A prečo názov Villo Design? Podľa čestného člena tímu – jazvečíka Villa, ktorého nájdete aj v ich logu. www.villo.design
Text: Miroslava Maceková
Foto: Archív firiem
Zdroj: časopis Môj dom