Poschodová posteľ pre deti: áno či nie?
Aké sú podľa vás jej výhody a nevýhody? Osvedčila sa vám poschodová posteľ v domácnosti?
NIE
„Na poschodovej posteli mi najviac prekáža, že sa k deťom nemôžem pohodlne skloniť, pohladiť ich či zakryť perinou.“
Janka pracuje v oblasti ľudských zdrojov a so svojimi dvomi deťmi a manželom žije v malom trojizbovom byte v Šali.
„Poschodovú posteľ sme našim drobcom kupovali hneď, ako vyrástli z detskej postieľky. Deti boli malé, náš byt tiež. Starší mal len tri roky, keď začal spávať hore. Úrazov som sa nebála a ani sa, našťastie, nikdy nič nestalo. Na posteľ si rýchlo zvykli. Ak sme si však spoločne večer chceli čítať a zároveň sa túliť, museli sme byť v manželskej. Snažili sme sa, aby pritom nezaspali. Dostať spiace dieťa na hornú posteľ nám totiž dalo celkom zabrať. Tiež mi prekážalo, že som sa počas chorôb o staršieho nemohla v noci pohodlne postarať. Aby som mohla byť neustále pri ňom (aj s vedrom a liekmi), spával vtedy v našej posteli. Vymieňanie plachiet a bielizne mi tiež dáva zabrať. Ako to len nemám rada! Pri prezliekaní spodnej postele si zakaždým udriem hlavu a o tej hornej ani nehovorím. Náš starší syn má veľmi tvrdý spánok a nie je možné ho zobudiť do školy. Odvráti sa celkom k stene a ja na neho ani nedosiahnem. K mladšiemu sa môžem aspoň skloniť, pohladiť ho, prikryť ho v noci perinou, keď sa ,odkope’. Napriek mojim výhradám sa chlapcom poschodová posteľ celkom páči. Starší obľubuje výhľad zhora a mladší si občas robí pomocou deky dole bunker. No i tak usúdili, že samostatné postele a kútik bez rebríka, do ktorého bude mať každý z nich pohodlný prístup, bude príjemná zmena.“
ÁNO
„Posteľ nám ušetrila kopec miesta. Deti sa tak nemuseli vzdať priestoru na hranie ani ton lega.“
Zuzka je mama troch detí, pracuje v oblasti informačných technológií a s rodinou žije v rodinnom dome v malej obci na západnom Slovensku.
„S príchodom tretieho dieťaťa sme museli vyriešiť neľahkú úlohu – ako umiestniť tri deti do jednej izby, aby v nej bolo miesto aj na hranie, aj na spanie. Nechceli sme posledný voľný priestor v izbe zapratať ďalšou posteľou. Navyše, kam dať tie tony lega? Priznávam, desili ma štatistiky úrazovosti spôsobenej pádom detí z poschodovej postele. Moji legomaniaci v tom však mali jasno. A tak sme sadli k počítaču a objednali vytúženú posteľ. Keď nám ju doviezli, celé mužské osadenstvo rodiny začalo s víťazoslávnym pokrikom premiestňovať lego do novej vitríny. Tá si už pyšne stála na mieste, ktoré jej uvoľnila jedna zo starých klasických postelí. Vyzeralo to sľubne. O hodinu som už len počula krik syna padajúceho na zem. Od dolámaných kostí ho zachránil zrejme len strážny anjel. Našťastie sme ho potrebovali len raz. Po tomto nepríjemnom zážitku sme si určili prísne pravidlá – žiadne státie, nakláňanie sa a skákanie. Časom sa ukázalo, že výber poschodovej postele bol naozaj dobrý nápad. Deti sa o ňu išli doslova pobiť. Neverili by ste, koľko ponúka úžasných zážitkov a hier. Raz sa zmenila na vojenský bunker, inokedy na zmrzlináreň, na autobus, potom zasa na vojenskú základňu počas vankúšovej vojny. Najlepšie miesto na skrývačku! Teraz máme dom a viac miesta. Posteľ sme rozložili na samostatné lôžka. Musím priznať, že pri troch chlapcoch to u nás vyzerá ako v nocľahárni. Priestor akoby zvážnel, povyrástol. Ako naše deti. Z poschodovej postele, s ktorou sme zažili toľko zábavy, sa zrazu stali dve obyčajné postele. Nuž, musím priznať, že mi občas trochu chýba.“
„Poschodová posteľ bola to najlepšie rozhodnutie. Okrem spania bola pre deti plné fantázie naozaj všetkým – milovali ju!“
Na trhu je veľké množstvo, z rôznych materiálov a v rôznych tvaroch. Čo si treba pred kúpou všímať?
Rozmery postele
Mladším vyberajte postieľky s menšími rozmermi, päťroční už môžu mať klasické lôžko 200 × 90 cm. Šírka postele by mala byť minimálne 80 cm, tá už umožňuje pohodlný spánok vrátane prípadného otáčania počas neho. Pravdaže, širšia posteľ bude vždy pohodlnejšia.
Schodíky a rebríky
Samotné schodíky väčšinou tvoria tyče alebo ploché lopáriky. Najbezpečnejšie sú postieľky so schodíkmi, tie však z priestoru zaberú najviac vzácneho miesta. Po lopárikoch dieťa stúpa celým chodidlom, takže výstup je tiež pohodlný. Rebrík býva zväčša kolmý, avšak v izbe zaberá najmenej miesta. Je však vhodnejší pre väčšie, resp. obratnejšie deti.
Priestor nad horným lôžkom
Dbajte na dostatočnú výšku bočníc, aby sa cez ne dieťa počas spánku neprevrátilo a nespadlo dole. Nad posteľou na poschodí by dieťa malo mať dostatok priestoru, aby sa mohlo posadiť. V ideálnom prípade 110 cm, v žiadnom prípade by to však nemalo byť menej než 80 – 90 cm.
Rošt postele
Dôležitý je tiež rošt postele na uloženie matraca. Lamely by nemali byť od seba priveľmi vzdialené, dôjde k deformácii matraca, hrozí prehnutie, prípadne prepadávanie. Najviac sa Odporúča sa maximálna vzdialenosť 6 cm. Podstatným kritériom je aj nastaviteľná pružnosť lamiel podľa zaťaženia postele, ktoré môže rošt maximálne znášať. Nezabudnite ani to, že všetci sa počas spánku potíme, deti nevynímajúc. Kvôli odvetrávaniu je lepšia posteľ na nožičkách než tá s úložným priestorom alebo riešenie s prístelkou.
Nosnosť
Zaujímajte sa aj o nosnosť postele. Konštrukcie z dreveného masívu (napríklad borovica) mávajú vysokú nosnosť, podobne aj kovové postele. Ak má napríklad borovicový masív nosnosť až 70 kg, vaši potomkovia si budú môcť poschodovú posteľ ponechať až do puberty a vy si ušetríte nákup ďalšieho nábytku aj ťažké úvahy, ako sa s ním vojsť do existujúcich malých priestorov.
Materiál
Masívna posteľ vám vydrží roky, má dlhú životnosť, stabilitu a krásnu kresbu. Masívne drevo má však väčšiu hmotnosť, nevýhodou môže byť aj cena. Lacnejším a dostupnejším materiálom je DTD je (drevotriesková doska). Je tvárna a ľahká, ponúka väčšie dizajnové možnosti. Treba však rátať s rýchlejším opotrebením – pozor na skákanie, kopanie či prudké nárazy. MDF je stredne tvrdá/hustá drevovláknitá doska. Je kompromisom medzi kvalitou masívneho nábytku a dizajnovými možnosťami lacnejšej drevotriesky. Je pevná a odolná, nevýhodou je však opäť vyššia cena i hmotnosť.
Pripravila: Katarína Paukeje
Foto: Isifa/Shutterstock, archív firiem
Zdroj: Časopis Môj dom