19. 11. 2010
Zdieľať

Harmonická detská izba podľa feng šuej by mala spájať dva základné aspekty – prítomnosť aktívnej a kreatívnej energie, potrebnej pri denných aktivitách, ako sú štúdium či hry, a ideálne podmienky na pokojný odpočinok počas noci. Priestory na rôzne aktivity by mali byť pritom od seba vizuálne oddelené, napríklad pomocou nábytku, koberca či škatúľ na hračky.

Aj deti pociťujú rastúce požiadavky našej uponáhľanej doby. O to viac potrebujú doma zázemie, v ktorom nájdu istotu a stabilitu. Nesmieme pritom zabudnúť, že detské roky ovplyvňujú správanie človeka po celý jeho ďalší život.


Detské zázemie

294219

Pod vyvýšeným lôžkom môže byť napríklad skriňa (treba v nej však starostlivo udržiavať poriadok), pracovný stôl sem však radšej nedávajte – posteľ by mala na takéto pracovisko nepriaznivý vplyv. Ovplyvnený tok energie by pôsobil na dieťa stiesňujúco, takže by mohlo mať napríklad problémy s učením či úlohami.

Detská izba musí plniť dve protichodné funkcie súčasne – je miestom na spanie i miestom na hry. Je preto dôležité vytvoriť v nej otvorený priestor, aby sa deti mali kde hrať a energia sa mohla voľne pohybovať. Ak v izbe bývajú viacerí súrodenci, zabezpečte pre každé dieťa jeho kútik – miesto, ktoré bude považovať za svoje vlastné.

Cez deň

Okrem miesta na hranie či učenie je veľmi dôležité vytvoriť aj dostatočne veľký úložný priestor a udržiavať izbu v poriadku. Vhodnejší je svetlý a ľahší nábytok než tmavý a ťažký. Podlaha je lepšia drevená, ktorá podporuje tok energie a zabraňuje stagnácii.


Detské zázemie

294216

Farebnosť môžu do detskej izby vniesť už steny a nábytok, pozor však, aby ste to na začiatku neprehnali. Mali by ste totiž počítať aj s farebnými doplnkami a tiež s tým, že sem budú postupne pribúdať rôzne pestré hračky. Vždy je preto lepšie, keď je základ pokojnejší. V detskej izbe určite nebude o možnosti na jeho oživenie núdza.

Na vytvorenie hravej atmosféry stačí použiť farby – farebné môžu byť steny aj dvere do miestnosti, nábytok, mobilné predmety, hračky… Deti inštinktívne poznajú typ energie, ktorá ich podporuje, preto by ste ich mali do zariaďovania zapojiť a nechať im rozhodujúce slovo pri výzdobe a výbere farieb.

 


Detské zázemie

294225


Detské zázemie

294224

Detská izba by mala poskytovať vhodný priestor na hranie, učenie, aj na spanie. Priestory na rôzne aktivity by pritom mali byť od seba oddelené – napríklad nábytkom .

Najlepšie je, ak dieťa sedí za pracovným stolom tvárou do miestnosti tak, aby videlo na okno aj na dvere. Samozrejme, najmä v malých miestnostiach môže byť s takýmto umiestnením stola problém.

Aj vnoci

Dôležitú úlohu v priestore zohráva posteľ. Drevené postele sú lepšie, pretože nezachytávajú elektromagnetické žiarenie. Poschodové nie sú najvhodnejším riešením – oslabujú totiž energetické pole dieťaťa spiaceho tesne pod stropom aj dieťaťa, ktoré má nad sebou tiaž ďalšieho tela. Nemenej dôležitá je aj poloha postele – deti by z nej mali mať výhľad na dvere i na okno. Oslabujúci účinok môžu mať ostré hrany nábytku, nasmerované na ne počas spánku. Preto umiestnite pred nábytok vysoké kríkovité rastliny alebo postavte na skrinky črepníky s ťahavými visiacimi kvetmi.


Detské zázemie

294212

Detské izby vo väčšine bytov nie sú veľké a o jednu miestnosť sa zvyčajne delia dvaja, občas aj viacerí súrodenci. Obvyklým riešením problému s nedostatkom priestoru je poschodová posteľ, i keď tá klasická je z pohľadu feng šuej nevhodná. Aj tu však existuje spôsob, ako rozumne využiť výšku miestnosti, a pritom nezapríčiniť nevhodné pôsobenie na spiace dieťa. Lepšie je, ak postele nie sú priamo nad sebou, ale sú voči sebe pootočené alebo posunuté.

 

Čo je správne:

• rastliny – zvyšujú prítomnosť zdravej energie v miestnosti. Pred ostré hrany položte kríkovité, na rohy skriniek umiestnite visiace rastliny,
• voľne stojace bodové svetlo namierené na stenu – osvetlenie tak bude mäkšie,
• vyvarujte sa masívneho nábytku, deti by príliš obmedzoval,
• pri práci je lepšie sedieť tvárou do miestnosti, s výhľadom na dvere aj na okno,
• počítač umiestnite čo najďalej od postele a spod lôžka odstráňte káble, aby sa znížilo elektromagnetické žiarenie,
• posteľ umiestnite ďalej od okna – energia pod oknom je príliš aktívna, čo môže rušiť pokojný spánok,
• tok energie v noci stlmíte závesmi po celej šírke okna,
• zatvárajte na noc dvere do izby.


Detské zázemie

294218

Dôležité je vytvoriť deťom dostatok odkladacích priestorov, tak aby si vo veciach mohli udržiavať poriadok. Aj tým väčším nezabudnite občas pomôcť s dôkladným „hĺbkovým“ upratovaním, pri ktorom sa zbavíte nepoužívaných hračiek či oblečenia, ktoré už nenosia.

A nezabúdajte, čím prirodzenejšie bude prostredie v detskej izbe, tým uvoľnenejšie sa v nej budú deti cítiť, budú lepšie spať aj sa správať.

Kategória: Bývanie Detská izba Navrhovanie interiéru
Tagy: bývanie feng šuej
Zdieľať článok

Diskusia