Zdroj: iStock

10 tipov, ako podľa Feng Shui vytvoriť spálňu, v ktorej sa vám bude skvele spať

30. 04. 2022
Zdieľať

Každá miestnosť v dome má svoju funkciu, avšak už menej často berieme do úvahy emocionálnu stránku izby. Pri spálňach na nej záleží špeciálne. Spálne by mali vyvolávať pocity pokoja, šťastia, potešenia a pohody. Staroveká čínska veda Feng Shui pozná hneď viacero vylepšení spální, ktoré môžeme urobiť jednoducho a rýchlo. Poradíme vám, ako na to.

Staroveká čínska veda Feng Shui vyplýva z presvedčenia, že každý prvok vyžaruje určitú energiu. Pracuje s energiami tak, aby ich vyvážila a vytvorila príjemné prostredie pre pohodu, vzťahy a kvalitný spánok. Podľa tohto umenia je spálňa „jin“, teda pokojný priestor, ktorého účelom je dobiť našu energiu počas spánku. Ako upraviť spálňu, aby bola pokojným miestom na plnohodnotný spánok?

Prečítajte si tiež
Kúpeľňa podľa Feng Shui: Čo by v nej nemalo chýbať a na čo si dať pozor?

1. Uvoľnite priestor, odstráňte predmety so zlou energiou

Spálne, najmä tie menšie, sa veľmi rýchlo zaplnia neporiadkom. Neporiadok výrazne zvyšuje pocit nepohodlia a bráni v kvalitnom oddychu. Odložte zo spálne veci, ktoré sú pokazené a nedajú sa opraviť, veci, ktoré vám pripomínajú čokoľvek z vašej minulosti, čo nie je pozitívne.

Moderná spálňa podľa Feng Shui

Zdroj: iStock

Zbavte sa tiež vecí, ktoré ste celý rok nepoužili. Investujte do zatvoreného nábytku a organizérov, aby všetko zostalo na svojom mieste. Okolo postele by mal byť voľný priestor, aby podporil tok pozitívnej energie.

2. Umiestnite posteľ do veliteľskej pozície

Poloha postele je mimoriadne dôležitá. Veliteľská pozícia znamená, že vidíte na dvere a máte priestor pod kontrolou. Na druhej strane by posteľ nemala byť hneď pri dverách, ani v jednej línii s nimi. Najhoršie umiestnenie postele je hneď pri dverách a tak, že nohy smerujú ku dverám.
Za hlavou postele by ste mali mať pevnú stenu, vytvára pocit bezpečia.

3. Žiaden nábytok, ani trámy nad hlavou

Čelo postele zasunuté pod nábytok, skrinky nad hlavou, ale aj trámy sú podľa tejto filozofie veľkým nie. Narúšajú celistvosť a pokoj, vyvolávajú podvedomý pocit ohrozenia.

Prečítajte si tiež
Túžite po čistom a jednoduchom bývaní, kde nie je nič iba na efekt? Praktický minimalizmus bude pre vás to pravé

4. Zvoľte neutrálnu farebnú schému

Podľa Feng Shui v spálni najlepšie fungujú neutrálne farby, pretože príliš nestimulujú energiu v miestnosti a pomáhajú dobre spať. Vyberte si béžové, krémové a zemité tóny hnedej alebo sivohnedej. Samozrejme, malé spestrenie kontrastnými odtieňmi (prostredníctvom umeleckých diel, sviečok alebo posteľnej bielizne) je vítané. Harmonizujúco funguje aj vrstvenie pomocou príjemných textílií, vonných sviečok – a tiež ionizátor vzduchu alebo zariadenie, ktoré produkuje upokojujúci biely šum.

Moderná spálňa podľa Feng Shui

Zdroj: iStock

5. Povedzte nie elektronike v spálni

Snažte sa spálňu zachovať ako priestor bez elektronických zariadení vždy, keď je to možné. Ani televízia, ani notebook do spálne nepatria. Ideálne je, keď mimo spálne odložíte aj mobilné telefóny. Rovnako si nedávajte do spálne pracovný stôl, či pomôcky na cvičenie, pretože to bráni kvalitnému spánku.

6. Zrkadlo by nemalo odrážať oddychujúce osoby

Ak potrebujete mať v spálni zrkadlo, dobrým spôsobom je umiestniť ho tak, aby vás pri spaní neodrážalo. Dobrým nápadom je zrkadlo, ktoré sa dá zatvoriť alebo zakryť. Ak ho umiestnite oproti oknu, počas dňa sa do miestnosti dostane maximálne slnečné svetlo, na noc ho zatvorte alebo zakryte.

7. Zaveste na steny príjemné obrázky

Do spálne si vyberte umenie alebo obrázky, ktoré povzbudzujú šťastie. Veľmi dobre fungujú páry živočíchov či osôb. V spálni nepoužívajte vodné prvky, a to ani na obrazoch. Ak obraz odráža vodu, mala by to byť tichá voda a nemala by zobrazovať vlny alebo vodopád.

Moderná spálňa podľa Feng Shui

Zdroj: iStock

8. Použite zatemňovacie závesy

Zatemňovacie závesy, ktoré sa dajú ľahko ráno otvoriť, aby dnu prúdilo slnečné svetlo, sú jedným z najlepších spôsobov, ako si zlepšiť nočný spánok. Najvhodnejšie sú zatemňovacie závesy v neutrálnych svetlejších odtieňoch. Odostieranie týchto závesov ráno je rovnako dôležité ako blokovanie svetla počas spánku. Slnečné svetlo totiž nastavuje naše cirkadiánne rytmy, zlepšuje náladu a produktivitu.

Prečítajte si tiež
Interiérový štýl, v ktorom všetko navzájom dokonale ladí a nič nevyrušuje

9. Odstráňte všetok ťažký a mohutný nábytok

Vysoké, vyčnievajúce alebo ťažké kusy vyžarujú v spálni obmedzujúcu energiu. Zvoľte radšej elegantný, moderný nábytok, ktorý zaberá málo miesta a je vysoko funkčný. Najdôležitejším nábytkom v spálni je kvalitná posteľ. Tú treba zvýrazniť.

Moderná spálňa podľa Feng Shui

Zdroj: iStock

10. Dôležitá je symetria

Prvky, ktoré použijete v spálni, by sa mali veľkosťou podobať. Nočné stolíky by mali byť po oboch stranách postele, na stenu zaveste umelecké diela podobnej veľkosti. To vnáša do interiéru rovnováhu a uzemňuje celkovú schému.

Sabína Zavarská

Zdroj: livingetc.com

Foto: istock.com

Kategória: Spálňa
Tagy: ergonómia farby v interiéri feng šuej Kvalitný spánok nábytok do spálne zariaďovanie spálne závesy
Zdieľať článok

Diskusia