Dom tak akurát

Dom tak akurát

04. 05. 2006
Zdieľať

Napriek tomu, že sme domácich prepadli v nedeľu tesne poobede, privítali nás veľmi milo. Najprv sme využili nostalgické svetlo poobedňajšieho slnka a domáci pán nás previedol po rozľahlej záhrade. Keďže vonku bolo čerstvo, radi sme prijali ponuku na horúcu kávu, ktorou nás pohostila pani domu.

Obidvaja manželia vyrastali v rodinnom dome, a tak si vedeli zrátať plusy aj mínusy takéhoto bývania. U obidvoch, samozrejme, prevažovali plusy. Takže od začiatku vedeli, kde chcú vychovávať svoje deti. Začínali však klasicky – v garsónke. S pribúdajúcimi deťmi pribúdali aj izby. Z garsónky prešli do jednoizbového bytu, neskôr do dvojizbového. Keď sa hlásilo na svet tretie dieťa, bol najvyšší čas pustiť sa do stavby domu. Aby naplno vychutnali život vo vlastnom dome, stihli si ešte odskúšať, ako sa býva piatim v dvoch izbách.Dom tak akurát

27428
Dominik Vlaheko

Ako vzniká dom

Domáci sú skromní ľudia, ktorí stoja oboma nohami pevne na zemi. Vedeli, že chcú dom, v ktorom bude využitá každá izba (žiadne slovenské izby, ktoré sa využijú raz za čas, keď príde nejaká návšteva, ani sauny či „fitká“). To bola jedna z hlavných požiadaviek pri výbere projektu – aby dom nebol zbytočne väčší, ako potrebujú, aj z praktického, ale aj z finančného hľadiska (keď už začali stavať, chceli stavbu aj v reálnom termíne dokončiť a hlavne sa nasťahovať).


Dom tak akurát

27429
Dominik Vlaheko

Radšej ako zbytočne veľký dom volili väčšiu záhradu, pre pohyb svojich troch detí. Projekt vyberali tak, že si zohnali asi dva katalógy rodinných domov, ktoré boli v tom čase dostupné na trhu. Snažili sa svoje predstavy zladiť s už existujúcim typovým projektom. Vybrali si projekt manželov Gézeových. Projekt s nimi párkrát prekonzultovali a dohodli sa na detailoch. Potom nasledovala inžinierska činnosť so všetkými povoleniami, až sa to skončilo stavebným povolením. Začali stavať v apríli 1998 a v októbri 1999 sa sťahovali.

Projekt bol spravený tak, že pri realizácii sa nevyskytli žiadne väčšie problémy, ktoré by bolo treba riešiť. Do samotného projektu zasahovali domáci len málo – projekt je oproti pôvodnému zrkadlovo otočený. Od začiatku chceli dom dvoj-, prípadne až trojpodlažný, lebo tento projekt je aj čiastočne podpivničený. Ale pri samotnej realizácii od pivnice upustili na základe viacerých rozhovorov a referencií, že podpivničené priestory predstavujú potenciálne riziko. Radšej sa rozhodli spraviť pivničné priestory mimo domu, na pozemku. To je asi najväčšia zmena oproti pôvodnému projektu.

Podľa slov domácich sa s autormi projektu spolupracovalo veľmi dobre. Ostali s nimi naďalej v kontakte. Z ich dielne sú aj projekty v záhrade – pergola a prístrešok na parkovanie –, pretože majitelia chceli, aby aj tieto stavby myšlienkovo ladili s domom. Ak majú autori cestu okolo, vždy sa zastavia na návštevu, zaujíma ich, či sú domáci spokojní.


Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste


Dom tak akurát

27425
Dominik Vlaheko

Dom tak akurát

Malým zádverím vojdete do príjemne vzdušnej vstupnej haly. Keby bol dom podpivničený, vchod po pivnice by viedol práve odtiaľto a hala by tak bola na pohľad i v skutočnosti stiesnená.
Naľavo je situovaná spoločenská časť domu, ktorú tvoria kuchyňa, jedáleň a obývačka, napravo sú schody vedúce na poschodie, kde sú spálne. Na prízemí je ešte pracovňa domáceho pána, ktorá môže slúžiť aj ako hosťovská izba, a, samozrejme, nechýba toaleta.

Na poschodí sú tri spálne – dve detské a spálňa rodičov, šatník a veľká kúpeľňa. Kuchyňa, jedáleň a obývačka tvoria jeden veľký otvorený priestor, oddelené sú len opticky – medzi kuchyňou a jedálňou je pracovný pult, medzi jedálňou a obývačkou centrálne umiestnený kozub. Z obývačky vedú zasklené dvere na terasu a do záhrady.
Kuchynská linka v tvare U poskytuje dostatok pracovného miesta potrebného na prípravu jedla pre veľkú päťčlennú rodinu. Pomerne úzku jedálenskú časť tvorí veľký oválny stôl so šiestimi stoličkami. Obývačka je veľmi vzdušná a svieža – nie je v nej nič navyše. Pohodlná sedacia súprava s dvoma kreslami, stolík, zasklená vitrína a veľa zelene.Dom tak akurát

27438
Dominik Vlaheko

Drevo a zeleň

Majitelia majú blízky vzťah k drevu a zeleni. To sa, samozrejme, odrazilo na zariadení celého domu. Drevenú kuchynskú linku vyrobenú na mieru vhodne dopĺňa zelený keramický obklad. Kombinácia dreva a zelenej pôsobí veľmi útulne a vyžaruje teplo domova. S drevenou kuchyňou ladí masívny jedálensky stôl. Jednotnosť v štýle zachováva aj zelená sedačka kombinovaná s drevom a záplava kvetov.
Obľúbenému materiálu ostali domáci verní aj pri zariaďovaní spálne a detských izieb. Izbu dvoch mladších synov spestrujú doplnky v „chlapčenskej“ modrej farbe.
Dom tak akurát

27437
Dominik Vlaheko

Veľká záhrada

Pre rodinu bolo naozaj prvoradé čo najskôr opustiť stiesnené priestory dvojizbového bytu, takže k vonkajším úpravám pristúpili až pol roka po nasťahovaní. Dominantou záhrady je veľký svieži trávnik, ktorý v zvlnenej línii lemujú záhony vysadené dekoratívnymi kríkmi, kvetmi, trsmi ozdobných tráv a vysypané okruhliakmi. Postupne pribudli pergola a parkovacia plocha s prístreškom.

V zadnej časti záhrady je záhradný domček, kde má najstarší syn dielničku a zároveň je to miesto na záhradné náradie. V tejto časti je vykopaná studňa, ktorú využívajú na zavlažovanie trávnika aj celej záhrady. Záhrada manželov baví a práce v nej majú pekne podelené. Manželka má na starosti všetky záhony, manžel trávnik. Hoci som tomu neverila, trávnik je vysievaný a je naozaj v perfektnom stave. Klobúk dole. Domáci pán priznal, že ho zopárkrát prešiel po kolenách. Najmä počas jedného leta, keď dva mesiace nepršalo a musel ručne vytrhať burinu, ktorá nešla odstrániť chemicky.

V pravidelných intervaloch treba pridávať trávniku aj hnojivo, lebo samotná pôda na pozemku nie je extra kvalitná. Ale trávnik takúto starostlivosť ocení svojím vzhľadom. A nie je to trávnik len na pozeranie. Domáci pán, ako správny otec, na ňom pravidelne hráva so synmi futbal. Vždy zámerne menia polohu ihriska, aby trávnik rovnomerne zaťažovali a nevznikali na ňom vyšliapané miesta. Počas letných mesiacov naplno využívajú terasu, ktorú oproti pôvodnému projektu trocha zväčšili.
Aby záhrada vyzerala tak, ako vyzerá, vyžaduje si pravidelnú starostlivosť. Najhorší pohľad na záhradu je, keď sa vrátia z dvojtýždňovej dovolenky. Starostlivosť o záhradu je však pre domácich relaxom, aj keď zhodne pripúšťajú, že im určitý čas zaberie. Ale pohľad na záhradu po úprave stojí za to.Dom tak akurát

27427
Dominik Vlaheko

Menili by?

Dom určite nie. Aj keď po štyroch rokoch pripúšťajú, že by druhýkrát spravili zopár zmien.
Zhodli sa, že by zväčšili šatník na úkor kúpeľne, ktorá je riešená dosť rozšafne. Hoci práve to sa im pôvodne na projekte páčilo.
To že sa rozhodli pivnicu riešiť samostatne, sa im osvedčilo. Všetko, čo od pivnice očakávajú, spĺňa tá mimo domu, v záhrade. Vedia, že ak by podpivničovali, mali by väčšie počiatočné náklady, čo by im pravdepodobne chýbalo pri dokončovaní stavby. A navyše, povala je nosná, takže aj ona poskytuje úložný priestor na väčšie škatule a bežný neporiadok, ktorý pri každodennom živote päťčlennej rodiny zákonite vzniká.Dom tak akurát

27432
Dominik Vlaheko


Dom tak akurát

27430
Dominik VlahekoSnom domáceho pána je zimná záhrada, ktorú pôvodne do svojich predstáv o dome nezapojili. Ale je realista.
Slovo na záver: ako 5-členná rodina dom plne využijú. Netlačia sa, v pohode sa doň vmestia, a ak je to potrebné, každý si môže dopriať trocha súkromia.

Kategória: Bývanie Návšteva
Tagy: akurat návšteva novostavba rodinné domy záhrada
Zdieľať článok

Diskusia