Zdroj: Shai Epstein

Konečne útulný domov! Nádherný priestor na bývanie, z ktorého majú radosť i deti

03. 02. 2023
Zdieľať

Nielen mestá, ale aj poľnohospodárske oblasti môžu byť skvelým miestom na bývanie. Presvedčí vás o tom projekt ležiaci severne od Galilejského jazera v Izraeli. Práve tu sa interiérová dizajnérka Yotvat Zaltsman-Shacham a jej manžel Itay, turistický sprievodca, so svojimi dvoma malými deťmi rozhodli postaviť nový domov. Stavbu navrhol architekt Inon Ben David. Lokalitu si otestovali už predtým bývaním v prenájme.

Pozemok ponúka výhľady na pohoria a údolie, preto bolo prioritou pri návrhu silné spojenie medzi interiérom a exteriérom. Podarilo sa to vďaka šikovne rozmiestneným oknám rôznych veľkostí, ktoré vnášajú dovnútra dostatok prirodzeného svetla. Bonusom je veľký balkón pri rodičovskej spálni s výhľadom na pohoria Naftali a Hermon.

Zaujímavým riešením je osadenie veľkého okna do južnej fasády domu a popri vnútornom schodisku – optimalizuje množstvo denného svetla v interiéri a zároveň vytvára príjemný priestor aj na relax. Stačí si sadnúť na schody a zahľadieť sa na krásne prostredie. Najkrajší výhľad je však na sever.

Záhrada - Rodinný dom "Northern Exposure" v Izraeli

Záhrada je miestom na detské hry i šantenie domácej mačky. Zdroj: Shai Epstein

Žiaden chladný a veľký betónový kolos

Dnes vidíme množstvo síce svetlých, ale chladných priestranných betónových domov. Majitelia s dvoma deťmi v školskom veku takýto rozhodne nechceli. Želali si útulný a príjemný dom. Tento efekt posilnili odhalené drevené prvky a čierne oceľové trámy. Okolo stavby, popri odrastených stromoch je vysadená nádherná záhrada, ktorá je miestom na detské hry i šantenie domácej mačky. Prepojenie nehnuteľnosti s okolitou prírodou podčiarkuje čadičové orámovanie záhrady.

Denný priestor - Rodinný dom "Northern Exposure" v Izraeli

Hlavnými prvkami v obývačke sú veľká pohovka a rôzne druhy nábytku, ktoré vytvoril sám investor. Zdroj: Shai Epstein

Okno nad pracovnou doskou, veľký dubový stôl

Do domu vstúpite z bočnej strany. Vchod prestrešuje drevená pergola, ktorá zahŕňa aj vstavanú lavicu a úložnú skriňu. Zo vstupnej chodby so šatníkom prejdete priamo do obývačky s kuchyňou a jedálenskou časťou. Pozdĺž jednej z kuchynských stien stoja vysoké čierne skrine ukončené otvoreným dubovým regálom. Priľahlá stena je vybavená zásuvkovým nábytkom z dyhovaného dubu v minimalistickom vzhľade bez úchytiek. Pokrytý je svetlou mramorovou pracovnou doskou s drezom, varnou doskou a umývačkou riadu.

Kuchyňu oživuje široké okno nad pracovnou doskou. Uprostred priestoru stojí veľký dubový stôl, ktorý harmonicky ladí s celkovou farebnou schémou interiéru.

Kuchyňa - Rodinný dom "Northern Exposure" v Izraeli

Uprostred kuchyne stojí veľký dubový stôl, ktorý harmonicky ladí s celkovou farebnou schémou interiéru. Zdroj: Shai Epstein

Vlastnoručná stolárska práca a recyklované prepravky

Hlavnými prvkami v obývačke sú veľká pohovka a rôzne druhy nábytku, ktoré vytvoril sám investor. Stolárčina je jeho koníčkom, rovnako aj dizajn prírodného nábytku. Spolu s manželkou si dotvorili zariadenie domu prakticky úplne sami. Práve tieto stolárske výrobky, ako napríklad vešiaky a televízna konzola, dodávajú interiéru prirodzený a jedinečný nádych.

Zo závesnej prepravky je odkladací priestor na poháre, ďalšia recyklovaná drevená prepravka slúži ako taburetka s úložiskom. Z mnohých stoličiek vznikli stojany pre rastliny.

Prírodný nábytok - Rodinný dom "Northern Exposure" v Izraeli

Stolárčina, rovnako ako dizajn prírodného nábytku, je koníčkom majiteľa. Zdroj: Shai Epstein

Schody vedú do nočnej časti domu a priestoru na hranie

Pracovný a remeselnícky kútik domácich našiel miesto pri schodisku. Po plechových schodoch s dubovými nášľapmi sa dostanete na poschodie s detskými izbami a spálňou rodičov. Zahŕňa tiež kúpeľňu a technickú miestnosť. Jedna z detských izieb sa teší arkierovému oknu s výhľadom na záhradu. Druhú deti používajú ako herňu.

Prečítajte si tiež
Aj deti ju milujú! Prírodná hygge záhrada za rodinným domom ukrýva čarovné zákutia

Rodičia majú v spálni aj chladničku na víno

Hlavná spálňa v štýle butikového hotela obsahuje malú chladničku na víno a večerné nápoje a tiež kútik na prípravu kávy. Okrem priestranného balkóna na spálňu rodičov nadväzuje aj kúpeľňa s veľkým oknom a výhľadom do prírody. Máte v nej pocit, akoby ste boli vonku. Vysoký a šikmý strop v spálni vytvára pocit otvoreného priestoru. Kvetináče s tropickými rastlinami na parapete zdôrazňujú krásu prírody, ktorej je v okolí i v samotnom dome nemálo.

Rodičovská spálňa - Rodinný dom "Northern Exposure" v Izraeli

Hlavná spálňa v štýle butikového hotela obsahuje malú chladničku na víno a večerné nápoje a tiež kútik na prípravu kávy. Zdroj: Shai Epstein

Dom „Northern Exposure“

architekt: Inon Ben David
lokalita: Kibbutz Hulda (údolie Hula), Izrael
plocha pozemku: 430 m2
podlahová plocha domu: 180 m2
realizácia: 2022

Sabína Zavarská
Foto: Shai Epstein

Kategória: Návšteva
Tagy: drevo v interiéri novostavby pergoly prírodné materiály rodinný dom trámy záhrada
Zdieľať článok

Diskusia