Dom v Noyackej zátoke na konci ostrova Long Island
Ten, kto by podľa modernistického vzhľadu rekreačného domu na Long Islande očakával, že v podobnom zdržanlivom duchu bude ladený aj interiér, zažije prekvapenie. Vojde totiž do priestorov, kde je síce nejeden prvok modernej klasiky aj súčasného loftového štýlu, ale popritom aj riadna dávka až škandinávskeho espritu.
Takmer severský pocit z interiéru navodzuje hojné použitie dreva a pôvabné hravé prvky, ktoré tu Paul Masi, z renomovaného ateliéru Bates Masi Architects z neďalekej obce Sag Harbor, včlenil ako narážky na majiteľovu profesiu. {R1}
Majiteľ domu, divadelný herec, absolvuje z času na čas vyše dvaapolhodinovú cestu autom z príbytku v exkluzívnej manhattanskej West Village do lokality trocha bokom od miest, kde sa to hemží rekreujúcimi sa celebritami, a tu, kde môže mať svätý pokoj od hektického života v svetle reflektorov, mu ho vlastne na každom kroku čosi pripomína.
Keď je teatrálnosť kladom
Vstup do domu má byť krokom za oponu, ktorú vraj predstavuje odsúvacia stena za dverami. Keďže hosťovský trakt skrytý pod schodmi nazval architekt zákulisím, tak potom obývací priestor je iste javiskom a mostík cez voľný priestor nad kuchyňou sa dá považovať za lóžu. Hľadisko je mimo domu. Na vonkajších schodoch, ktoré vedú z dolnej terasy na hornú, sa na leštenom mahagónovom dreve usádzajú hostia k zábave alebo k mlčanlivému pozorovaniu vodnej hladiny a vtáctva – volaviek, ibisov a kormoránov, ktorými tieto končiny oplývajú.
Štyri a pol metra široké schodisko rozdeľujú dva múry na tri časti: obligátnym vnútorným schodiskom sa vyjde na spomínaný môstik spájajúci spálňu s kúpeľňou, ďalej v exteriéri naň nadväzuje vonkajšia „vyhliadková a spoločenská“ časť schodov, vedúcich na terasu otvorenú k ceste. Tretia časť schodiska je len torzom. Dvoma schodíkmi v jednej línii so stupňami v ostatných častiach sa vystúpi na miniatúrnu tretiu terasu, kam sa možno utiahnuť, skrytý pred zrakom ostatných v dome, a odkiaľ sa zostupuje do hosťovskej izby. Nezvyčajné, ale pekné, a navyše praktické riešenie, pretože dom má vďaka nemu tri samostatné vstupy.
Súkromie za paravánmi
Podobu domu najviac ovplyvnili rozmery parcely. Majiteľ tu zdedil veľký pozemok s rančom, starý dom predal a z pozemku vykrojil pre seba najužšiu parcelu, akú povoľujú stavebné predpisy – iba devätnásťmetrovú. Súkromie domu postaveného v pôvodnej línii zástavby je uspokojivo chránené jedine odzadu, od vody, keďže pozemok je dlhý až sedemdesiat metrov. Ostatné tri strany boli pre architekta výzvou. Oba susedné domy nie sú ďalej ako štyri metre od múrov novej stavby, od cesty je k nej pätnásť metrov a kým kríky dorastú tak, že sa budú dať zostrihať na živý plot, chvíľu to potrvá.
Citlivým miestom sa stala najmä severná strana, kam sa obracajú terasy. Hornú terasu architekt zaclonil schodiskovým múrom, ktorý funguje ako paraván, dolný odpočinkový priestor skryl za ďalšiu deliacu stenu s tri metre vysokou drevenou konštrukciou. Zvonka je obložená materiálom, ktorý sa použil aj na fasáde. Podobný pravidelný raster otvorov nájdeme aj na odsúvacích priečkach pred dverami. Vďaka nim priečky nevnímame ako bariéry – presvitá cez ne zeleň, obloha a prúdi vzduch.
Interiér ladený do čokoládova
Fasádové dosky nie sú v zámorí nič výnimočné. Tieto tmavohnedé platne však nepatria k štandardným obkladom; je to mimoriadne odolný materiál na báze živice a papieroviny s názvom Skatelite, z ktorého sa stavajú skejtbordové dráhy. V dome ich využili aj v kuchyni, okolo chladničky, kde je nimi obložená stena pod vnútorným schodiskom. V náročnom prostredí za kuchynským pultom tvoria aj podlahu a poslúžili tiež ako police.
V interiéri platne posilňujú podiel tmavej farebnosti mahagónovej podlahy, a tým aj kontrast so svetlými plochami nehladených obkladov z cyprušteka. Uloženie podlahových dosák kolmo na komunikačnú os, ktoré sleduje jej trasu a lomí sa tam, kde os odbočuje, vnáša do prostredia nasýteného divadelnými narážkami príslušnú dynamiku. Použitie vonkajšej podlahoviny v interiéri bolo zároveň aj praktické – iba tým, že neangažovali firmu špecializovanú na vnútorné podlahy, vraj ušetrili šesťsto dolárov.