Dom v radovej zástavbe
Typický dom v radovej zástavbe dobre vie, že by nemal z radu priveľmi vyčnievať. Poslušne zaradený medzi rovnako „uvedomelou“ zástavbou sa tvári skromne a príliš na seba neupozorňuje. Keď však jeden z nenápadných domov v priemernej radovke vyzvali do tanca architekti, ktorým nechýbala invencia, pri rekonštrukcii z neho urobili nezameniteľný originál, jasne odlíšiteľný od stavieb v okolí.
Z ulice vyzerá dom na prvý pohľad ako mladší súrodenec tých ostatných. Istá podobnosť ostala zachovaná, nová fasáda však prezrádza, že sa tu odohrali zmeny. Ďalším znamením toho, že je v dome niečo inak, sú červené dvere s kajutovým okienkom. Už farba vstupných dverí, ich priezor a biely odtieň fasády naznačujú hlavné témy interiéru – ľahkosť, transparentnosť a kontrast, až opačná strana domu však prezradí viac o prestavbe, ktorá tu prebehla. Architekt Petr Vágner nevyložil všetky tromfy naraz. Ako návšteva sme vstúpili do priestoru, v ktorom sme neočakávali žiadne prevratné zmeny, čoskoro sme však narazili na miesta, aké by sme predtým len ťažko pripísali bežnej radovej zástavbe zo 70. rokov minulého storočia.{R1}
Dráždivá červená provokuje nevinnú bielu
Že išlo o zmeny naozaj zásadné, prezrádzajú fotografie pôvodného stavu na tejto dvojstrane. Hlavnému cieľu architekta – otvorenému a modernému priestoru – padli za obeť predovšetkým v minulosti obľúbené priečky. Nedotknuté ostali len obvodové a nosné múry. Na prízemí tak vznikol otvorený obytný priestor s kozubom, čiastočne prepojený s kuchyňou, ktorý sa v celej svojej šírke otvára cez veľkoformátové zasklenie do záhrady. V pôvodnej koncepcii radovky sa na prízemí prijímali návštevy, na poschodí sa žilo a bývalo. Naznačovala to aj kuchyňa situovaná na poschodí domu. Jedinou výsadou prízemia bola v minulosti spoločenská miestnosť s kozubom, ktorá je dnes rozšírená o priestor kuchyne a zimnú záhradu.
Aj keď tóny farebného riešenia interiéru udáva najmä biela polárna búrka, typický ráz mu vtlačila až povestná čerešnička vo forme červených akcentov. Na pozadí bielych stien rozohráva nábytok v odtieňoch bielej, prírodnej krémovej, béžovej a hnedej hru svetiel a tieňov, premietanú cez konštrukciu zimnej záhrady. Na tomto neutrálnom podklade jasne vyniknú všetky červené detaily.
Znamením toho, že je v dome niečo inak, sú už červené vstupné dvere s kajutovým okienkom, až opačná strana domu však prezradí viac o prestavbe, ktorá tu prebehla. | Zimná záhrada s priznanou konštrukciou je dôstojným stavebným prvkom, ktorý zároveň esteticky komunikuje s celkovým poňatím interiéru. |
Iba niekoľko krokov od vchodu našiel miesto asi najvýraznejší atribút červeného kozmického veku – konštrukčne odľahčené schodisko, ktoré trochu pripomína chrbticu trilobita odtlačenú v kameni. Túžba po odľahčenom a voľne plynúcom priestore priviedla majiteľku k snom o sklenených schodoch, ďalším jej želaním bolo bodové osvetlenie v stupňoch, ktoré by schodisko osvetľovalo v noci. V priesvitnom materiáli by sa však len ťažko skryli potrebné inštalácie, navyše by takéto riešenie znamenalo výrazne vyššie náklady. Červené stupne z dreva nakoniec nielen splnili všetky túžby majiteľky, ale stali sa priam maskotom domu – a zavesenie schodiska na ťahadla a ľahké antikorové zábradlie preukázali ideálu ľahkosti a odhmotnenej konštrukcie tú najlepšiu službu.
Ženské telo zakliate do kresla
Zimná záhrada sa stala živou súčasťou domu a priniesla obývacej izbe nielen väčšie rozmery, ale aj spojenie s exteriérom, ktoré je veľkou devízou. Priestor vďaka tomu vyzerá nielen veľkolepejšie, ale aj vzdušnejšie. Atmosféru umocňujú sklenené dvere a lakované vstavané skrine umiestnené po ich bokoch, tému otvorenosti a priechodnosti jednotlivých zón rozvíjajú aj detaily, napríklad transparentný konferenčný stolík. Centrálne osvetlenie vyriešila závesná rampa, ktorá vcelku striedmo poňatý interiér okorenila štipkou extravagancie.
Pozornosť návštevníkov vždy upúta portrét majiteľky od maliarky Alexandry Paříkovej a organicky tvarované kreslo Up 5, navrhnuté Gaetanom Pescom, ktoré sa výdatne podieľajú na pop-artovej atmosfére 60. rokov minulého storočia. Nápad na podobizeň majiteľky v obývačke vznikol na popud architekta Petra Vágnera a jeho manželky Lucie. Sama majiteľka sa zdráhala umiestniť v dome vlastný portrét. Obraz však tomuto miestu prepožičal sympatický individuálny rozmer. Nebola to však jediná vec, na ktorú sa pani domu dala nahovoriť, a rozhodne ju neľutuje. Ďalším takým odporúčaním bolo napríklad už spomenuté schodisko a spolu s ním aj ostatné červené detaily v dome.
Prezývka Donna alebo La Mamma napovedá, že hlavnou inšpiráciou pri navrhovaní kresla Up 5 boli pre Gaetana Pesca ženské krivky. Pri bližšom preskúmaní línií akoby pred nami skutočne sedelo ženské torzo: rohy operadla formuje poprsie, ktoré prechádza do plochého brucha, lona a pokrčených kolien. Podnožka Up 6 je ku kreslu pripevnená šnúrou – niekomu môže pripomenúť väzenskú guľu, pre iných je to muž ležiaci pri ženiných nohách. Súčasná reedícia tejto ikony dizajnu z konca 60. rokov je dôkazom jej nadčasovosti. Kreslo z polyuretánovej peny s džersejovým poťahom si sebecky uzurpuje všetku pozornosť – aj takýto dominantný prvok však má v dome svoje miesto (na popularite získava najmä vo chvíľach odpočinku či posedenia s priateľmi).
Červené signály nájdeme aj v kuchynskom a jedálenskom kúte – túto ucelenú tému nenásilne potvrdzuje napríklad šestica bielo-červených stoličiek. Jedálenský stôl v bezprostrednej blízkosti sklených stien zimnej záhrady sprostredkuje spojenie s exteriérom aj v zimných mesiacoch a v lete sa dá stolovať priamo na priestrannej terase, cez ktorú sa prechádza do mierne svahovitej záhrady. Priam hygienicky čistá biela kuchynská linka s drobnými kovovými úchytkami korešponduje s predstavou lekárenského zariadenia, kým jej protiľahlá, tmavohnedá časť poukazuje na prítomnosť prírodných tónov v celom dome. Okrem potrebného riadu sa v závesných skrinkách so sklenenými dvierkami elegantne ukrýva aj digestor.
Pop-artové detaily hodné kultového filmu Barbarella zo 60. rokov rozohrávajú aj interiér spálne. Nariasená prikrývka postele borí strohé a prísne tvary okolitého nábytku. | Armádu kovových úchytiek strieda na protiľahlej strane kuchynská linka s tmavohnedým lakom a matným sklom. Priestranný jedálenský stôl je prispôsobený početnejším návštevám. |
Minimalizmus s ľudskou tvárou
Pri ceste na poschodie máme jedinečnú možnosť vyskúšať stabilitu schodiska zaveseného na systéme ťahadiel. Zatiaľ čo z podhľadu sme mali možnosť prezrieť si konštrukčné prvky, pri pohľade z poschodia nadol obdivujeme jeho skrutkovitú formu.
Belostná a jednoducho zariadená spálňa nám rovnako ako kuchynská linka na prízemí pripomenie lekársku profesiu majiteľky. Starý balkón nahradilo francúzske okno s kovovým zábradlím, ktoré je v jednej rovine s fasádou a možno z neho sledovať dianie v zimnej záhrade. Bodové svetlá v podhľade opakujú motív závesnej rampy z obývačky a červeno-biela téma sa vracia v obraze s rastlinným motívom, umiestnenom nad posteľou – červené tóny v tejto bielej záplave pôsobia ako ostré prebudenie zo sna.
Červené kreslo Up 5 z polyuretánovej peny prevzalo s prirodzenou eleganciou úlohu dominantného prvku. | Červené akcenty v interiéri sú vlastne dielom náhody – na počiatku bolo farebné ladenie schodiska. |
Rozvody vody a elektriny z pôvodnej kuchyne dobre poslúžili v terajšej priestrannej kúpeľni. Boxy s matným sklom, ktoré zakrývajú intímne zóny, pripomínajú plážové kabínky na prezliekanie a piesková farba obkladov plážovú víziu ešte umocňuje. V pôvodnom dome nebola žiadna z izieb vybavená vlastnou kúpeľnou – k tomuto praktickému riešeniu prišlo až teraz a majiteľka si ho nemôže vynachváliť.
Krátkou exkurziou po záhrade sa naša návšteva končí. Dojmy z tohto nezvyčajného miesta ma privádzajú na myšlienku, že existuje veľa domov, ktoré sa snažia návštevníkov oslniť všetkými možnými aj nemožnými prostriedkami. Niektoré z nich chcú zúčastnených „dostať“ kumuláciou (ne)zmyselných predmetov, ktoré zastupujú obyvateľovu povahu a záujmy. Iné sa, naopak, vezú na módnej minimalistickej vlne a starostlivo skrývajú osobnosť svojho užívateľa. Ich hlavným mottom je: Hlavne držať jazyk za zubami! My sme však navštívili dom, ktorý je iný. Odosobnený a často len bezducho preberaný minimalizmus je na túto vilu prikrátky, rovnako ako prvoplánovosť suvenírov z ďalekých aj menej exotických ciest. Jeho obyvateľka sa nebrodí záplavou dekoratívnych predmetov a doplnkov. Jej domov je srdečným variantom jednoduchého štýlu, ktorý napriek všetkým minimalistickým detailom ostáva verný svojmu majiteľovi.
Architektonická kancelária AI – DESIGN pôsobí v odborných kruhoch už od roku 1995. Štúdio, ktoré vedie Petr Vágner a Eva Jiřičná, sa zaoberá komplexnou podobou zákazky od návrhu až po vybavenie interiéru. Pri svojej práci kladie dôraz na jednoduché a elegantné riešenie, svetlo a farbu a tiež jasný výraz a dokonalú funkčnosť architektúry. Za riešenie Hotela Josef udelila v roku 2003 Obec architektov AI – DESIGN-u Grand Prix, za realizácie v nasledujúcich rokoch prišli aj ďalšie významné ocenenia. |
Rekonštrukcia radového rodinného domu v pražskom Malom Břevnove Architekt: Ing. arch. Petr Vágner, AI – DESIGN, s. r. o. Spolupráca: Tomáš Slovik, Tereza Tejkalová Investor: súkromná osoba Realizácia: 2009 Zastavaná plocha: 150 m2 Plocha bytovej jednotky: 255,7 m2 Vstavaná garáž: 15,7 m2 |
ZDROJ: časopis Môj dom február 2010 JAGA GROUP, s.r.o.