09. 02. 2006
Zdieľať

Hovorí sa, že jedno dieťa je málo a dve sú až priveľa. Čo však robiť, ak sú deti tri alebo to tretie je práve na ceste? O vašej starostlivosti nepochybujeme. Horšie to asi bude s priestorom v byte a so zariadením detskej izbičky tak, aby každé z detí malo okrem postele aj vlastný pracovný kútik, miesto na odloženie svojich hračiek, malých tajomstiev a oblečenia. Aj tento problém sa však dá vyriešiť.

Keď sú deti tri


Izbička pre tri detičky

44331
Ivana Lisická

Detskú izbu pre tri ratolesti potrebovala zariadiť aj pani Zuzana z Bratislavy. Vyhradila pre ne izbu s rozmermi približne 5 × 4 m a požiadala nás o pomoc. My sme pre ňu vymysleli hneď niekoľko návrhov, ktoré jej snáď pomôžu rozlúsknuť tento oriešok – ako všetko rozumne naskladať v izbičke, aby všetko bolo hotové raz, dva, tri a detičky pekne pokope.

Detská izba je miesto, kde naše ratolesti prežívajú svoje najdôležitejšie chvíle. Tu sa učia, spia a hrajú. Je to mnohofunkčný priestor, o ktorý sa delia so svojimi súrodencami a občas aj s priateľmi. Zároveň je to priestor, v ktorom sa musí nájsť aj kúsok súkromia a vlastného sveta pre každé dieťa.


Izbička pre tri detičky

44328
Ivana Lisická

Byt pani Zuzany je zaujímavý tým, že má väčšiu svetlú výšku, čo sa dá v detskej izbe dokonale využiť. Postele pre dve deti sme tak mohli umiestniť do väčšej výšky ako zvyčajne, a to až nad úroveň výšky dverí. Na lepšiu ilustráciu sme z tohoto návrhu vytvorili dva pôdorysy – jeden znázorňuje priestor pod lôžkami, na druhom je vyriešený priestor vo výške lôžok. Návrh rešpektuje aj podmienku, podľa ktorej každé dieťa má mať svoj pracovný kútik s vlastným pracovným stolom, priestor na odkladanie hračiek, školských vecí, oblečenia a pritom má zostať dostatočný priestor na hranie na podlahe. Ďalším limitujúcim faktorom v tomto priestore je francúzske okno, pred ktorým sa nedá umiestniť posteľ.

Čo kde nájdeme?


Izbička pre tri detičky

44329
Ivana Lisická

Keď vstúpime do izby, priestor sa zdá trochu stiesnený, ale všetko vykompenzuje svetlo z veľkého okna oproti dverám. Naľavo od dverí sa nachádza malý šatník a napravo skriňa – dosť priestoru na skladovanie celoročného oblečenia. Vedľa klasickej skrine je pracovný stôl, nad ním sú jednoduché konzolové police so zavesenou skrinkou. Aj toto pracovné miesto, podobne ako aj šatník a skriňa, je „zasunuté“ pod posteľou. Vedľa pracovného miesta je ešte skrinka na periny, ktorá zároveň vytvára čelo postele. V kúte pri nohách postele je naznačené vykurovacie teleso. Pracovné miesta s odkladacími priestormi – policami, knižnicami pre ďalšie dve deti je vhodné umiestniť tak vedľa šatníka, takmer po celej dĺžke steny. Svetlo prichádza zľava (praváci si nebudú nevhodne tieniť pri písaní). Miestnosť sa dá oživiť kvetom umiestneným pri okne, ktorý ukončuje pracovnú zónu (najmä kým sú deti menšie, kvet tu byť nemusí). Pri posteli, pevne stojacej na zemi oproti pracovnej zóne, nie je nočný stolík. Jeho funkciu môže prevziať odkladací kontajner na kolieskach, ktorý podľa potreby prisunieme k posteli alebo ľahko premiestnime trebárs do stredu miestnosti.


Izbička pre tri detičky

44330
Ivana Lisická

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

Ako to vyzerá na poschodí?

Už sme spomenuli, že nad úrovňou dverí sa nachádzajú dve lôžka. Rozmiestnené sú v tvare písmena L. Matrace sú od steny odsunuté tak, aby pozdĺž nej vznikol vyvýšený odkladací priestor na knihy, nočné lampy a pod. Medzi matracmi lôžok sa ponechala voľná pevná plocha, na ktorej si deti môžu rozložiť hry.

Rada na záver: vždy treba myslieť na bezpečnosť detí, preto si pri výbere nábytku všímajte, či má oblé hrany, či poschodové postele majú „zábradlie“, bezpečné rebríky a pod.

Keď príde tretie dieťa


Izbička pre tri detičky

44335
Ivana Lisická

Aj pri tomto riešení sa ráta s umiestnením troch detí v jednej izbičke. Tentokrát má však miestnosť rozmery 3,5 × 5 m. Jedno z detí je úplne maličké a dve minimálne o desať rokov staršie. Izba je zariadená tak, aby aj o niekoľko rokov slúžila pre tri deti, z ktorých sa stanú vysokoškoláci a z maličkého školák. Či sa pre takéto rozdelenie rozhodnete alebo nie, závisí iba od vášho životného rytmu v rodine.

Tajomstvo je v členení

Pri tomto riešení je priestor detskej izby rozdelený skriňami na dve časti – pre dve väčšie deti a pre jedno maličké (bolo to možné vďaka tomu, že izba má dve okná). Tieto časti možno od seba úplne oddeliť harmonikovými dverami, aby batoliatko náhodou neurobilo výstavu vecí svojich starších súrodencov po celom byte a zároveň, aby staršie deti mali kľud pri písaní úloh.


Izbička pre tri detičky

44333
Ivana Lisická


Izbička pre tri detičky

44334
Ivana Lisická

Pohľad na poschodovú posteľ s vysúvateľným spodným lôžkom, skrinkami a policami

Pôdorysné riešenie miestnosti

V priestore pre väčšie deti je zaujímavo riešená posteľ. Jej spodné „ležadlo“ sa vysúva do priestoru, ako to v pôdoryse naznačuje čiarkovaná čiara. Pod ležadlom každej postele sú úložné zásuvky a nad nimi jednoduché police a skrinky. Oproti posteliam sú umiestnené dve dvojkrídlové skrine na oblečenie. Pri okne sú situované pracovné stolíky s hĺbkou 60 cm a nad nimi police na knihy a školské potreby. Pri harmonikových dverách je aj vysoká polica na hračky.


Izbička pre tri detičky

44332
Ivana Lisická

Pri vstupe do miestnosti je vyčlenený priestor pre batoľa. Pri dverách sa nachádza dvojkrídlová skriňa na oblečenie, vedľa nej prebaľovací pult s policami. Pod oknom je detská postieľka a nad ňou látkový odkladací blok, ktorý sa dá otáčať. Ak dieťa vyrastie, nebude problém do tejto časti umiestniť aj klasické lôžko. Jednoducho zboku skrine, ktorá je vedľa dverí, umiestnime skrinku na periny, ktorá môže zároveň tvoriť čelo postele. Pod okno sa ešte zmestí malý pracovný stolík. Deliaca nábytková stena oboch častí miestnosti poskytne dostatok úložného priestoru aj pre väčšie dieťa.

Ak po čase nebude rozdelenie izby potrebné, stačí otočiť skriňu (aj s posteľami) ku stene, čím sa izba prepojí a z dvoch maličkých priestorov vznikne jeden veľký. V prípade, ak sú súrodenci dievčatá a chlapci, možno nebudú chcieť bývať spolu a izba zostane naďalej rozdelená.

Kategória: Bývanie Detská izba Navrhovanie interiéru
Tagy: detská izba di nábytok návrh pôdorys
Zdieľať článok

Diskusia