Komnata „copatej“ princezničky

Komnata „copatej“ princezničky

22. 07. 2009
Zdieľať

Zariaďovať kráľovstvo malej Emky bola pre Luciu ozajstná radosť – veď asi žiadna z nás celkom nezabudla na svoju vysnívanú izbičku z detstva. A tak sa dospelá Lucia s vedomosťami a skúsenosťami architektky trocha zasnívala a trocha vžila do kože dvojročného dievčatka – a vznikla izbietka ako z rozprávky o princeznej s vrkôčikmi.


Komnata „copatej“ princezničky

209472
Daniel Veselský

Emka mala nedávno dva roky a býva s mamou a ockom v domčeku neďaleko Bratislavy. Rodičia sa s vervou pustili do jeho rekonštrukcie a kusisko práce už majú za sebou. I keď už od bráničky vidno, že v dome sa ešte stále pracuje, podkrovné kráľovstvo ich dcérky je už hotové. Zariaďovanie izby nechali Emkini rodičia na interiérovú odborníčku – architektku Luciu Hakelovú. „Rodičia pôvodne vybrali ako detskú izbu tú najväčšiu miestnosť na poschodí,“ vedie nás Lucia po drevených schodoch do podkrovia, „ale podľa mňa bola až priveľká, takže pôsobila trochu neútulne. Navyše je pod ňou garáž, takže hrozilo, že tu bude predsa len o čosi chladnejšie. Nakoniec sme sa dohodli, že detské izby budú z dvoch menších miestností, kým z väčšej pracovňa v osvedčenej kombinácii s hosťovskou.“


Komnata „copatej“ princezničky

209475
Daniel Veselský

Farby a detaily

Pri návrhu farebnosti Emkinej izbičky sa Lucia dala inšpirovať detským metrom, ktorý mal pôvodne len mapovať rast malej slečny: „Miestnosť mala byť dievčenská, jemne cukríková, ale nechcela som to prehnať. Typicky dievčenská ružová je totiž tenkým ľadom, na ktorom človek ľahko skĺzne ku gýču. Farebnosť z metra sa mi zdala ako príjemný kompromis,“ vysvetľuje architektka. K fialovej, ktorá dala farebný základ nielen detskému metru, ale aj celej izbe, však Lucia nezvolila ako doplnkovú tyrkysovú, ktorá bola na farebnej predlohe, ale žltú – aby izbička pôsobila viac južansky a teplo; v detailoch sa objavila aj zelená. „Výhodou je, že sa sem farebne hodí väčšina dievčenských hračiek,“ pochvaľuje si Lucia. „Takmer celé dievčenské oddelenie je totiž v dnešných hračkárstvach ružové.“


Komnata „copatej“ princezničky

209477
Daniel Veselský

Farebný podklad vytvoril izbičke mäkký fialový koberec. „Koberec je podľa mňa pre takéto malé dieťa najlepšou voľbou – je teplý a mäkký, takže sa na ňom môže malá spokojne hrať,“ objasňuje voľbu architektka. S kobercom sú zladené steny (v odtieňoch fialovej a jemnej žltej), a aby celok vyzeral dokonale, dala si Lucia záležať na každom detaile. „Pod kobercom je laminátová podlaha, ktorú dopĺňali štandardné laminátové lišty,“ vysvetľuje autorka interiéru. „Tie som nahradila drevenými, ktoré vyrobil stolár a natrel ich rovnakým odtieňom, ako majú steny, aby nepôsobili rušivo. Natieranie líšt vyzerá na prvé počutie banálne, ale vo výslednom efekte zaváži dosť významne,“ upozorňuje. To, že Lucia si na detailoch dáva záležať, doložila aj ďalšou vetou: „Pôvodne som chcela meniť aj vypínače, pretože mi pripadali priveľmi technické, ale ako sa izbička zapĺňala, postupne doslova splynuli s davom a už nepôsobia tak rušivo.“


Komnata „copatej“ princezničky

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

209473
Daniel Veselský

Nábytková skladačka

V izbičke nebolo potrebné bojovať s nedostatkom miesta, a tak je jej zariadenie veľmi logické a prirodzené. Dievčatko tu má všetko, čo potrebuje (či už cez deň, alebo v noci) – postieľku s nebesami, skrinky na knižky, hračky aj na oblečenie, kreslo, aby jej mohla mama čítať, a veľa miesta na zemi, kde sa môže hrávať. Využije pri tom aj ležovisko na mäkkých matracoch, po ktorých sa dá výborne váľať.

„Mamine sa páčila postieľka s romantickou kovovou konštrukciou,“ vnáša Lucia svetlo do výberu nábytku, „ale nakoniec od toho upustila. Bola totiž na dotyk nepríjemne studená. Podľa mňa nie je takýto nábytok celkom vhodný pre naše podmienky, najmä pre dieťa mi príde príliš studený.


Komnata „copatej“ princezničky

209478
Daniel Veselský

Mamina si teda vybrala iný typ nábytku, ktorý sa jej páčil z ponuky obchodného domu IKEA.“ Lucia jej však z neho „dovolila“ len postieľku a jednu knižnicu. „Nie že by nebol pekný,“ vysvetľuje, „ale keby sme z tejto nábytkovej zostavy vybrali priveľa vecí, bola by izbička prezdobená. Izby pre dievčatká trochu zvádzajú urobiť interiér až priveľmi cukríkový.“ Preto Lucia radšej romanticky zdobené kusy nábytku prestriedala s jednoduchšími. Napríklad skrinky, ktoré lemujú jednu zo stien izby, sú z praktickej, jednoducho tvarovanej univerzálnej série. „Nábytok je biely, takže sa sem farebne hodí, a je to praktické riešenie nateraz aj do budúcnosti,“ odhŕňa Lucia záves na vysokej skrinke. Emka má v plastových kontajneroch uložené nielen hračky – vo vysokej skrini rovnako dobre poslúžili aj na oblečenie (vrchná časť je vyhradená tyči na vešanie). „Pre dieťa je to na zopár rokov dobré riešenie. A keď bude z Emky naozajstná slečna a bude potrebovať aj naozajstnú skriňu na šaty, praktické skrinky s plastovými kontajnermi si v domácnosti iste nájdu nové uplatnenie.“ Skrinková stena je sčasti z modulov, ktoré boli v ponuke obchodného domu, a dopĺňa ich kus dorobený na mieru. „Zvyšný priestor sa totiž nedal vyskladať zo štandardných modulov,“ objasňuje architektka. „Lavicu s úložným priestorom, ktorú sme sem dali vyrobiť, dokonca možno otočiť, takže je funkčná z obidvoch strán,“ zdôrazňuje Lucia praktické stránky jednoduchého nábytku. „Pôvodne nemala mať ani chrbát, aby bola ešte variabilnejšia, ale nakoniec sme ho doplnili, aby sa zvýšila jej pevnosť a únosnosť – teraz na nej môžu sedieť aj ťažšie váhové kategórie.“ Nízku „lavicoskrinku“ doplnili epedy, ušité na mieru – a pohodlné mäkké sedenie bolo na svete.

Ak by bola celá izbička zariadená nábytkom z jedinej série, mohla by byť jednotvárna, preto sa ju Lucia snažila oživiť – napríklad detským toaletným stolíkom, ktorý má miesto hneď pri dverách, vedľa Emkinej postieľky. Šikovne pritom využila aj známe preglejkové zásuvky, v ktorých tu majú miesto všetky gumičky, „pukačky“ aj koráliky. A Emka si toto miesto naozaj užíva. Nedá sa nič robiť, je to malá princeznička.
 

Väčšina nábytku je z IKEY, časť je vyrobená na mieru.                                                                                
Koberec: Koratex
Stropná lampa: JANEX light
Textílie: metrový textil Anjel
Baldachýn: Ambience

Ing. arch Lucia Hakelová
Interiérová dizajnérka

Článok bol uverejnený v časopise Môj dom.

Kategória: Bývanie Detská izba Navrhovanie interiéru
Tagy: detská izba knižnica poličky posteľ
Zdieľať článok

Diskusia