Boj o centimetre
Máte malú kuchyňu? Naozaj? A nie je malá len preto, že od nej chcete viac, ako vám môže dať? V malých priestoroch je dôležité dômyselné využitie každého centimetra, ale nie nasilu. Ak máte štvorčlennú rodinu a kuchyňu veľkú len niekoľko štvorcových metrov, prečo tam chcete stoj čo stoj umiestniť jedálenský stôl? Ukradnite si preň radšej trocha obývačky a kuchyňu si vytvorte doslova pracovnú, maximálne s malým raňajkovým stolíkom alebo barovým pultom.
{R1}
Keď sa na malú kuchyňu budete pozerať ako na problém, tak ním aj bude. No keď to zoberiete ako výzvu na súboj, určite zvíťazíte. V bytoch, ktoré sa nachádzajú v panelových bytových domoch, sa kuchyne naozaj nemôžu hrdiť veľkým priestorom. Sú malé, to je fakt. Na druhej strane aj majitelia takýchto kuchýň prispievajú k tomu, aby vyzerali ešte menšie. Snažia sa tam naukladať všetko, čo za svoj život nahonobili, a poličiek pribúda a pribúda. Spomienky sú pekná vec, ale ak nám bránia alebo komplikujú využívať základnú funkciu kuchyne, treba sa nad tým zamyslieť.
Kuchyňa by mala byť predovšetkým funkčná a mala by poskytovať dostatok priestoru a pohodlia pri práci. Estetická stránka je v tomto priestore až na druhom mieste. Môže v podstate vychádzať z funkcie, čo bol základný princíp jedného krásneho obdobia v architektúre, do ktorého sa súčasný dizajnéri a architekti veľmi radi vracajú. Takže pri vytváraní novej kuchyne má najväčší význam usporiadanie a veľkosť spodných a vrchných skriniek a nadväznosť jednotlivých spotrebičov. Naopak, z estetického hľadiska je dôležité to, čo je vo výške očí. Preto ak si práve plánujete novú kuchyňu, začnite určite spodnými skrinkami až potom pokračujte hornými.
To platí všeobecne pre kuchyne bez rozdielu veľkosti priestoru. V malých priestoroch je navyše ku všetkému bližšie, takže akékoľvek nedostatky, napríklad materiálu alebo spracovania detailov, vám budú svietiť ako malé lampášiky.
Skúste to s papierom a ceruzkou
Máte pocit, že v malej kuchyni sa nedá variť pre celú rodinu? Dá sa. Základom úspechu je minipriestor dôkladne dispozične a funkčne naplánovať. Zariaďovanie malého priestoru je kompromisom medzi tým, čo ste si vysnívali, a tým, čo naozaj potrebujete. Niektorí ľudia majú zbytočne veľké oči pri chaotickom nakupovaní kuchynskej zostavy a spotrebičov, ktoré aj tak nevyužijú, ale momentálne sú v móde. Potrebujete si jasne definovať, bez čoho sa v kuchyni nezaobídete a čo potrebujete na pohodlné varenie. Ak vám to už bude jasné, dajte svojim deťom bojovú úlohu, s ktorou vám určite rady pomôžu. Napíšte im zoznam vecí, ktoré chcete umiestniť do kuchyne aj s ich rozmermi, kúpte im nové farbičky a štvorčekový papier a odštartujte hru. Nech vám presne nakreslia a vystrihnú pôdorys každej skrinky a spotrebiča, ktoré v kuchyni potrebujete (praktická je mierka 1 : 20, pričom 1 cm na papieri znamená 20 cm v skutočnosti). Potom si urobte plánovací večer a ukladajte, premiestňujte a posúvajte dovtedy, kým nebudete s výsledkom spokojní. Pri kreslení pôdorysu miestnosti nezabudnite na okná a dvere (nakreslite ich otvorené a plochu, na ktorej nesmie nič zavadzať pri ich otváraní, si zreteľne vyznačte). Zabudnúť by ste nemali ani nato, že mnoho kuchynských zariadení treba pripojiť na prívod vody, plynu či elektriny.
Pomôcka – plošné rozmery zariaďovacích predmetov a spotrebičov:
|
Triky a kúzla
Poznávacími prvkami dobre navrhnutej kuchynskej zostavy je maximálne množstvo úložných priestorov, ktoré pomôžu získať čo najväčšiu pracovnú plochu. Nenechávajte ani centimeter hluchý, napríklad horné skrinky potiahnite až k stropu a na odkladanie využite aj sokel pod spodnými skrinkami, kde môžu byť zásuvky alebo výsuvný schodík, kam môžete uložiť plechy na pečenie či pomôcky na upratovanie. Veľa úložného priestoru poskytujú aj rohové skrinky.
Malým kuchyniam sa prispôsobili aj výrobcovia kuchýň a ponúkajú nejednu praktickú pomôcku. Napríklad výsuvná pracovná doska, ktorá neuveriteľne pomôže pri príprave veľkého nedeľného obeda alebo len ako príručný raňajkový stolík, alebo zásuvky na umiestnenie malých spotrebičov, ktoré by ináč zavadzali na pracovnej doske. V ponukách sú špeciálne kuchynské programy určené pre malé kuchyne, kde sa dizajnéri potrápili za vás so všetkými možnými detailmi tak, aby aj malá miestnosť bola plne funkčne využitá, ale zároveň pekná.
Poriadok musí byť
Ak ste si perfektne premysleli usporiadanie novej kuchyne a máte pocit, že konečne ste našli dokonalé riešenie pre svoju mini kuchyňu, vrhnite sa do plánovania vnútorného vybavenia skriniek a zásuviek. Pretože ten pocit z dobre vyriešenej kuchyne vám rýchlo vyprchá, ak pri varení nebudete vedieť nič nájsť v hromade kuchynských pomôcok a predmetov nahádzaných v zásuvke. Poznáte to, keď práve potrebujete konkrétny hrniec, ktorý je schválne úplne naspodku pyramídy hrncov ledabolo naukladaných v skrinke. Alebo chcete otvoriť konzervu a viete, že otvárač je v konkrétnej zásuvke, veď ste ho tam včera dali, lenže zrazu ako keby sa vyparil, nie a nie ho nájsť. Aj vás prejde chuť variť. Na prehľadné usporiadanie slúžia špeciálne vnútorné programy, vyrobené z plastu, dreva alebo kovu. V súboji o dokonale vyriešeným malým priestorom je poriadok vítaným pomocníkom. Vybavte preto skrinky a zásuvky boxmi na príbory a kuchynské náradie či držiakmi na taniere alebo hrnce. Každý výrobca ponúka naozaj bohatý vnútorný program. Konečná cena sa vám môže zdať vyššia, než ste čakali, no poriadok a prehľad v stovke kuchynských predmetov a pomôcok a získaný priestor za to určite stoja.
Na mieru, sektor alebo modul?
Akú zostavu zvoliť do kuchyne v paneláku? Častá otázka, ktorá nemá jednoznačnú odpoveď. Klasické sektorové kuchyne sú zaujímavé väčšinou svojou cenou a jednoduchosťou zostavenia. Dizajnovo nie sú ničím výnimočným, no uľahčujú a urýchľujú budúcemu používateľovi zostaviť si kuchyňu podľa vlastných potrieb. Ich nevýhodou je, že jednotlivé skrinky majú fixný normovaný rozmer a práve vy môžete mať kuchyňu s trocha čudnejšími rozmermi, čo je v panelákoch krutou realitou, a jednoducho sa vám nepodarí poskladať linku presne do danej plochy. Ostanú zbytočne hluché miesta, ktoré sa potom tak nejako zakrývajú, aby ich bolo vidieť.
Kuchynský modul predstavuje ucelenú zostavu pripravenú výrobcom. Všetky pracovné a úložné zóny sú vopred ergonomicky navrhnuté a usporiadané. Takúto zostavu stačí postaviť k stene alebo do priestoru ako daný celok a pripojiť k existujúcim rozvodom. Z toho vyplýva, že sú určené skôr pre veľkorysejšie kuchyne, ktoré si môžu dovoliť niekoľko voľných centimetrov ako luxusný estetický doplnok. No ak sa posnažíte, nájdete aj kuchynské moduly určené špeciálne pre malé kuchyne, ktoré obsahujú drez, menší sporák, pracovné miesto a úložný priestor.
Z hľadiska využitia priestoru sa javí najvhodnejšia kuchynská zostava navrhnutá a vyrobená na mieru, presne podľa konkrétneho priestoru. Tak sa dá naozaj využiť každý voľný centimeter a svoje miesto tu majú aj atypické riešenia a nevšedné nápady. Aj estetická stránka takejto kuchyne vám dáva voľné ruky.
Niekoľko rád, ako ušetriť priestor:
|
Niekoľko pravidiel:
|