Uvažujete nad kuchynským ostrovom? Mali by ste poznať odpovede na tieto otázky
V rámci stále populárnejšej otvorenej dispozície dennej časti našich domovov sa kuchynský ostrov objavuje čoraz častejšie. Základné pravidlo jeho umiestňovania je dobre známe – prím hrá najmä vo veľkých priestoroch.
{R1}
Tri otázky pred voľbou ostrova
Kuchynský ostrov sa stal obľúbeným prvkom pri navrhovaní moderných kuchýň. Zmenou životného štýlu sa mení aj miesto, kde žijeme. Dnešným trendom sú otvorené priestory – kuchyňa sa spája do jedného veľkého celku s jedálňou a obývacou izbou. V takto otvorenej miestnosti máme potom lepší kontakt s rodinou, ale aj s návštevou pri príprave či servírovaní pokrmov. A práve kuchynský ostrov sa stal módnym prvkom, ktorý vytvára prirodzenú hranicu medzi kuchyňou a ostatným priestorom. Väčšinou ide o jednoduchý kubus – kocku alebo kváder – materiálovo i farebne nadväzujúci na kuchynskú linku. Riešenie každého kuchynského ostrova je jedinečné a závisí od rôznych faktorov a limitov. Preto si pred jeho navrhovaním pomôžte tým, že si zodpoviete nasledovné otázky:
1. Máme dostatok miesta na kuchynský ostrov?
V malom priestore je totiž lepšou voľbou kompaktná kuchyňa.
2. Aká bude jeho hlavná funkcia?
Na výber máte tri alternatívy – varné centrum, umývacie centrum alebo centrum prípravy. Ostrov sa najčastejšie využíva ako varné centrum – pri varení trávi človek najviac času, pričom použitím ostrova sa kuchár stáva súčasťou diania. Jednotlivé alternatívny možno vzájomne prepájať, prípadne použiť aj všetky tri súčasne.
3. Bude súčasťou ostrova aj sedenie?
Veľmi praktické je predĺženie pracovnej dosky ostrova, ktoré možno využiť na tzv. rýchle sedenie, napríklad počas raňajok, prípadne k nemu môžete priradiť aj štandardné jedálenské sedenie. Jedálenský stôl však môže byť aj priamym pokračovaním ostrova.
Radí odborník
Ing. arch.
Lucia Mészárová
lektorka kurzov interiérového dizajnu
www.designacademy.sk
Zabývaný v lofte. Loftová kuchyňa s vysokým stropom a veľkými oknami je na umiestnenie ostrova priam stvorená. Ostrov pritom môže spájať rôzne materiály – drevo, kov i kameň. Jeho súčasťou môže byť drez, jedálenské sedenie aj otvorené police, do ktorých naskladáte najpoužívanejší riad.
V duchu minimalizmu. Trend, keď minimalisticky poňatá kuchyňa pripomína skôr obývaciu zostavu, je stále aktuálny. Kuchynský drez aj varná doska môžu byť v rámci tohto konceptu súčasťou kuchynského ostrova. Vyvýšená drevená doska v prednej časti poslúži ako praktické barové sedenie počas raňajok či rýchleho obeda a jeho svetlá farba priestor príjemne oživí.
Klasik. Svetlý drevený dekor na tele a skrinkách ostrova a biela pracovná doska predstavujú kombináciu, ktorú ocenia najmä vyznávači klasiky. Oživením môže byť masívnejší odsávač pár v antikorovom vyhotovení. Varná doska a drez sa v prípade ostrovov orientujú tak, aby mal človek pri práci očný kontakt so zvyškom priestoru, nájdu sa však aj takí, ktorí sa rozhodnú pre opačný variant.
Prečo mať kuchynský ostrov?
• Rozširuje pracovný a úložný priestor.
• Zabraňuje priamemu pohľadu do kuchyne.
• Jednoznačne vymedzuje kuchynský priestor.
• Pôsobí efektne a štýlovo.
Veľkorysé L-ko. Ak si na kuchyňu v otvorenej dennej časti môžete vyhradiť naozaj veľkorysú plochu, siahnite po zaujímavom ostrove v tvare písmena L, ktorý prepája kuchynský drez s pracovnou plochou aj jedálenské sedenie pre početnejšiu rodinu. Sviežim akcentom je kombinácia stoličiek a lavíc.
Elegancia s prvkom purizmu. Pracovná doska z kameňa a lesklá povrchová úprava skriniek sú stelesneným čistoty a elegancie. Ak doska výrazne presahuje ponad skrinky, získa kuchynský ostrov pomerne nevšedný subtílnejší vzhľad. Eleganciu riešenia čiastočne narúša puristický drez a vodovodné kohútiky, ktoré do priestoru vnášajú priemyselný prvok.
Kuchynský ostrov je vo väčšine prípadov tvarovo, materiálovo i farebne pokračovaním kuchynskej linky, nemusí to však byť vždy pravidlo. Zmenou tvaru, materiálového či farebného vyhotovenia môžete danému priestoru dodať zaujímavý akcent.
Súhra povrchov. Ani kombinácia viacerých drevených dekorov nemusí byť v prípade kuchynského ostrova či kuchyne ako takej problémom. Dbajte však na ich zladenie, aby boli jednotlivé povrchy zohraté a nevznikla do očí bijúca disharmónia. Jedným z dnešných trendov je umiestniť nad ostrov aj jedno alebo hneď niekoľko výrazných závesných svietidiel. Ak je vám blízky štýl anglického vidieka, môžete sem povešať kuchynské náčinie a riad.
Strohá neznamená neatraktívna. Kombináciu rôznych odtieňov sivej vyzdvihnú najmä tí, ktorým je blízka strohá farebnosť. Ak sa rozhodnete pre pomerne netradičné riešenie s menšou kuchynskou linkou s roletovým zatváraním skriniek a užšou doskou, premení sa kuchynský ostrov na hlavnú pracovnú zónu. (Ne)umiestnenie odsávača pár nad varnú dosku je otázkou osobných preferencií a potrieb. Umiestniť ho totiž možno aj priamo do pracovnej plochy.
Na mieru celej rodine. Aj z prvkov modelovej kuchyne môžete vytvoriť naozaj originálny kuchynský strov. Môže mať netradičný tvar, praktické miesto na sedenie, ktoré pri práci ocenia nielen deti, a otvorené police, do ktorých sa pohodlne vojdú obľúbené kuchárske knihy i iné kuchynské nevyhnutnosti. Tie možno zvnútra natrieť či oblepiť a dizajn pomerne jednoducho zmeniť vždy, keď vás ten pôvodný začne nudiť.
Veľkosť kuchynského ostrova dobre zvážte. Priveľký objem môže značne obmedziť pohyb v kuchynskom priestore, ostrov primalých rozmerov, naopak, nemusí dostatočne spĺňať všetky vaše požiadavky.
Rozihraný farbami. Biely kuchynský ostrov so svetlohnedou pracovnou doskou priamo pokračuje jedálenským sedením na nižšej úrovni. Na prvý pohľad nevýrazná farebnosť, no kuchyňa ako celok pôsobí viac než sviežim dojmom. Postačí len zvoliť časť skriniek vo výraznejších farbách, o ktoré už v súčasnosti nie je núdza, pohrať sa s odtieňom stien či doplnkov, prípadne všetky tieto prvky skombinovať.
Polostrovné variácie
Obľúbeným kuchynským riešením sú aj tzv. polostrovy, ktoré rovnako ako tradičné ostrovy prepájajú kuchynskú a obývaciu časť, pričom sú priamou súčasťou kuchynskej zostavy. Typickým príkladom je kuchynská linka v tvare písmena U, v rámci ktorej ľavá alebo pravá časť (v závislosti od dispozície) vyčnieva do priestoru.
Zjednotenie hodné knihomoľa. Kuchynský polostrov môže so zvyškom priestoru takmer úplne splynúť. Postačí použiť nábytok s jednotnou farebnosťou alebo zopakovať rovnaký prvok, ktorým sú v tomto prípade knihy umiestnené v otvorených policiach. Ich použitie v kuchynskej časti v takomto množstve ale nemusí vyhovovať každému – otvorené police však môžu nahradiť uzatvárateľné skrinky.
T ako to pravé. Ani tvar písmena T nie je pre polostrovy neznámy. Môže slúžiť len ako pracovná plocha, zahŕňať drez aj varnú dosku s rúrou a voľne pokračovať aj do jedálenského či barového sedenia. Pohrať sa možno aj s materiálovým vyhotovením a farebnosťou – lesklé a matné plochy, kameň a dekor dreva sa dajú zjednotiť do harmonického celku.
V hlavnej role digestor. Polostrovné riešenia sa dajú podobne ako tie ostrovné dotvoriť zaujímavým a predovšetkým praktickým digestorom. Ten sa môže napríklad tiahnuť ponad celý priestor a zároveň poslúžiť aj ako odkladacia plocha na riad, rozmanité dekorácie alebo aj zeleň.