Kuchynské linky bez horných skriniek sú dnes veľkým trendom. Aké sú ich prednosti a úskalia?
Zdroj: IKEA

Kuchynské linky bez horných skriniek sú dnes veľkým trendom. Aké sú ich prednosti a úskalia?

09. 09. 2022
Zdieľať

Trendom posledných rokov sú kuchynské linky bez horných skriniek. Zvážili by ste takúto kuchyňu? My sme sa pozreli na to, čo podnecuje tento trend, a porovnali sme, aké sú jeho prednosti a úskalia.

Ak si otvoríte ktorýkoľvek blog či rozličné webové stránky o bývaní, všade na vás budú vyskakovať kuchyne bez horných skriniek. Poviete si: „Wow, toto chcem!“ Čo je na tomto riešení také okúzľujúce? V prvom rade sa kuchyňa viac otvorí, oči nevyrušuje množstvo skriniek od podlahy až po strop a celý priestor získa na čistote a elegancii.

Prečítajte si tiež
Ako dodáte vašej kuchyni škandinávsky rozmer

Ak sú v miestnosti okná, kuchyňa sa ešte viac zatraktívni. Otvorený priestor je najmä pre tých, ktorí túžia po minimalistickom vzhľade alebo na horné skrinky jednoducho nedočiahnu.

Biela kuchyňa s otvorenými policami

Zdroj: Shutterstock

Aké sú však úskalia tohto trendu? Musíte si zvážiť, či sa oplatí vymeniť viac úložných možností za otvorený priestor, najmä ak kuchyňu využívate pomerne často a máte veľa riadu, kuchynských spotrebičov a pomôcok. Ak ich máte kam uložiť (špajza, viac dolných skriniek), tento problém vám odpadá. V prípade, že nemáte ďalší úložný priestor, s najväčšou pravdepodobnosťou zapracete celú pracovnú dosku, čo by po čase vyzeralo veľmi chaoticky. Zvážte aj to, či máte riad a pomôcky, ktoré stoja za vystavenie na police.

Učková kuchyňa

Zdroj: Reform

NÁŠ TIP

Kuchyňa bez horných skriniek pôsobí priestrannejšie a odhalené steny otvárajú viac možností pre vaše dizajnérske nápady.

Čo namiesto horných skriniek?

Tu máte niekoľko možností. Na steny umiestnite efektné poličky, rôzne závesné systémy s vešiakmi, magnetické lišty na kovové predmety alebo aj vôbec nič. Pekným riešením je pult nad pracovnou doskou, ktorým získate ďalší úložný priestor. V prípade, že v kuchyni máte jedno alebo viac okien, ponechajte steny v ich okolí úplne čisté. Zdobiť ich môže pár obrázkov či iných nástenných dekorácií.

Čiernobiela ikea kuchyňa

Zdroj: IKEA

Na stene vám tak zostane len digestor, prípadne nástenné osvetlenie. Čo sa týka kuchynskej zásteny, zachovajte čistý a jednoduchý dizajn. Hodia sa obklady z mramoru, tehly aj jednofarebných obkladačiek. Vyhnite sa pestrofarebným alebo reliéfnym obkladom, ktoré by celý priestor zbytočne zaťažili.

Prečítajte si tiež
Ako do kuchyne umiestniť kuchynský ostrov a na čo nezabudnúť?

Pripravila: Miroslava Maceková
Foto: Isifa/Shutterstock, Reform, IKEA
Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Kuchyňa, jedáleň
Tagy: kuchynské inšpirácie kuchynské linky závesné police
Zdieľať článok

Diskusia