Kuchyňa s vôňou vidieka
Kuchyňu asi najviac charakterizujú vôňa, chuť, teplo a pohoda. Vôňa škorice, čerstvej kávy a dreva, a chuť ešte teplého jablkového koláča nám nevdojak splývajú s romantickým obrazom kuchyne zo starých zašlých čias.
Synonymom domova a príjemných chvíľ strávených s blízkymi je pre mnohých kuchyňa starej mamy kdesi na dedine – veľký drevený stôl, prívetivé teplo ohňa a lakovaný príborník. Klasika voňajúca korením aj vlastnými koreňmi, ktorá je znamením, že sa občas treba zastaviť. Možno práve preto si rustikálne kuchyne nachádzajú v dnešnom uponáhľanom modernom svete svojich priaznivcov.
Romantická rustikálna kuchyňa (výraz rustikálny pochádza z latinčiny a znamená vidiecky, dedinský, v prenesenom význame aj hrubý, masívny, drsný) inšpirovaná minulosťou nemusí byť celá zo starožitností. Možno v nej skombinovať originálne staré zariadenie s moderným alebo ju dokonca celú zariadiť novým nábytkom s vhodným tvaroslovím. Ak pri tom dodržíte isté pravidlá, nadobudne vaša kuchyňa prirodzený rustikálny ráz, i keď bude v skutočnosti zmesou starého a nového či vidiekom implantovaným do mestského domu. Prameňom potrebných informácií a inšpiráciou môžu byť knihy o ľudovej či historickej architektúre alebo konkrétna vidiecka kuchyňa, ktorú si pamätáte. Všade tam sa dajú vypozorovať základné znaky a zásady zariaďovania, ktoré boli v minulosti pre kuchyne typické.
Letmý pohľad do minulosti
Naše romantické predstavy typickej vidieckej kuchyne bývajú najčastejšie inšpirované izbou v typických vidieckych domoch z 19. a zo začiatku 20. storočia (niekedy aj starších).
Jej súčasťou bolo aj kuchynské pracovisko, ale predovšetkým sa tu odohrával rodinný život – tu sa spoločne jedlo, tu posedeli susedia a hrali sa deti. Jej zariadenie bolo jednoduché, ale praktické. Vlastné kuchynské pracovisko – pec s ohniskom na varenie, ktorú neskôr nahradil sporák – bolo umiestnené v rohu pri dverách do miestnosti. K peci bývala pristavená lavica, ktorá sa používala ako pracovná a odkladacia plocha, nad ňou bola zavesená polička na riad a kuchynské náčinie. Protiľahlý kút zaujímala rohová lavica so stolom, v treťom kúte bol gauč či diván a vo štvrtom skriňa alebo príborník. Okrem príborníka bola typickým prvkom zariadenia vidieckych kuchýň ešte aj v dvadsiatom storočí vodová lavica – stolček, v ktorom bolo miesto na lavór a vedro s vodou. Samozrejme, zariadenie kuchyne sa vyvíjalo a menilo najmä s vývojom techniky – pece postupne vystriedali sporáky (najprv na tuhé palivo, neskôr na plyn), vedro s vodou a vodná lavica stratili svoj význam so zavedením vody do domov. Podľa majetkových pomerov v domácnosti boli jednotlivé kusy zariadenia jednoduchšie alebo honosnejšie a bohatšie zdobené.
Mestské kuchyne neboli spočiatku oproti vidieckym krokom vpred. V menších nájomných bytoch ostali funkcie aj forma miestnosti s kuchynským pracoviskom a stolom v podstate nezmenené. Vo veľkých bytoch bohatších rodín patrila kuchyňa do časti bytu určenej pre služobníctvo, a tak sa jej venovala len minimálna pozornosť. Zväčša to bola malá a tmavá kutica, ktorej zariadenie svojou kvalitou ani formou ničím neprevyšovalo kuchyne na vidieku.
I keď sa technológie zdokonaľujú a vyvíjajú sa nové materiály, podstata funkcie, ktorú jednotlivé kuchynské zariadenia plnili vo vidieckych kuchyniach zo začiatku minulého storočia, ostala rovnaká až podnes. Ich pôvodné tvary a materiály teda môžu byť inšpiráciou pri vytváraní rustikálneho interiéru aj v dnešnej domácnosti.
Atmosféra a štýl
Ilúzia vidieka a starých čias sa jednoduchšie vytvorí v dome, rustikálnu kuchyňu si však možno zariadiť aj v paneláku. V prvom prípade by však mal byť interiér kuchyne v zhode s celkovým charakterom domu. Aby bola v byte atmosféra čo najvidieckejčšia, treba sa venovať nielen nábytku a zariadeniu, ale aj dotvoreniu stien a okna. Panelové steny môže zmäkčiť drevený obklad, vhodná omietka či maľba. Ak chcete typické panelákové okno vymeniť za nové, vyberte drevené. Plastové okno je v rustikálnom interiéri úplne neprípustné. Ak nechcete okno meniť, môžete rámy v interiéri natrieť napríklad namodro. Doplňte ešte široký drevený parapet a poukladajte naň keramické kvetináče s bylinkami a starožitné drobnosti. Ak na okno zavesíte krátke háčkované záclonky a romantické kockované závesy, panelákový charakter sa úplne stratí. Aspoň zo strany interiéru tak budete mať ilúziu vidieckeho okna. Ak je za kuchynským oknom balkón, môžete ho napríklad do výšky zábradlia obložiť drevom a vysadiť v štýle typickej dedinskej predzáhradky – mierne chaotickou zmesou trvaliek a letničiek v črepníkoch.
Pri výbere zariadenia aj doplnkov sa treba držať jednej farebnej línie a jedného štýlu. Už na začiatku si treba vybrať, či nám viac vyhovuje honosnejší a zdobený nábytok, alebo prosté tvarovanie bez zbytočných ozdôb a praktická jednoduchosť.
Zariadenie a vybavenie
Ak je to čo len trochu možné, treba v rustikálnej kuchyni pri rozmiestnení jednotlivých funkčných zón – tepelná úprava, odkladanie, stolovanie – dodržať staré, desaťročia platné pravidlá.
Zariadenie sa v minulosti skladalo z jednotlivých kusov – zo sporáka, z príborníka, lavice, zo stolčeka, z políc atď. Tieto samostatné solitéry sa začali spájať do súvislej linky až v 2. polovici 20. storočia. Kuchynská linka je teda relatívne nový vynález a tak ak chcete, aby vaša kuchyňa získala čo najpresvedčivejší nádych tradičnosti, mali by ste líniovosť zariadenia potlačiť. Skrinky pod pracovnou plochou by nemali vytvárať priveľmi dlhý rad a pracovná plocha by mala byť delená. Keď sa vám zdá pracovná linka praktická, môžete jej typickú líniu rozbiť aspoň opticky – rôznorodosťou jednotlivých skriniek alebo dojmom dvoch pracovných stolíkov po bokoch sporáka. Medzi nohami stolíkov – pracovných plôch – môžu byť police ukryté za kockovaným závesom.
Namiesto horných skriniek linky, ktoré sú typickým znakom modernej kuchyne, vytvoria pravú vidiecku atmosféru police s naukladanými taniermi a hrncami a šálky zavesené na háčikoch pod policou. Veľmi rustikálne pôsobí aj skrinka s pravidelným rastrom malých zásuviek na jednotlivé potraviny či koreniny.
Pre rustikálny nábytok jednoduchého štýlu je typické hrubšie opracovanie a jednoduché spoje a detaily. Čím bohatší interiér, tým jemnejšie bývali detaily na nábytku – skrine či príborníky mávali zdobené rímsy a pilastre po bokoch, dvierka s kazetovaním aj so sklenenými výplňami.
Moderné spotrebiče by v rustikálnej kuchyni mohli pôsobiť cudzorodo, a tak je dobré čo najviac z nich ukryť za dvierka alebo závesy. Jedným z mála spotrebičov, ktoré zamaskovať nemožno, je sporák, prípadne rúra a varná doska. Ak sa váš sporák priveľmi neponáša na tie klasické liatinové či smaltované, môžete dotvoriť aspoň jeho okolie – napríklad varnú dosku možno osadiť do kamennej či obkladanej dosky v štýle otvoreného ohniska alebo pece, a digestor obmurovať tak, aby pripomínal široké ústie komína.
Drez by mal byť jednoducho tvarovaný (bez plochy na odkvapkávanie riadu), najlepšie keramický alebo kamenný, prípadne z umelého kameňa (silgranit a pod.). Staré umývadlá môže pripomínať aj kruhový smaltovaný drez. Dôležitým detailom je aj batéria – najviac sa budú hodiť kohútiky v tvare tradičného kríža.
V rustikálnej kuchyni by nemal chýbať masívny drevený stôl so stoličkami a prípadne aj rohovou lavicou. Z mierne nerovnakých drevených stoličiek si tu netreba robiť ťažkú hlavu – dostatočne ich zjednotí rovnaký farebný náter a textilné vankúše.
Materiály a farebnosť
Materiály použité na stenách a podlahe miestnosti by mali vychádzať z typu domu, ktorým sme sa pri zariaďovaní kuchyne inšpirovali – napríklad drevené obloženie stien môže evokovať drevenicu, kombinácia drevenej dlážky a mäkko omietaných stien zas typické stavby z hliny, hrubá omietka a dlažba je typická pre interiéry kamenných domov a podobne.
Veľmi rustikálne pôsobí hrubo opracované a jednoducho spájané drevo v prírodných, prípadne o čosi tmavších odtieňoch. Typický vidiecky nábytok však býva natretý olejovou farbou na bielu až maslovú a tiež rôzne odtiene modrej či zelenej. Drevo v prírodnej forme, impregnované olejom či voskom, ktorý ho ochráni pred vlhkosťou, sa uplatní najmä na pracovných plochách či dlážke. Farebnosť doplnkov často odráža prirodzený charakter materiálu – napríklad drevo, kameň, liatina, mosadz či terakota. Pestrejšie farby sú typické najmä pre maľovanú keramiku či textil.
Celkovú farebnosť kuchyne vo vidieckom štýle môže výrazne ovplyvniť aj obklad stien, prípadne použitá dlažba. Kým pre dlažbu sú typické klasické odtiene pálenej hliny, obklad (väčšinou maloformátový) máva jemný, najčastejšie jednofarebný vzor. Ukončený môže byť vzorovanou listelou či bombatom. Obklad stien sa pritom v minulosti používal pomerne striedmo.
Detaily a doplnky
Typickými detailmi rustikálnych kuchýň sú filigránske kovové úchytky, pilastre (falošné stĺpiky) na konštrukcii nábytku, ozdobné vyrezávané rímsy a konzoly políc alebo pravidelný raster malých zásuviek na potraviny a koreniny. Veľmi rustikálne pôsobia prútené košíky na policiach, ktoré možno použiť ako zásuvky na uloženie zemiakov, zeleniny a iných druhov potravín.
Rustikálna kuchyňa by mala byť centrom rodinného diania. Mala by to byť miestnosť, v ktorej sa žije, a je to na nej aj vidno. Útulnú atmosféru dotvoria drobnosti ako plátené vrecká s bylinkami, zväzky cibule, cesnaku či papričiek, ktoré visia na okrajoch políc, a pôvabný chaos plechových škatuliek, keramických misiek, šálok a ďalšieho riadu na otvorených policiach. Stenu môže zdobiť zbierka starých foriem na pečenie alebo maľované emailové misky či sitká. Rustikálnu kuchyňu si asi ani nemožno predstaviť bez textilných doplnkov s klasickými vzormi a farbami, bez kockovaného obrusu a tradičných závesov.